Çam Kese Böceği uygulamalarında başarı

Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerinin Çam kese böceklerine karşı başlattığı uygulamada ilacın etkili olduğu ve mücadelenin başarılı olduğu gözlemlendi.

Hendek Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Kurtköy, Karadere ve Süleymaniye şefliklerinde 2014 yılı orman zararlılarıyla mücadele programı kapsamında, Bio-T Plus adlı ilaçla uygulanan mücadele sonrası yapılan gözlemler neticesinde Çam kese böceklerinde ilacın etkili olduğu ve mücadelenin başarılı olduğu gözlemlendi.

Hendek Orman İşletme Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "2014 yılı Şubat ayında Bio-T Plus adlı ilaçla yapılan uygulamada spor oluşturan fakültatif bakterilerin kristal taşıyanları böceklere karşı savaşta kullanılmaktadır. Bu bakteriler böcek vücuduna besin yoluyla ağızdan girerler. Kristal taşıyan spor formundaki bakteri böcek vücudunda sporangium içinde endosporlar ve protein taşıyan kristaller oluşturur. Bu kristaller toksin içerir ve böcek bu toksin veya bakterinin bütün vücudu sarmasıyla ölür" denildi.

Hendek Orman İşletme Müdürlüğü'nde yapılan çalışmada da başarılı olunduğu ve böceklerin besin yoluyla ilacı alarak ölümlerin gerçekleştiği görüldü.

18 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.777.183 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?