Başkan Öztürk Kentsel Dönüşüm'ü açıkladı

Erenler İlçesi halkının Kentsel Dönüşüm hakkında tüm merak ettikleri soruların cevabını Erenler İlçesi Belediye Başkanı Cavit Öztürk cevapladı.

Haber Resmi
Haber Resmi
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Erenler İlçesi halkının Kentsel Dönüşüm hakkında tüm merak ettikleri
soruların cevabını Erenler İlçesi Belediye Başkanı Cavit Öztürk cevapladı

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE 18 AY
KİRA YARDIMI YAPILACAK

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit Öztürk 10 yıldır sürdürdüğü Belediye Başkanlığı'nda eski borçları ödeme ile uğraştığını aynı zamanda ilçeye hizmet vermek için tüm gücü ile çalıştığını belirtti.

Erenler İlçesi Belediye Başkanı Cavit Öztürk Adapazarı Akşam Haberleri Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Eryılmaz'ı makamında konuk ederek tüm soruları içtenlikle cevapladı.

Nurettin ERYILMAZ; İki dönemdir belediye başkanlığı yapıyorsunuz. Hacettepe Üniversitesi'ni birincilikle bitirdiniz. İlçe için yaptığınız önemli projelere imza atıyorsunuz. Mutlaka biran önce tamamlamak istediğiniz projeleriniz var mı?.. Şuan ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?..

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK; " 2004 yılında belediyeyi aldığımızda çok da söylemek istemiyorum ama bitik ve batak bir enkaz aldık. Çok zor durumdaydık, her şey hacizliydi. Araç parkımız tamamen hurdaydı, bunların hepsi geçmişte kaldı, kendi dönemimizden hiç borcumuz yok. Eski dönemden kalan 20 trilyonun üzerinde borç vardı, şimdi bir trilyon yüz elli milyarlık daha borç çıktı. 1996 yılından kalma borçlar bunlar. Biz ödemeye devam ediyoruz. Kendi dönemimizden olan bir borç yok. İller Bankasına ve piyasaya olan borçlar var, bizler bunları ödüyoruz. Personel sayımız 294'den şuan itibari ile 143'e düşürüldü. 2004 yılında personel giderimiz gelirin yüzde 84'i idi bugün 30'lara düştü. Araç parkımız komple yenilendi. En çok çalışmamız yollar üzerinde oldu. Açmadığımız sokak yolu kalmadı. 50 km üzerinde yol açmış olduk. Son 2 yılda, 20 trilyon parayı yol açma, kazı, dolgu ve asfalt çalışmasına harcadık. İlçemizde son zamanlarda yatırımlarla ilgili AVM Otellerin yapılması, Türk Traktör Fabrikası yatırımlarını buraya getirdik. Belediye Binamızı yeni yaptık, bu binaya kısa sürede taşındık. Bu günlerde gündemde olan yatırımlarımız da Erenler'in tarihinde en büyük asfalt ihalesini yapacağız. 50 bin tonluk bir asfalt yapmayı planlıyoruz. Yine 2 tane parkımız ihale aşamasında. Yunus Emre Meydanı bitti, arttık teslim edilme noktasına gelindi. 2 tane trotuar ihalesi yapacağız. Bu yıl iki projeden bir tanesi İmam Hatip Lisesi, onu bekliyoruz, ihaleye çıkacağız. Erenler Belediyesi olarak 16 derslikli bir İmam Hatip Lisesi yapacağız.

"Yaşam Merkezi Kuruyoruz"

İkinci bir projemiz tamamlanmak üzere olan Yaşam Merkezi Projesi. Sakarya'da ilk olacak inşallah. Bunun içinde yüzme havuzları, buhar odası, tuz odası, saunası, hamamı, fitnesı, çocuk oyun alanları, tenis kortları olacak. 6 bin 2 yüz metrekare alana kurulacak. İçinde buz pateni alanı olacak. Geniş bir alanda yaşam merkezi oluşturacağız, proje son noktaya geldi yakın zamanda ihaleye çıkacağız.

Nurettin ERYILMAZ; Geçmiş dönemden kalan borçlar olmasaydı daha çok farklı işler yapabilir miydiniz?.. Eski borçları ödemeyle zaman kaybınız olmadı mı?

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK; "geçmişe yönelik ödediğimiz borçlar asgari 13 ila 14 trilyon liradır. Erenler Belediyesi'nin kasasında 14 trilyon para olduğunu düşünün, neler yapılmazdı ki!.. Daha rahat hareket edebilirdik. Her şeyimiz hacizliydi, makam aracı dahil hacizliydi. 2008 yılında tamamen hacizleri kaldırdık. Geçmişe dönük borçları yapılandırdık, belediyenin eski dönem borçları olmasaydı farklı olurdu tabi ki!..

Nurettin ERYILMAZ; Belediye olarak sizin mücavir alanınız içindeki köylerde ne tür çalışmalar yapmayı düşünüyorsunuz?

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK; " biz köylerle ilgili çalışmalarımızı da hızla yürütüyoruz. Tüm köylerde 15 gün içinde tüm gereken çalışmayı rahatlıkla yapma konumuna sahibiz. Çaybaşı Yeniköy için soruluyordu, 'oraya nasıl hizmet vereceksiniz' diye, siyasi olarak da bizi eleştiriyorlardı, 'o kadar uzak yerde nasıl hizmet verecesiniz' diye... Çaybaşı 92 yılında belediye olan bir yer. 2009 yılına kadar verdikleri hizmetlerin 30 katını biz Erenler Belediyesi olarak yaptık. Ne kadar güçlü olursak o kadar hizmet götürme imkânı var. Onun için köylerde sorun yok?

Nurettin ERYILMAZ;Kentsel Dönüşüm çalışmaları ne durumda?.. Nasıl işliyor süreç?..

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK; " gelmiş geçmiş projelerin en başında gelen Sakarya'nın en önemli projesi Van Depremi'nin ardından Sayın Başbakanımızın açıkladığı gibi;"hayatımıza da mal olsa, siyasi hayatımıza da mal olsa, ben Kentsel Dönüşümü yapacağım, vatandaşlarımızı seviyorum" demişti. Bizim de bu yönde gayretlerimizle bir müracaatımız oldu. Elhamdülillah, Bakanlığımız virgülüne dokunmadan projemizi onayladı. Bakanlar Kurulu, Başbakan ve Cumhurbaşkanı'nın onayından sonra Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yaklaşık bu durum 15 ila 20 gün oldu. Şuan bununla ilgili çalışmamız sürüyor. Yetki belgesi için Bakanlığa müracaatımız oldu. Bu arada biz de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Proje plan çalışmalarımızı yürüterek firmalar ile çalışmalar yapıyoruz. 20 gün sonra ihaleye çıkılacak, ihale sonunda projeyi yapacak firma belli olacak. Bu firma ne yapacak, önce vatandaşı bilgilendirecek, aslı olmayan bilgiler vatandaşa aksettirilmiş, yalan bilgiler var. İnsanlar yarın dozer gelecek, evler hemen yıkılacak diye bekliyor. 50 bin TL ev başına vereceğiz. Evden hemen atacağız diye söylentiler ortaya atılmış, anket çalışması yapıldı, vatandaşlarımızın birçoğu Kentsel Dönüşüme karşı değil. Bilgi eksikliği var, bizde de bilgi eksikliği var. Çünkü önümüzdeki hafta tamamen araziye çıkacağız, vatandaş bizim ağzımızdan çıkan kelimeleri söz verilmiş gibi anlıyor, bu iş bitmişidir gibi anlıyor. Elhamdülillah güven var bize. Bugün bir grup vatandaşla makamda görüştük, yanımızdan çok mutlu ayrıldılar. Dediğim gibi bilgi kirliliği var. Bu hafta alana çıkıyoruz, ihaleyi alan firma ne yapacak; bölge planları yapacak. Orada yollar, parklar, camiler her şey değişecek.Artık küçük dar sokaklar kalmayacak. Büyük siteler halinde bir çalışma olacak. Alt yapı, üst yapı planları yapacaklar. Yapılması düşünülen ne varsa, 3 boyutlu şekilde planları çizecekler, tüm ayrıntılı planla ihaleye çıkacak duruma getirecekler.

"Vatandaşlarla bire bir görüşülecek"

Burada en önemli olan ise tüm vatandaşın, hissedarın, mülk sahibi, mal sahibi ile bire bir görüşülecek. Evdir, dükkanlarıdır, iş yeridir, bire bir değer tespiti yapacaklar. İşte senin evin değeri şudur, en önemlisi de hesaplama yapılırken benim de çok hoşuma giden şudur, bir ahşap evle betonarme, ev çelik kontriksiyon ev, her birinin ayrı ayrı değeri üzerinden değerlendirilecek. Mutfağındaki dolabı, banyodaki kaleboduru, küvetine varıncaya kadar değer tespitleri var. Bir tek ağaç, incir ağacı, söğüt ağacı bile değer tespiti yapılacak. Bu vatandaşa bir artı getirecek. Bizim burada bir kuruş, bir zerre kadar menfaat beklentimiz yok. Varsa böyle bir hakkımız tümünü biz vatandaşlarımıza devretmeye hazırız. Bizim için burada öncelik vatandaşımızın menfaatidir. Yapım ihalesinde bu şartları öne süreceğiz. Şunu söyleyebilirim, Biz bu ihaleyi TOKİ'ye devredebilirdik. Bize dediler ki Bakanlıktan yetki belgesini al, yetki belgesini devret. Bu durumda ben belediye olarak aradan çıkıyorum, yetkim olmuyor, projeyi tamamen onlar yürütüyor olacaktı. Bu durumda vatandaşlar ciddi bir şekilde sıkıntı çekerdi, biz bu yöntemi seçmedik. Sıkıntı çekeceksek, belediye olarak biz çekelim, vatandaşımızın menfaatini belediye olarak biz koruyalım istedik. İhale aşamasında malum bilinen bir gerçek TOKİ kâr amaçlı biliyorsunuz. Başbakanımız, Sakarya'yı farklı önemsiyor. Beş vilayetten biriyiz. Sakarya ve Erenler bu işi ilk yapan belediyedir. Bakanımız Erdoğan Bayraktar'ın da buraya ayrı bir bakışı vardır, sözü de vardır. Biz bu yetkiyi kendi adımıza istedik, ihale aşamasında bir bir müdahale edeceğiz. TOKİ'ye diyeceğiz ki şu olacak, bu olmayacak, gibi şartlarımızı öne sürebileceğiz. Parça parça müteahhitler mi alır, daha öncede sizin gazetenizde yayınlanmıştı, Müteahhitler Birliği'nde bir toplantı yapmıştık. Gelin bu işi siz yapın, diye olumlu olumsuz bir cevapları yok. Ama bu işin zamanı var, bir konsorsiyum oluştururlar, bu işe girerler. Biz bu işi TOKİ'ye verirsek, biz piyasada bu işi rekabete sokarak kızıştıramayız. TOKİ şu noktaya geliyor, Başbakanımız ve Bakanımızın buraya bakışı nedeniyle sıfır karla yapabiliriz noktasına gelmeye başladı. Eğer bu noktaya gelirse, benim dikkat çekmek istediğim noktada bu. Vatandaşlar inanılmaz bir derecede karlı çıkacaklar"

Nurettin ERYILMAZ;Kentsel Dönüşüm Projesinde sizin mücadele verdiğiniz noktada belediye sorumlu olsun istiyorsunuz, vatandaşın mağdur olmaması ve karlı çıkması noktasında çaba mı sarf ediyorsunuz?..

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK; "vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Bu işlere gönüllü baksınlar, yaptıkça görecekler. Biz bir taraftan başlayalım, öbür taraftan kendileri diyecekler "ya bizim burayı da yapın" diye. Eminim bu konu buraya kadar gelecek. Ben bu kadar iddialıyım ve bu konuda da kararlıyım. Bu proje Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanı'nca onaylandı, geri dönüşü yok bu işin. Burada yapılacak bir değişikliğe ancak Bakanlar Kurulu karar verilir.

Nurettin ERYILMAZ;Kentsel Dönüşüm esnasında evi yıkılacak olan vatandaş konut ihtiyacını nasıl karşılayacak, belediyenin kira desteği olacak mı?

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK; "Yık, yap yerine, yap, yık modeli uygulanacak. Öncelikle boş arazilere evleri yaparlar vatandaşları geçici olarak oraya yerleştirirler yâda ben bu evi kabul ettim diye oraya taşınabilirler. Çıkanlara da kira yardımı yapıyoruz. 18 ay boyunca Sakarya için 550 TL kira yardımı alacaklar. Eğer bu süre içinde bir aksilik olur, bitmezse vatandaşın durumuna göre belediye olarak istersek kira yardımına evi bitene kadar devam edebiliriz. Süreç hızlı yürüyecek, hiç kimse açıkta olmayacak. Yıkılacak, yapılacak kademe kademe çalışmalar sürecek.
Ben tekrar söyleyeyim hem Sakarya için, hem Erenler için hayati önem taşıyan bir proje, tarihi bir projedir. Yüz ölçüm alanı olarak Türkiye'de ilk proje yapan belediyeyiz.

Nurettin ERYILMAZ;2014 yerel seçimlerine 10 ay gibi zaman kaldı, siz 3'ncü dönem Belediye Başkanlığı adaylığına hazırlık yapıyormusunuz?..

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK;" iki dönemdir eski borçların ödemesi ile uğraştık. Bununla beraber ilçeye büyük ölçüde hizmet vermeye gayret ettik. Üçüncü dönem için Erenler halkına hizmet etmeye devam edeceğim.

Nurettin ERYILMAZ;Erenler halkına bir mesajınız olacak mı, söylemek istediğiniz neler var?..

Erenler İlçe Belediye Başkanı Cavit ÖZTÜRK;"Erenler halkını gerçekten çok seviyorum, samimiyetle söylüyorum. Sık sık söylediğim bir söz var, tepki de alsam söyleyeceğim; 'ben Erenler Milliyetçisi bir insanım. Erenler'de doğdum, inşallah Erenler'de öleceğim. Erenler halkı benim için farklıdır. Dünyanın en kaliteli en değerli insanı Erenler insandır. Onlara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

16 Haz 2013 - 14:24 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.443.552 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.


Manzaralı,Havuzlu,Eşyalı ve Kiracılı 1+1 Daire

EN ÇOK TALEP GÖREN SİTELERDEN 1+1 850 TL NET KİRA GETİRİLİ SATILIK DAİRE DAİRE ÖZELLİKLERİ >1+1 50 m2 >Eşyalı , Doğalgaz Kombi mevcut >1 yıllık...

0(264) 273 54 50 MARS GAYRİ̇MENKUL

SERDİVAN'DA SATILIK TRİPLEKS

220 M2 arsa üzerine temel 85 m2 3 kat tripleks bahçe içi müstakil konut. Granit yerden ısıtma 4+1 bağımsız mutfak 2 banyo, ayrı giyinme odası, kiler,...

TURSAT GAYRİMENKUL

ERENLER'DE SATILIK TRİPLEKS

Erenler Bağlar Mahallesi Gökay Villaları Sitesi'nde 170 m2, 4 + 1 tripleks. 2 banyo, her katta tuvalet. Bahçeler bağımsız. Kendine ait garajlı, doğal...

TURSAT GAYRİMENKUL

GÖL MANZARALI ARSA

Sapanca İlmiye Mahallesi'nde 10+10 imarlı 6 dönüm arsa 4 milyon TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Tekeler Mahallesi'nde Satılık dubleks

Tekeler Mahallesi’nde Boğaziçi Koleji karşısında site içi 138 m2 3+1 dubleks. Amerikan mutfak, 2 tuvalet, bir banyo. Önünde kendine ait bahçe.

TURSAT GAYRİMENKUL

Adapazarı merkez satılık bina

Adapazarı Orta Mahalle Mahmud’un fırınının arkasında 3 artı teras katı olan bina komple satılık. 160 m2 arsa üzerinde her katı 98 m2 olan 2+1 daireler...

TURSAT GAYRİMENKUL

Sapanca'da satılık daire

Sapanca merkezde sahile yürüme mesafesinde 3+1 daire satılık. 117 m2 iskanı alınmış sıfır daire 375.000TL.

TURSAT GAYRİMENKUL

INFINITE CONCEPT

‘Enerjiniz güneşten, daireniz bizden’ sloganıyla yapılan INFINITE CONCEPT Serdivan, iki alışveriş merkezi arasında 25 bin m2 alanda 36 daireden oluşan...

TURSAT GAYRİMENKUL

Akyüz Gold Serdivan

Serdivan’da iki AVM arasında merkeze yakın mesafede konumlanmış 18 daire, iki ana giriş ile birlikte site içerisinde yeraltı otoparkına sahip rezidans...

0530 6553183 TURSAT GAYRİMENKUL


Anket Olaganüstü kongre kararı alan Sakaryaspor'da sizce başkan kim olsun?