Esma Balkanlıoğu'dan Vicdan Konvoyuna Destek

Suriye'de zulme uğrayan hapishanelerde tecavüzlere işkencelere maruz kalan kadınlar için harekete geçen Vicdan Konvoyu 6 Mart akşamında Sakarya'da olacak ve Atatürk Kapalı Spor Salonunda kadınlara yönelik bir miting düzenlenecek.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Vicdan Konvoyu 7 Mart Sabahı Suriye sınırına hareket ederek Kadınlar Gününde tüm dünyaya Suriye'de kadınlara yönelik yapılan zulmü haykıracak. Uluslar arası katılımcılarla birlikte on binlerce kadının sınırda olması bekleniyor.

Vicdan Konvoyu Sakarya İcra Kurulu da ziyaretler yaparak 6 Martta düzenlenecek olan mitinge hazırlık yapıyor. Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu'nun eşi Esma Balkanlıoğlu'nu ziyaret eden heyet konvoyun simgesi Oyalı Yazma hediye ederek programa davet ettiler.

Esma Balkanlıoğlu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Vicdan Konvoyu ve mitingi için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtti.

Vicdan Konvoyu hakkında bilgi veren heyet; Mart 2011'den bu yana devam eden Suriye savaşı sırasında, 1 Milyona yakın insan hayatını kaybetmiş ve on binlerce insan hapishanelere girmiş çıkmış, bir kısmı ise halen hapishanelerdedir. Suriye insan hakları kuruluşlarının son verilerine göre tespit edilebilen tutuklanan KADIN sayısı, Mart 2011'den 2017 sonuna kadar 13.581'dir. Mart 2011'den bu yana Suriye Savaşı sırasında Suriye rejim güçleri tarafından tutulan ve halen hapishanelerde olan kadın sayısı 6736'dır. Bu sayının 6319'uyetişkin 417 si kız çocuğudur. Bunlar sadece resmi cezaevlerinde tutulanlardır. Hapishane gibi kullanılan diğer türlü boş fabrika vb. binalarda tutulanların sayısı bilinmemektedir.

Suriye'dekisavaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutulmalar, uluslararası hukuka göresavaş suçu ve insanlığa karşı suç niteliğindedir. Bilinen tek gerçek şudurki; Suriye Rejimi kadınlara tecavüz ve saldırıyı bir savaş silahı olarak kullanmaktadır. Kadınlara yönelik yapılan ihlaller ve suçlar sadece rejim askerlerince değil Şebbiha adlı silahlı çeteler ve terör örgütlerince de işlenmektedir.

Bizler Dünyanın dört bir yanından kadınlar olarak Suriye hapishanelerinde hukuka aykırı olarak tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini duyurmak ve serbest bırakılmaları için dünyaya bir çağrı olarak 'Kadınlar İçin VİCDAN KONVOYU'nu yola çıkarıyoruz.

Kadınların,Suriye'de savaşın başından bu yana işkence, tecavüz, infaz, hapis ve mültecilikle gelen dramlarına dikkat çekmek , Suriye'de savaş sebebiyle haksız bir şekilde tutulan tüm kız çocukları ve kadın mahpusların serbest bırakılması için çağrı yapmak ve girişim başlatmak, tüm insanlığı savaşlarda kadınların korunması için etkili tedbirler almaya davet etmeyi amaçlıyoruz.

Her görüşten, hukukçu, akademisyen, gazeteci, ev hanımı, işkadını, sporcu, sanatçı, STK temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, siyasetçi vb. çeşitli mesleklerden ve ülkelerden sadece kadınlar olarak otobüslerle konvoy oluşturacağız. 6 Mart sabahı basın açıklaması ile İstanbul'dan yola çıkarak sırayla İzmit, Sakarya, Ankara, Adana şehirlerinden geçerek Suriye sınırına ulaşacağız ve 08 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü sabahı Suriye sınırından dünyaya sesleneceğiz. Konvoy boyunca oyalı yazmalar sembolümüz olacak. Sınırda basın açıklamamızı yaptıktan sonra bir kamp ziyaretinde Suriyeli kadınlarla bir araya geldikten sonra İstanbul'a döneceğiz. Suriyelimahpus kadınlar için yola çıkaracağımız uluslararası nitelikli ve sadece kadınlardan oluşan VİCDAN KONVOYU'na katılımınız ve desteğinizden memnuniyet duyacağız dendi.

28 Şubat 2018 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.



Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?