Doğumhane nöbetinde 'ayrımcılık' iddiası

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı İrfan Korkmaz, Hendek Devlet Hastanesi doğumhanesinde görevli ebelerin nöbetlerinde 'ayrımcılık' yapıldığı iddiasına bulundu

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı İrfan Korkmaz, Hendek Devlet Hastanesi doğumhanesinde görevli ebelerin nöbetleri ile ilgili bir iddiayı gündeme taşıdı.

Şube Başkanı Korkmaz, bir ebenin bağlı bulunduğu Sağlık Sen temsilciliği nedeniyle nöbet tutmadığı, bunun da sorunlara sebep olduğunu ileri sürdü.

Korkmaz'ın açıklaması şu şekilde:

Kamuda adam kayırma, ayrımcılık, adaletsizlik yapmanın faturasını Türkiye'miz en ağır şekilde ödemiştir. Memleketi uçurumun kıyısına sürükleyen bu işlerden kamunun hala kendisini kurtaramamış olması da ayrı bir ızdıraptır.

Bunun yanı sıra kamu sağlık yönetiminde hala planlı bir istihdam politikası yürütülmemekte. İşin niteliği ve hizmet sunumu değilde, başka ayrımcılık gibi kabul edilmeyecek kriterler dikkate alınmaktadır.

Bunun son örneklerinden biride Hendek Devlet Hastanesinde yaşanmaktadır.

Hendek devlet hastanesi doğumhane-doğum servisinde 9 ebe kadrosu vardır. Bu ebelerimizden 2 tanesinin nöbet tutamaz raporu vardır. 2 ebemizde evde sağlıkta görevlendirilmişlerdir. Nöbeti 4 ebe arkadaşımız tutmaktadır.

Geriye kalan 1 ebe ise kadrosu doğumhanede olduğu halde sadece memur-sen'e bağlı sağlık-sen'in temsilcisi olduğu için başka bir birimde sorumlu olarak görevlendirilmiş ve nöbetten muaf olması sağlanmıştır.

Böyle bir düzen olunca doğumhanede personel eksikliği nedeniyle Sakarya eğitim ve araştırma hastanesinde, TSM'lerden ebe görevlendirilmektedir. Bu arkadaşlarımızda uzun yıllardır doğum yaptırmamış ve başka işlerde görev almış kişiler olmaktadırlar. Bu da riskleri beraberinde getirmektedir.

Şimdi merak ediyoruz. Elindeki kadroyu planlı bir şekilde kullanmayarak doğumhanede sunulan sağlık hizmeti riske atmak, bu hizmeti veren arkadaşlarımızı telafisi olamayacak sıkıntılarla başbaşa bırakmanın sebebi nedir?

Sağlık-Sen temsilcisine böyle bir ayrımcılık yapılarak nöbetten muaf tutmak hangi adalet anlayışa sığmaktadır? Bu sorularımıza bir cevap bekliyoruz. Planlı bir çalışma düzeni niçin ve kimi rahatsız etmektedir açıklansın istiyoruz.

24 saat üzerinden nöbet tutan bu arkadaşlarımız acile gelen tüm gebelere doğumhanede baktıkları hatta ayda 25-30 doğum yaptırdıkları halde acil farkıda verilmeyerek ayrı bir adaletsizlik daha yapılmaktadır.

Buradan sorumlu yöneticilere açıkça uyarıda bulunuyor ve bu adaletsizliği sonlandırın, ayrıca dışarıdan hastane içindeki işleyişe müdahale eden siyasetçiler elinizi hastaneden çekin, adam kayırmacılığı bırakın diyoruz. Sizlerde metal yorgunluğu varsa, görevinizden ayrılabilirsiniz.

04 Ekim 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.993.580 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

09

EBE - VALLA BENDE EBEYİM DÖRT KİŞİ NÖBET DÖNÜYORUZ BİR SORUMLU MESAİDE BİR KİŞİ DE NORMAL MESAİ BİRİNİ ACİLE VERMİŞLER BİRİ DE KALİTE BİRİM SORUMLUSU HASTANEDE 8 EBE VAR AMA DOĞUMHANEDE ÇALIŞAN 4 EBE NÖBET DÖNÜYOR TEK BAŞINA YAZIN OTURACAK ZAMAN YOK TEK BAŞINA BEBEK HEMŞİRELİĞİ VE ANNEYE BAKIYORSUN DOĞUMLARI EBE YAPTIRIYOR ERZURUMUN İLÇESİNDEYİM VE 4 İLÇEDEN DE VE AYRICA MUŞUN İLÇELERİ DE GELİYOR BURAY DÖNER ERZURUM GENELİNDE YOK O KADAR ÇALIŞIYORUZ DÖNER YOK BÖYLE ADALET Mİ OLUR SÖZLEŞMELİ PERSONELİM 6 YIL BURDA ÇAKILI KALACAM EBEYİ DÜŞÜNDÜKLERİ YOK BİRİ BU ERZRUMUN AKTİF DOĞUM YAPTIRAN İLÇELRİNE GÖZ ATSIN

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
08

Gerçek hendekli - Yaklaşık 4 sene hendek devlet Hastanesi'nde çalıştım. Akın kaya, celalettin denen doktorluktan bir haber adam ve en sonunda da Sedat aydın.

Hepsi aynı. Hiç bir fark yok

Sonuçta hendek devlet hastanesini yönetenler siyasetçiler ve sendikacılar oldu.

Bu ebe hakkında sürekli şikayetler yapılıyordu ama özellikle celalettin döneminde hep korundu. Sadece kendisi değil ebenin eşi hakkında da soruşturma açıldı ama başhemşire ve celalettin tarafından soruşturma bertaraf edildi.

Celalettin döneminde hastaneyi yöneten başhemşire Kevser ve bu ebe idi. Sedat aydın yönetiminde de anlaşılan hastaneyi yine aynı ekip yönetiyor.

O hastaneden bir şey olmaz. Çalışanlar bence tayin isteyip kacsinlar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
07

hendekliii - hastanede tek yanlış giden olay omu sanki hatta neresi düzgün sıfırr bina herşey son sistem yöneticiler eski mantık adamı olmayan ezilmeye mahkum nasıl bi devlet anlayışı bu herkes bu yüzden birilerinin arkasına sığınmak için mücadele ediyor ne acilde doktor var ne poliklinklerde kimse vatandaşı düşündüğü yok herkes kendi rahatlığında koltuk sevdasında

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
06

Porr - Sen hendek devlet hastanesinde 9 ebe var 3 ebe aktif çalışabiliyor.ve merkez eğitim araştırmada hiç ebeye ihtiyaç yokmuş gibi hendege bir dünya yol ebe gorevlendiriyorsun.ey idareciler Allahtan af dileyin ve yanlıştan geri donun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
05

Sakaryalı - Torpilli dediğiniz kişi.On yıldır ameliyathane de çalışıyor. Hastanede en çok çalışan kişilerden biridir.Türksağlıksen ilçe temsilcisinin sahte üye yaptığını geçen sene herkez biliyor. O Ebe nin yerinde olsam bu haberi yaptıranıda yapanı da mahkemeye veririm.bu hastaneyi böyle karalayanlar buranın ekmeğini yiyorsunuz. Yazıklar olsun ..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
04

GÜRSOY - medyabar.com a çok teşekkür ediyorum. hendekte hiçbir yerel basında bu tarz haber okuyamıyoruz. nedenini herkes biliyor. böyle adaletsizlikler adam kayırmalar hendekte haber olamaz maalesef. şu anda da görüyoruz ki bazıları doğuştan imtiyazlı bu ebe hanım gibi. bu arada sedatçı yalaka ağır olmuş ebe hanım. sedat bey sizin kankanız sonuçta.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
03

hendekli - baş hemşire ne iş yapıyor çok merak ediyorum baş hekim Artvinli baş hemşire Artvinli hendekli ne doktor var ne hemşire siyasilere duyrulur daha çok gündeme gelir bu hastane daha çok açıklamaya maruz kalırsınız

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
02

turan bey - Bu insanlar ayda sekiz on nöbet tutan hemşirelerden bile daha fazla döner sermayeden para alıyor. sonrada helal kazanıyoru derler. sırtını sağlam bir yere yasladın mı gerisi kolay. idarecilerin böyle aymazlıklara pirim vermemesi lazım. körler sağırlar misali :))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22
01

hendekli - Bu ebe hanımın arkası çok sağlam. ebe olduğu halde doğumhanede değil ameliyathanede görevlendirilmiş. hemde birim sorumlusu olarak (ek ödemeyi en yüksekten alıyor bu arada). gariban personellerse nöbetten nöbete birimden birime sürünsün. hastane yönetimi de gıkını çıkaramıyor bu torpillilere. çok yazık

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 12:22


Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?