Otobüs firmalarından istek

Türkiye Camii ve Kur'an Kursu Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Recep Kıyak, otobüs firmalarından bir istekte bulundu

Kıyak, yaptığı açıklamada, halkının büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede, otobüs firmalarının, insanların yolculukları sırasında dini bir vecibe olan vakit namazlarını eda edebilmeleri için hassasiyet göstermeleri gerektiğini söyledi. Bunun, aynı zamanda bir insan hakkı olduğunu vurgulayan Kıyak, "Uzun yol otobüs işletmelerinin bir çoğunda ne yazık ki bu hassasiyet gösterilmiyor. Vatandaşlarımızdan, bu konuda yoğun şikayetler alıyoruz. İbadet etme en temel ve vazgeçilmez insan haklarından biri. Bu hakkın engellenmesi, dikkate alınmaması doğru değil. Firmalardan, özellikle namaz vakitlerinde mola vermeleri ve isteyen yolcuların namaz kılmalarına yardımcı olmalıdırlar." diye konuştu.

"DİNLENME YERLERİNDEKİ MESCİTLERİN HALİ İÇLER ACISI"

Bazı dinlenme tesislerin mescitlerinin halinin içler acısı olduğunu kaydeden Kıyak, bu anlayışın da bir an önce değişmesi çağrısında bulundu. Mescitlerin, ibadet edilebilecek temizlikte ve konforda olması gerektiğini dile getiren Kıyak, "Ancak ne yazık ki bir çok dinlenme tesislerinde mescit olarak ayrılan yer ibadet etmeye uygun yerler değil. Bakımsız, pis ve düzensiz. Bu durum, tesislere hiç ama hiç yakışmıyor. En azından lokantalara, satış yerlerine gösterilen özen kadar mescitlere de özen gösterilmeli. Bu, insanların hakkı. İstanbul Müftülüğümüzün dile getirdiği bu sıkıntıları biz de destekliyoruz." şeklinde konuştu.

19 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?