"Korkularını azalt umutlarını çoğalt"

İl Müftülük toplantı salonunda, "Ailede Yaşam Becerileri " konulu seminer verildi. Müftülük projesi olan eğitim seminerleri sürüyor.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Aile ve Dini Rehberlik görevlisi ve Müftülük il Vaizi Ferda Yıldırım tarafından verilen seminere, Kuran kursu eğitmenleri ile kuran kursu öğrencileri katıldı. Ferda Yıldırım bu seminerlerin devam edeceğini de ifade etti.

Ferda Yıldırım; Ailenin önemini anlatarak; "Aile olabilmek değil Aile kalabilmek. İslam ahlakı ve İslam terbiyesi ile ben yaşabiliyor muyum diyebilmek çok önemlidir. En yakın din kardeşlerimiz eşlerimizdir. Eşler birbirlerine din kardeşidir. Kalubeladan beri eşlerimizle din kardeşiyiz. Sorunların çözüme karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde, sükûnetle, sabırla çözüme gidilmelidir. Eşler birbirlerinin üzerlerinde hakları vardır. Kadın hakkı ve erkek hakkı sadece kadına sorumluluk yüklenmiyor erkeğe de sorumluluklar yükleniyor." Şeklinde ifade etti.

Ferda Yıldırım, sosyal medyanın aile içindeki rolünün de büyük etken teşkil ettiğini ifade ederek dinleyicilere seslendi;

"Evlerinizde gerek internetiniz, gerekse televizyonlarınızı 40 dakika kapatın ve eşinizle evlatlarınızla sohbet edin, kitap okuyun. Sosyal medya maalesef evlerimizde örümcek ağı gibi her yeri ağla ördü. Aile içinde iletişimi kopardı. Kapılar kapalı, evler sessiz, herkes ayrı odalarda. Derin bir sessizlik var. Bu gidişata dur demek biz hanımların elinde hep birlikte ne yapacağız? Televizyonları kapatacağız, sosyal medyadan uzak duracağız. Ha demiyorum yasaklayın, bu olamaz mümkün değil kontrollü ve sınırlı olmalı." Şekline aktardı.

Yıldırım, "Aile içi iletişiminde eşler birbirlerine karşı münakaşa ve tartışmalarda ses tonlarının alçak olmasına dikkat etmeli ve söyleyecekleri sözleri çok iyi düşünüp ve seçmeli, samimi kelimeler seçmeli. Kırıcı olmadan,hakaret etmeden. Anlaşılmak istiyorsak ben dilini kullanmak, suçlamak veya sen bunu yaptın, sen hep böylesin. Senin yüzünden gibi suçlayıcı sözler kullanmak yerine,ben senin bana şuan yapmış olduğun bu davranışından dolayı çok üzüldüm. Senin bana karşı bu tutumunu merak ediyorum. Ya da, Ailenin yanında azarlaman beni çok üzdü." Şeklinde ifade ederek, eşlerin birbirlerine karşı saygılı ve hatalarını başkalarının yanında değil bire bir anlatarak samimi sözlerle çözüme kavuştuğunda o ailede huzurun ve iletişimin hâkim olacağını vurguladı.

15 Şubat 2018 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.741.193 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?