Kolip: 'Birinci önceliğimiz depreme hazırlık'

İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, Sakarya'da yayın yapan gazeteleri ziyaret etti.

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

İYİ PartiBüyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, birinci önceliklerinin deprem güvenliği olduğunu ifade ederken, "Sakarya'da depremde büyük bir risk oluşturacak 10 bin civarında bina ve 40 bin civarında hane var. Bu da 150 bin civarındaki hemşehrimizin can güvenliğinin risk taşıdığı anlamına geliyor. Ada bazında yapacağımız kentsel dönüşüm projeleri ile insanlarımızın can güvenliği riskini ortadan

kaldırmamız gerekiyor." dedi.

Sorun: yönetim anlayışı

Sakarya'nın gündemini değerlendiren Uzm. Dr. Kolip, bütün sıkıntının 25 senedir şehre hakim olan aynı tarzdaki yönetim anlayışından kaynaklandığını ifade ederek, "Yönetim anlayışı aynı kaldıktan sonra, isimlerin değişmesinin bir anlamı ve değeri yok. Sakarya'nın kronikleşmiş sorunlarına çözüm bulamayan bu yönetim anlayışı, şehrimizi sürekli olarak geriye götürmüştür. Ve bugün Sakarya adeta komadadır." diye konuştu.

150 bin Sakaryalının can güvenliği risk altında

Sakarya'nın en büyük sorununun ve göreve gelmeleri durumunda ilk hayata geçirecekleri projenin ne olduğunu soran gazetecilere cevap veren Uzm. Dr. Cihan Kolip, "Sakarya'nın birinci sorunu ve bizim de birinci önceliğimiz depremdir. Sakarya'da bir sonraki depremde büyük risk oluşturan ve deprem yönetmeliklerine uygun olmayan 4-5 katlı bina sayısı 10 bin, bu binalardaki hane sayıları ise 40 bin civarında. Bu demek oluyor ki, depremde 150 bin civarındaki hemşehrimizin can güvenliği büyük risk altında. Fakat maalesef ki bu konuyla ilgili olarak 20 yıldır şehri yönetenler bir adım dahi atmadı." dedi.

Çözüm: Kentsel Dönüşüm

Konunun çözümünün tek yolunun kentsel dönüşüm olduğunu ifade eden Uzm.Dr. Cihan Kolip, "Ada bazında etap etap kentsel dönüşüm projeleri yapacağız. Projeyi uyguladığımız noktalarda tüm altyapıyı büyükşehir olarak biz karşılayacağız. Yeşil alanlar, otoparklar ile kendi enerjisini üretecek akıllı binaların olacağı yeni yerleşim şeklini sadece Türkiye değil, Avrupa da konuşacak." Diye konuştu.

Kentsel dönüşümde "Veren el" olacağız

Vatandaşın kentsel dönüşüm projelerine soğuk bakmasının nedeni, Belediye yönetimlerine güvenmemeleri olduğunu da vurgulayan Uzm. Dr. Cihan Kolip, "Çünkü belediyeler ve müteahhitler bundan önceki uygulamalarda ve girişimlerde hep alan el konumunda olmuşlar. Biz kentsel dönüşüm projelerinde alan el değil, veren el olacağız. Proje kapsamında yapılacak konutlardan altyapı bedeli, harçlar vs. belediyenin alacağı ücretleri almayacağız. Vatandaşlarımız çok uygun bedellerle, can güvenliği olmasının yanında, modern konutlara sahip olacaklar. Ve başarılı uygulamaların ardından, insanlarımız kendi bölgelerinde de kentsel dönüşüm yapılması için taleplerde bulunacaklar." şeklinde konuştu.

Gazetelerimizi önemsiyoruz

Gazetecilerin bir şehrin yönetilmesinde ve yapılan işlerin denetlenmesinde çok önemli görevleri olduğunu da kaydeden İYİ Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Uzm. Dr. Cihan Kolip, "Biz yerel gazetelerimizi ve medyamızı çok önemsiyoruz. Sakarya'da her sabah en erken saatlerde gazeteleri okuyan belki de sayılı insanlardan biri benimdir. Çok sesliliğin sağlanması ve Sakaryalıların sesini duyurmak adına önemli görevleri olangazetecilerimizin zor şartlar altında görevlerini yaptıklarına çoğu kez şahit olmuş biri olarak, medya kuruluşlarımıza daha fazla kamusal destek verilmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

25 Şubat 2019 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.741.193 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?