İşte FETÖ'nün Sakarya'daki ayak izleri...

15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen darbe girişiminde rol alan tepe isimlerin bir çoğu Sakarya'dan çıktı. Hain girişimle ilgili yürütülen soruşturmada Sakarya'dan örgütte tepe konumunda olduğu öne sürülen çok sayıda isim yakalandı.

+17
Haber albümü için resme tıklayın

Azim Çelik'in haberi..

MEDYABAR.COM / ÖZEL15 Temmuz gecesi FETÖ Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimiyle ilgili Sakarya'da operasyonlar sürüyor. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü operasyonlarını aralıksız sürdürüyor.

15 Temmuz'un üzerinden geçen yaklaşık 2 aylık süre içinde savcılık talimatıyla Sakarya'da örgütte önemli konumda olduğu öne sürülen bir çok isim yakalandı.Bu isimler arasında girişimin kara kutusu olan Adil Öksüz, eski milli futbolcu Hakan Şükür'de yer alıyor. Fethullah Gülen'in en yakınında olduğu söylenen darbe girişiminin kara kutusu Adil Öksüz ve Fethullah Gülen'in tekme tokat dövdüğü örgütün 'Süper İmamı' olarak bilinen Cevdet Türkyolu ise sırra kadem bastı.

Sakarya'da 15 Temmuz Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 988 şüpheliden 475'i tutuklandı, 421'i adli kontrol ve yurt dışı yasağı şartıyla olmak üzere 513 kişi salıverildi. Gözaltına alınan 34 şüphelinin emniyetteki işlemleri sürüyor.

İşte FETÖ'nün Sakarya'daki ayak izleri:

ADİL ÖKSÜZ

FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişiminin 1 numarası olduğu iddia edilen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Öksüz, darbe girişiminin yönetildiği Akıncı Hava Üssü'nde yakalanmıştı. Örgütün elebaşı Fethullah Gülen'e en yakın isimlerden biri olan ve TSK'nın Hava Kuvvetleri İmamı olduğu öne sürülen Öksüz, getirildiği Sincan Adliyesi'nde 21 dakika içinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Hakkında yeniden yakalama kararı çıkarılan Öksüz'ün sırra kadem bastı. Öksüz'ün saklandığı iddiasıyla Sakarya'nın Akyazı İlçesindeki Acelle Yaylası'nda güvenlik güçleri tarafından geçici karakol kurularak arama çalışmaları başlatıldı. Ülke gündemine bomba gibi düşen Adil Öksüz'ü arama çalışmaları sürüyor.

HAKAN ŞÜKÜR

Eski milli futbolcu ve milletvekili olan Hakan Şükür, darbe girişiminden sonra en çok gündemde olan isimlerden biri. Özellikle sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarla dikkat çeken ve 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hakkında yakalama kararı çıkarılan Şükür, polis tarafından her yerde aranıyor. Şükür'ün babası Selmet Şükür ise tutuklandı. Gayrimenkul zengini oldukları tespit edilen baba-oğulun 200 milyon liralık mal varlıklarına savcılık kararıyla el konuldu. Eski futbolcu şimdi her yerde aranıyor.

CEVDET TÜRKYOLU

FETÖ lideri Fethullah Gülen'ın sağ kolu olduğu iddia edilen ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan örgütün 'Süper İmamı' olarak bilinen Cevdet Türkyolu için yakalama kararı çıkarıldı. Gülen'den sonra FETÖ'nün ikinci adamı ve Fethullah Gülen'in tekme tokat dövdüğü imam olarak bilinen Türkyolu, gayrimenkul zengini olarka biliniyor. Türkyolu'nun 4 şehirde 39 taşınmazı, Amerika Birleşik Devletleri'nde de 1.8 milyon doları olduğu tespit edildi. Türkyolu'nun ve 12 akrabasının mal varlıklarına el konulurken, gözaltına alınan akrabalarından 8'i tutuklandı.

ALİ SAMİ YILDIRIM

Darbe girişiminin kara kutusu olan Adil Öksüz'ün kayınbiraderi ve FETÖ'nün Rusya İmamı olduğu belirtilen Ali Sami Yıldırım, Öksüz'ü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda karşılayarak otomobille Akyazı'ya götürüp sakladığı iddiasıyla tutuklandı. Havaalanında güvenlik kameralarına takılan Yıldırım, FETÖ Terör Örgütü'nün Rusya imamı olarak biliniyor.

ABDÜLBAKİ YILDIRIM

Darbe girişiminin 1 numarası olduğu söylenen ADil Öksüz'ün bir diğer karinbiraderi olan Abdülbaki Yıldırım, terör örgütü lideri Fethullah Gülen'in en yakınındaki isimlerden biri olarak uzun yıllardır Amerika'da bulunuyor. Firari Adil Öksüz'ün eşi ve 3 çocuğunu darbe girişiminden 1 ay önce Amerika'ya götürerek Abdülbaki Yıldırım'a bıraktığı ortaya çıktı.

İLHAN YILDIRIM

Ağabeyi Ali Sami Yıldırım ile birlikte Adil Öksüz'ün saklanması ve kaçışında rol oynadığı için tutuklandı.

TURAN ÖZTOPRAK

FETÖ soruşturmasında öne çıkan isimlerden biir olan Turan Öztoprak'ın örgütün Sakarya İl İmamı olduğu iddia ediliyor. FETÖ'nün Sakarya'daki eğitim kurumlarının bağlı olduğu SEBAT Eğitim A.Ş'de eğitim koordinatörü olarak görev yapan Öztoprak'ın 2014 yılının Kasım ayında eşiyle birlikte Amerika'ya gittiği öne sürülüyor.

ZAFER BÜYÜLÜ VE NİZAMETTİN BİNİCİ

Zafer Büyülü ve Nizamettin Binici, FETÖ'nün Sakarya'daki mali yapılanmasında en çok dikkat çeken firma olan İNELSAN'ın sahipleri. Örgütün Sakarya'daki tepe isimlerinden olduğu iddia edilen Binici ve Büyülü'nün Amerika'ya kaçtığı konuşuluyor. Sakarya'da kurdukları ortaklıklarla çok sayıda iş adamının başını yakan iki ismin şimdi ise Amerika'nın Ohio eyaletinde örgüt mensubu iş adamlarıyla birlikte alışveriş merkezi inşa ettikleri biliniyor.

MUSTAFA ÇAKIR

FETÖ'nün Sakarya'daki eğitim kurumları olan Fatih ve Özel Zaim Koleji'nin bulunduğu 9 okulun sahibi olan Sebat Eğitim İşletmeleri A.Ş'nin yönetim kurulu başkanı. FETÖ'nün Sakarya'daki kilit isimlerden biri olduğu iddia edilen Çakır, 2015 yılının Kasım ayında yurt dışına kaçtı.

REMZİ CİNEMRE

FETÖ'nün Sakarya'daki organizasyonlarını düzenleyen Sakarya Demokrasi ve Gelişim Platformu'nun başkanı. Milli Eğitim Müdürlüğü'nde öğretmen olarak görev yaparken önce açığa alınan sonra ise kamudan ihraç edilen Cinemre, tutuklu olarak Ferizli Cezaevi'nde bulunuyor. Cinemre'nin geçmişte örgütün Sakarya imamı, son olarka Afganistan imamı olarak görev yaptığı öne sürülüyor.

DURMUŞ ALİ KOÇER

Sakarya'da özellikle siyasetin yakından tanıdığı Durmuş Ali Koçer'in FETÖ'nün finansal destekçisi olduğu iddia ediliyor. Koçer, eşiyle birlikte gittikleri Amerika Birleşik Devletleri'nde ülkeye dönüşünden hemen sonra yakalanarak tutuklandı. Koçer'in darbeyi yöneten Tümgeneral Mehmet Dişli ile birlikte gayrimenkul işi yaptıkları ortaya çıktı.

SUAT YILDIRIM

FETÖ'nün 73 örgüt yöneticisi arasında olduğu iddia edilen Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakülesi Eski Dekanı Prof. Dr. Suat Yıldırım, Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görev yaparken 4 Eylül 2015 tarihinde Pensilvanya'ya kaçtı. Yıldırım, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fethullah Gülen örgütüne yönelik yürüttüğü ana soruşturmadaki şüpheliler arasında yer alıyor. Yıldırım ayrıca örgütün ekran yüzü Prof. Dr. Davut Aydüz ve 15 Temmuz'un kara kutusu Adil Öksüz'Ü Sakarya Üniversitesi'ne alan kişi.

DAVUT AYDÜZ

FETÖ soruşturması kapsamında Sakarya'da gözaltına alınan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Aydüz, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Aydüz, FETÖ televizyonlarında dini sohbetler yapıyordu. Örgütün ekran yüzü olan Davut Aydüz'ün, hain girişimin kara kutusu Adil Öksüz'ün de hocası olduğu söyleniyor.

MUHİTTİN AKGÜL

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Muhittin Akgül, hain girişimin kara kutusu Adil Öksüz'ün yakın arkadaşı. Öksüz gibi tefsirci olan Tevrat, İncil'i yorumlayan isim olarak bilinen Akgül, Fetullah Gülen'in kapatılan televizyonlarında dini sohbetler yapıyordu. Sık sık Amerika'ya seyahat eden Muhittin Akgül, tutuklandı.

MEHMET DİŞLİ

Tümgeneral Mehmet Dişli, 15 Temmuz gecesi Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın yanındaymış gibi gözüküp, O'na darbe bildirisini imzalattırmaya çalışan komutan olarak biliniyor. Akar'ın odasından çıktığında ise karargahta darbeyi yönettiği belirtilen Mehmet Dişli'nin o gece iddiaya göre darbeci damgasını yememek için kendisini Hulusi Akar'la birlikte gözaltına aldırdığı öne sürülmüştü. Dişli, 16 Temmuz'un sabahında darbecilerin elinden Orgeneral Hulusi Akar'la birlikte alınarak helikopterle Çankaya Köşkü'ne inmiş, gerçek anlaşılınca gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

MUSTAFA AKTAŞ

17-25 Aralık soruşturmasından sonra görevden alınan Sakarya Eski Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Ergenekon soruşturmasını yöneten isim. Aktaş, şu anda FETÖ soruşturmasının firarilerinden biri. Emniyet müdürü olduğu dönemde örgüt adına yasa dışı dinleme yaptığı iddiasıyla hakkında çok sayıda dava açılan Mustafa Aktaş, her yerde aranıyor.

ALİ BİLKAY

Eski Sakarya ve İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, İzmir'deki askeri casusluk soruşturmasında FETÖ/PDY'ye sahte delil ürettiği iddiasıyla tutuksuz yargılandığı duruşmadan sonra gözaltına alındı. Bilkay, Sakarya'daki yasa dışı dinleme ve FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandı.

LATİF MEMİŞ

Sakarya Vali Yardımcısı Latif Memiş, darbe girişiminin ardından örgütle bağlantılı olduğu iddiasıyla önce görevinden açığa alındı, daha sonra polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece 'FETÖ'ye üye olma' suçundna tutuklandı.

AHMET YURTSEVEN

Sakarya Vali Yardımcısı Ahmet Yurtseven, darbe girişiminin ardından önce görevinden açığa, sonra da gözaltına alındı. Yurtseven, çıkarıldığı mahkemece önce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, savcılık itiraz edince ise yeniden yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Yapılan incelemede Yurtseven'in örgüt üyelerinin haberleşmek için kullandığı kriptolu 'ByLock' programını kullandığı tespit edildi.

MUSTAFA AKARSU

Yargıtay Eski Üyesi Mustafa Akarsu, darbe girişiminin ardından polisin düzenlediği operasyonla yakalandı. FETÖ Terör Örgütü'yle bağlantılı olduğu iddia edilen Akarsu, hakkında gözaltı kararı verilen 140 Yargıtay üyesi içinde yer aldı.

SÜLEYMAN YILDIRIM

Sapanca Kaymakamı Süleyman Yıldırım, darbe girişimi sonrası FETÖ Terör Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alınarak tutuklandı. Yıldırım'ın evinde yapılan polis aramasında parçalanmış 1 adet hard disk, B ve J serisi 1 dolar ve Fethullah Gülen kitabı bulundu.

İSMAİL GÜNDÜZ

Şehrin merkez ilçesi Adapazarı Kaymakamı İsmail Gündüz, 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında görevinden açığa alındı. Hakkında FETÖ Terör Örgütü olduğu iddiasıyla yakalama kararı çıkarılan Gündüz, darbe girişimi gecesinde 'Güzel ülkem 21. yüzyıldza demokrasi veya totaliter yönetim arasında bocalıyor. Darbeye hayır' tweeti attıktan sonra ortadan kayboldu. Gündüz'ün İstanbul'daki evinde yapılan aramada F, G, L, ve D serilerinden olan 5 adet 1 dolar bulundu.

KAMURAN MUSTAFA BALLI

Akyazı Kaymakamı Kamuran Mustafa Ballı, 15 Temmuz gecesi sonrası kaymakamı olduğu ilçede düzenlenen tüm Demokrasi nöbetlerine katılarak darbe girişimine tepki gösterdi. Hain girişimden 1 ay sonra gözaltına alınan Kamuran Mustafa Ballı, FETÖ Terör Örgütü üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Ayrıca Ballı'nın evinde yapılan aramada kişisel bilgisayarı bulunamazken, telefonuna da format atılmış olduğu belirlendi.

07 Eyl 2016 - 11:10 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.505 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

15

Yesiltepe - Habere bakılırsa remzi cinemre 15 temmuzdan sonra aciga alinmis. Ve yine habere göre 15 temmuz öncesi Afganistan imamı imiş. Yani sakaryada öğretmenlik yaparken Afganistan imamlığini yürütüyormus. Ya hu bu adamlar ne kadar kabiliyeti imiş meğer. Adam Buradan Afganistani idare ediyor. Bazıları da buradan burayı idare edemiyor, her gün yeni bir kaos, her an yeni bir Aldanma,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
14

Muberra - @ilahI adalet o tip dediğin namaz kılan adam tipi. Simalarında secde izi olduğu için, içindeki şeytani giciklandiriyordur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
13

Fısıltı - Akyazı lı Sayıştay gen md s.ayaz danıştay ve aym üyesi h.kabadayı ve bir çoğu daha eksik kalmış listede

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
11

Fatih ÖZAY - Parti teşkilatları ve belediyelere hiç sızamamışlar mı? Ha bir de İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Milli Eğitim Şube Müdürleri hala koltuklarında oturuyorlar. Yoksa onlara dokunulamıyor mu?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
10

Hayati Kazıcı - Akyazı kaleleri sakarya meraları olmuş bunu en saf temiz bir köylü bile bilir herhalde ana mücadele henüz onda 1 kararlı bir mücadele henüz göremiyoruz kriptolular cirit atıyor kurumlar içinde hatta kendilerini gizlemek uğruna binbir şaklabanlıklar yapıyorlar bakalım ne kadar saklababilecekler

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
08

ARDA - 2 oğlumunda sakarya üniversitesi araştırma görevlisi ve yüksek lisans için müracaat ettikleri halde niçin alınmadıkları net bir şekilde anlaşılmış oldu...hak yiyenler ve haramdan korkmayanlara asla hakkımı helal etmiyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
07

karabalina 54 - ABOOOOBU KADAR ADAM...SÜLALERİ EŞ DOST AKRABALILARLA BİRLİKTE ETTİMİ SANA 20-25 BİN KİİŞİ..EEE BİRDE TİCARİ İLİŞKİLİLERİ VAR BUNLARIN..ETTİMİ 50 BİN KİŞİ....DESENE SAKARYANIN YARISI FETÖCÜ OLMUŞ....ŞİMDİ NE YAPCAZ BAKALIM..ÇIK ÇIKABİLİRSEN İŞİN İÇİNDEN...SAYIN CUMHURBAŞKANIM TEK CARE HÜKÜMETİ İSTİFA ETTİR...Bİ ERKEN SEÇİM..TEK BAŞINADA OLMASADA AKP-CHP-MHP ÜÇLÜ BİR HÜKÜMET..HEM BU ARADA PARTİLER YENİ VEKİLLERİ AYIKLAYIPTA VEKİL YAPARLAR..VER CHP MİLLİ EĞİTİMİ.VER MHP SAĞLIK BAKANLIĞINI DİĞERLERİ AKPNİN OLSUN..FETÖ ANA BÖYLE TEMİZLENİR.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
06

İfşa ediniz - ORTADA ŞU SORU DURUYOR.SAKARYA ÜNİVERSİTESİNİN DEĞERLİ YÖNETİCİLERİ 17_25 ARALIK İHANETİN DEN SONRA MGK NUN ÜLKEMİZİN BAŞ TEHDİT UNSURU FETÖCÜ FETULLAHÇI TERÖR ÖRGÜTÜ İLAN EDİLDİKTEN SONRA NEDEN ÜNİVERSİTE İÇİNDEKİ HAİNLERİ EN AZINDAN ADİL ÖKSÜZ GİBİ DEFALARCA YURT DIŞINA ÇIKAN HAİN NEDEN SORUSTURULMAMİS.BU SORUYU SAYIN YONETICILERE SORABİLECEK GAZETECİ ARIYORUM.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
05

ilahi adalet - Tiplerine bakıldığında direkt olarak suratlarından FETTOŞ cu oldukları belli oluyor zaten...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
04

fazıl - sakarya hala cemaatlerin üssü bu şer odakları hala tehdit oluşturuyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
03

DEMOKRAT - bunlar ıyı güzelde bırtane akp lı yok nasıl bır ıs devletı akp yönetıyor bunlar develete sızmıs ama akp lı kımse yok

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
02

Ali firavn - Azim bey hiç mi Allah korkun yok? sıraladığin listede darbe ile ilişkisi iddia edilen sayın dişli ve oksuzden başka kimse var mı. Evet cemaat ile ilişkileri iddiası var veya bir kısmı zaten aşikar. Ama sen haberi darbe ile ilişkilendirerek yapıyorsun. Bu insanların da ana babaları, çocukları, dostları var. Yarın da hesap, mizan, sırat var. Tabi seni tanımıyorum. Bunlara inanmayan biri de olabilirsin. Ama meslek etigi denen bir sey, insanlik denen bir olgu var. Düşmanlığın da bir ölçüsü sınırı olmalı değil mi.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10
01

Sakarya 54 - Bu yildirimlarin eski ak parti akyazi milletveki ile alakasi varmi acaba?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Eylül 11:10Anket Aşı karşıtlarına soruyoruz? Neden aşı olmak istemiyorsunuz?