Türkiye Milletvekili Dikbayır'ı konuşuyor

İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'ın geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmanın yankıları devam ediyor.

Haber Resmi
Video için play'e tıklayın

BMM Genel Kurulu'nda Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 7'nci maddesinde yapılacak bir değişiklik ile ilgili söz alan İYİ Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, kur artışı nedeniyle doğalgaz, elektrik ve akaryakıta yapılan zamların geri alınmasını istedi. Dikbayır konuşmasına başarken, Meclis'teki bir çok milletvekilinin kendisinden daha tecrübeli olduğunu belirterek, "Sizler doğal olarak daha tecrübelisiniz. Ancak yine üzülerek söylüyorum ki sizler halktan kopmuşsunuz. Bakın, burası milletin Meclisi, bize sadece vekâlet verdiler; bunu size hatırlatmak istiyorum. Milletvekilliğinin kelime anlamını unutmuşsunuz. Biz milletin vekiliyiz, lütfen bunu hatırlayın. Bakın, siz ne istediyseniz bu millet verdi, oy verdi, vergi verdi; bir sürü fedakârlık yaptı. Bakın, şimdi sıra sizde."demişti.

İzlenme rekorları kırdı

Sözlerini "Allah rızası için, milletimiz tarafından size verilen yetkiyi ve görevi milletin çıkarları için kullanın, ahreti ve hesap gününü unutmayın." Cümlesi ile bitiren Milletvekili Dikbayır'ın bu konuşması yaygın ve yerel medyada fazlaca yer bulmasa bile Sosyal Medya'da izlenme rekorları kırdı. Sadece 3 hesapta izlenme sayıları kısa sürede 9 milyonun üzerine çıktı.

Telefonda ağlayanlar...

Milletvekili Dikbayır, konuşmasının ardından mesaj yağmuruna tutuldu. Sosyal medya hesaplarına ve videolara binlerce mesaj bırakıldı. Telefonla ulaşabilen yurt içi ve yurt dışından çok sayıda kişi de Dikbayır'ı tebrik etti. Telefonda ağlayanlar, başka partilere oy vermelerine rağmen milletvekilinin bu sözlerini destekleyenler de dikkat çekti.

Ne demişti

Milletvekili Ümit Dikbayır'ın 14 Kasım Çarşamba günü TBMM'nde yaptığı konuşmanın Meclis tutanaklarına geçen metni ise şöyle;

ÜMİT DİKBAYIR (Sakarya) – Değerli milletvekilleri, Sağlıkla İlgili Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin 7'nci maddesi üzerinde konuşma yapmak üzere söz almış bulunmaktayım. Ancak şu anda sizlere, maalesef üzülerek bir konuşma yapmak durumundayım.
Ben yeni seçilen bir milletvekiliyim, benim gibi yeni seçilen arkadaşlarımız da var bu Mecliste. Sizler doğal olarak daha tecrübelisiniz. Ancak yine üzülerek söylüyorum ki sizler halktan kopmuşsunuz. Bakın, burası milletin Meclisi, bize sadece vekâlet verdiler; bunu size hatırlatmak istiyorum. Milletvekilliğinin kelime anlamını unutmuşsunuz. Biz milletin vekiliyiz, lütfen bunu hatırlayın. Milletin işi gücü var, onlar kendi işlerinde çalışırken sadece bize vekâlet verdiler. Niye verdiler? "Bizim verdiğimiz vergilerden maaşınızı alın, bizim refahımız, huzurumuz için çalışın." Protokollerde milleti temsil etmek milletvekilliği değildir.
Bakın, siz ne istediyseniz bu millet verdi, oy verdi, vergi verdi; bir sürü fedakârlık yaptı. Bakın, şimdi sıra sizde. Milletimiz gerçekten çok zor durumda, özellikle elektrik, doğal gaz ve akaryakıta gelen zamlar ve yükselen döviz kuru yaşamın her alanına zam olarak yansıdı. Geçim sıkıntısı had safhalara ulaştı. İnsanlar geçinemiyor, birbirlerine borçlarını ödeyemiyor, birbirlerinden kaçıyorlar. İnsanlar bakkaldan kaçıyor, ev sahibinden kaçıyor, marketten kaçıyor. Bir baba düşünün ki çocukları ondan bir şey isteyemesin diye, çocuklar uyuduktan sonra eve giriyor, biliyor musunuz? Önceden insanlar "Sebze meyve taze olsun." diye pazara sabah saatlerinde çıkardı, şimdi akşamüstü çıkıyorlar "Daha ucuz." diye. Durumu daha kötü olanlar ne yapıyor, biliyor musunuz? Gece karanlığında çıkıyor, maalesef çöplerden sebze, meyve topluyor. Marketten kuru gıda alışverişi daha içler acısı. Hele hele kasabı sorarsanız bu bir facia.
Değerli milletvekilleri, bakın, öğrenciye "beleşçi", esnafa "fırsatçı", çiftçiye "Gözünü toprak doyursun.", emeklilikte yaşa takılanlara "devlete yük" diyerek sorumluluktan kaçamazsınız. Şimdi, en azından şunu yapalım: Bakın, dolar kuru 7,20 olduğu zaman elektrik ve doğal gaza yaklaşık yüzde 50 oranında zam yapıldı. O günden bugüne dolar 5,5'a indi, 5,50 yani arada yüzde 30'luk bir düşüş var. Bunu niye fiyatlara yansıtmıyorsunuz? Yani o zaman 100 liraya aldığınız ürünü şu an 70 liraya alıyorsunuz, vatandaşa yansıtın. Vatandaşın nefes alacağı bir alan yaratalım.
Bakın, elektrikte telefon payını kaldıralım, kayıp kaçak bedeli ve sayaç okuma bedeli gibi saçma sapan bir şeyi buradan kaldıralım. Sayaç okuma bedeli nedir? Zaten bir hizmet veriyor, buradan para kazanıyor, çalıştırdığı insanın parasını da yine milletten alıyor. Kayıp kaçak bedeli. Firmalar bundan sorumlu, gerekli önlemlerini alsınlar, bunu da vatandaşın sırtına yüklemeyelim.
Temel ihtiyaçlarda özel tüketim vergisini kaldıralım, KDV oranını yüzde 1'e çekelim. Bakın, en azından temel ihtiyaçlarda bunu yapalım. Bakın, eğer bunu yapmazsanız bir sosyal patlamaya sebep olacaksınız. İnsanlar birbiriyle kavga ediyor, birbirlerine borçlarını ödeyemiyorlar, geçim sıkıntısı nedeniyle çiftler boşanıyor. Bakın, bu boşanan çiftlerin çocukları annesiz, babasız büyüyecek. Bunun günahı, vebali ağır olur.
Allah rızası için, milletimiz tarafından size verilen yetkiyi ve görevi milletin çıkarları için kullanın, ahireti ve hesap gününü unutmayın.
Teşekkür ediyorum. (İYİ PARTİ sıralarından alkışlar)

23 Kasım 2018 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.935.661 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

esnaf bitik - allah razı olsun sayın vekilim sizler örnek olur inşallah küçük esnaf bitti çiftçi bitti hayvancılık bitti birde üstüne %100 zamlı elektirik faturaları yem zamları gübre zamları atamız köylü milletin efendisidir dedi ama şimdi köylü çiftçi bitik hayvancılık vatandaş borç istemiyor sadaka istemiyor bu millet hakkını istiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 14:39
03

Mustafa Özdemir - Verdiğim oy helal olsun vekilim,böyle diğerlerinede örnek olursunuz inşallah.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 14:39
01

Adapazarlı - Helal olsun sana Dikbayır. Hele şükür memleketten süs bitkisi değil de vekil çıktı. Allah senden razı olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 14:39


Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?