İşte 168nci yılında Sakarya Emniyet Müdürlüğü

Türk Polis Teşkilatının 168 nci kuruluş yıldönümü nedeniyle ilimizdeki kutlamalar,sürürken Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü kapılarını Ada Postası gazetesine açtı..

Haber Resmi
Haber Resmi
+45
Haber albümü için resme tıklayın

İşte tüm birimleriyle SakaryaEmniyet Müdürlüğü....

Tescil işlemleri burada hallediliyor

Dördüncü sınıf Emniyet Müdürü Erhan Memiş: Tescil Şubemizde o yda 2 el araba almak isteyen, araçlarına LPG taktırmak isteyen, araçlarını trafikten çıkartmak isteyen yada araçlarını hurdaya çıkartmak isteyen ve sürücü belgesi almak isteyen vatandaşlarımızın tescil işlemlerini buradaki 23 personelimizle hizmet veriyoruz.

Şubemizin içersinde vatandaşlarımızın belgeleri ile birlikte direk danışma memurluğa gelerek gerekli evrakların fotokopileri ücretsiz olarak çektiriyoruz. Vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

Eğer tescilde bir işlem yapmak isteyenbir vatandaşlarımız varsa sabah 8:30 tan itibaren gelmeleri gerekir. Çünkü en yoğun olduğu saatler öğlen sonrasıdır. "dedi.


Yabancı uyruklu vatandaşların ilk durağı
Dünya ülkelerden gelerek Sakarya ilinde ikamet etmek için gelen yabancı uyrukları ilk durağı İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan Yabancı Şube Müdürlüğü.

Çalışmalar hakkında bilgiler veren Şube Müdürü Hakan Yılmaz şunları kaydetti; "

Bizim şubemiz ilimizde yabancıların işlerini ve işlemlerini yürütmektedir. İkametgah ve vatandaşlık gibi işlemleri yapmaktayız. Ayrıca iltica büromuzda ilimizde bulunan sığınmacıların iş ve işlemleri yürütülmektir. Sığınmacılarla ilgili mükavaatlarla, raporlar ve haftalık olarak yaptığımız takipler olmaktadır. Bu takiplerimizi sığınmacılardan parmak izi almak suretiyle yapmaktayız." Dedi.

İnternet suçlarının takipçisi
Şb. Müdürü Mehmet Özdemir; "13 Personelimizle hizmet ediyoruz

Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü:

Şb. Müdürü Mehmet Özdemir; "13 Personelimizle hizmet ediyoruz. Şubemiz aslında bakarsınız yeni kurulan bir birim. Temmuz 2012 yılında aktif hale geldik.İnternet ve bileşim alanında içeren suçlulara bakıyoruz. İnterneti takip eden sanal devrelerimiz var. 24 saat boyunca internet suçlulara karşı sanal devrelerimiz aktif durumda. Herhangi bir suç tespiti yapıp gereken adli işlemleri yapıyoruz." Dedi.


Vatandaşın sığındığı liman
Adapazarı ilçesine bağlı 31 mahallenin sorumluluk alanının güvenliğini sağlayan Cumhuriyet Polis Merkezi yaklaşık 100 personeli ile ilçenin güvenliğini sağlıyor.

Cumhuriyet Polis Merkezi Amiri Mehmet; "Polis merkezimiz Adapazarı'nın en yoğun karakolu. Adapazarı'nda meydana gelen olayların çoğu merkezimizin mıntıkasında meydana gelmektedir.

Polis merkezi olarak özellikle dışarıda pek önleyici görevimiz yok.

Meydana gelen olaylarda vatandaşlarımızı polis merkezine geldiğinde onların ifadelerini almak ve sonrada hangi kısım ilgilendiriyorsa o ekiplere yönlendiriyoruz.

Şu an itibariyle yapmış olduğumuz değerlendirmede halkımızın yüzde 97'si polis merkezimizin memnuniyeti var. Çünkü buradaki ağırlık mağdur vatandaşa yönelik hizmet vermekteyiz. Özellikle ifade alma personel sayımızı fazlalaştırdık." dedi.

Çevik Kuvvet ekipleri çakı gibi
Şb. Müdürü Ahmet Şenol; Şubemiz toplam 120 personelden oluşmaktadır.

Dört gurup halinde iki gün çalışıp bir gün izin olarak çalışmaktadırlar. Amatör ve süper lig müsabakalarında görev almaktadır. Ayrıca bunun yanında toplumsal olaylarında ve büyük çaplı asayiş olaylarında büyük görevler düşmektedir. Bir gurubumuz sürekli Kent Meydanında hazır kıta halinde, bir diğer gurubumuz ise şubede hazır beklemedekiler. O esnasında şubemizde bekleyen gurup zamanını çeşitli sosyal etkinliklerle şubemizdeki bekleme salonunda değerlendirmektedirler. Ayrıca bir tane kondisyon salonumuz mevcuttur.

Kent Meydanımızda bekleyen gurubumuz 20 kişilikten oluşup, olması muhtemel olaylara karşı her gün 11 ile gece 23 saatler arasında burada görev yapmaktadır. Ani gelişen bir olay karşısında hemen bu gurubumuz olaylara müdahale etmektedir." dedi.

Polis merkezleri huzurun teminatı
Nüfusu 101 bin'e ulaşan Serdivan ilçesi, güvenliğini ve huzurunu korumaya sağlayan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve karakolu güler yüzlü personeli ile serdivan halkıyla iç içeler.

Serdivan İstiklal Karakolu

Nüfusu 101 bin'e ulaşan Serdivan ilçesi, güvenliğini ve huzurunu korumaya sağlayan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve karakolu güler yüzlü personeli ile serdivan halkıyla iç içeler.

Yaklaşık 60 personeli bulunan Serdivan İstiklal Karakolu 7 gün 24 saat boyunca ilçe'nin güvenliğini sağlıyor. Serdivan Polis Merkezi Amiri Metin Abanoz, "İlçemiz sakin ve huzurlu bir bölgemiz. Tüm vatandaşlarımız bize rahatlıkla kolayca ulaşabilirler. Her zaman kapımız açık" dedi.

Radar Uygulaması Kontrolde
Şehir içi ve şehir dışında hız yapan araç sürücülerin kabusu olan radar uygulamaları Trafik Polisleri tarafından kontrol ediliyor.

Son teknoloji cihazlarla donatılan araçlarla, şehrin hız yapılan caddelerine radar kuran polisler,hız sınırını aşan sürücülere ceza yağdırıyorlar. Uygun yerlere park edilen araçların içerisindeki dijital radarlar hassas bir şekilde tespitte bulunuyor, hızı yüksek olan araçları video kaydına alıyor. Şehir içinde ve şehirlerarası yollarda 5 noktada aynı anda yapılan radar uygulaması sürücülerin dikkatli seyretmelerine imkan sağlıyor. Bu son teknoloji dijital radar araçları, geceleyin hız sınırını aşan araçları bin 600 metre uzaktan tespit edebiliyor.

Artık pasaport almak daha kolay
Yurt dışı çıkışları için gerekli belge olan Pasaport büyük önem taşıyor.

İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yer alan Pasaport Şube Müdürlüğü güler yüzlü personeli ile vatandaşlara en iyi bir şekilde hizmetini sunuyor.

Yaklaşık 3 yıldır Pasaport Şube Müdürü olarak görev yapan Süleyman Akçe," 3 yılda çok ciddi değişiklikler yaptık. Vatandaşlarımızı burada daha rahat, daha kaliteli ve daha hızlı bir şekilde pasaport müracaatlarını yapabilmekteler. Vatandaşlarımız buraya randevu sistemi ile yada Internet'le pasaport başvurularını yapabilirler. Veya randevusuz olan kişiler ise 5 dakika içersinde randevuları almış oluyorlar. Müracaatlar alındıktan sonra çok hızlı bir şekilde Bakanlığa iletilerek en geç bir hafta içersinde pasaportlar kurye ile vatandaşlara elleriyle teslim edilmektedir. Bunun dışında ilçelerimizde pasaport işlemlerini vermesi için yeni bürolar açtık. Bunlar Geyve, Pamukova, Karasu, Akyazı ve Hendek olmak üzere beş ilçemize Pasaport işlemleri bürosu hizmetini sunduk" dedi.

Sakarya'da 11 Polis timi görev alıyor
Motorize Yunus Polis Timleri, suçluların korkulu rüyası olmaya devam ederken, vatandaşlardan ise takdir topluyorlar.

Motorize Yunus Polis Timleri : 4 motor 11 personel

İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve özel eğitimli polislerden seçilen Motorize Yunus Polis Timleri, suçluların korkulu rüyası olmaya devam ederken, vatandaşlardan ise takdir topluyorlar. Sakarya'da 4 motor'la 11 polis timi görev alıyor.

Asayiş hizmetlerine yardımcı olmak, suç olaylarına daha hızlı müdahalede edebilmek, halka güven duygusu vermek, bankamatik önleri ve çarşı merkezinde olabilecek kapkaç olaylarını önlemek, okul önlerinde ilgisiz şahısları uzaklaştırarak öğrencilerin güvenliğini sağlamak, park ve bahçelerdeoturun halkın huzurunu sağlamak ve polis-halk ilişkilerini geliştirmek amacıyla görev yapan Yunus Motosikletli Polis Timleri, ilimizde çok daha fazla adından söz ettirecek. Yunus Timleri, motorları, kıyafetleri ve hareketleri ile dikkat çekiyorlar.

Mobese sisteminde 50 personel
İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde yer alan MOBESE sistemi 7 gün 24 saat sabit, hareketli ve 360 derece dönebilen 90 adet kamera ile güvenliği sağlıyor.

Kent Güvenlik Yönetim Merkezinde yer alan MOBESE sistemi takibindeyaklaşık 50 personel görev alıyor.

Muhabere Elektronik Şube Müdürü Vekili Nahit Sağlam MOBESE hakkında bilgiler verdi. Sağlam; " Şu an bulunduğumuz Kent Yönetim Merkezimizde155 operatörlerimiz, Telsiz operatörlerimiz ve MOBESE operatörlerle beraber koordinatörlü bir şekilde yürütmekteyiz.

Vatandaşlarımızdan ve ekiplerimizden gelen ihbarlar, 155 operatörlerimizce kalınmakta ve telsiz operatörlerimizce bildirilmektedir.

Telsiz operatörlerimiz ise dışarıda olan ekiplerimize telsizler vasıtasıyla bulunan ihbarları bildirmekte. MOBESE operatörlerimiz ise bu ihbarlarla alakalı olan görüntüleri tespit ederek,telsiz operatörlerimize hızlı bir şekilde görüntüleri iletmektedir.

Dolayısıyla Kent Güvenlik Yönetim Merkezi başarılı bir şekilde Sakarya'ya hizmet sunmaktadır."

Uygulamalar hız kesmeden devam ediyor
Asayiş Şube Müdürü: Ramazan Kocabıyık anlatıyor

Asayiş Şube Müdürü: Ramazan Kocabıyık: Şubemizin birinci ayağı önleyici hizmet diğeri ise suç soruşturmasıdır.

Bizim önem verdiğimiz nokta suçun önlenmesine yönelik. Yani ilin çeşitli noktalarında giriş ve çıkışlarında standart uygulamaların yapılması. Ve bunun yanı sıra günün 24 saatinde ilin içinde yaptığımız şok uygulamalar dediğimiz çalışmalar yapmaktayız.

Bu uygulamayı yaklaşık 2 aydır yapmaktayız. Ciddi bir şekilde bunun etkisini görmekteyiz. Ve bunun geri dönüşümünü de almaktayız" dedi.

08 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?