Bir Alo ile 100 kişi iş sahibi oldu!

Bakan Şahin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Faruk Çelik'i telefonla arayan Bakan Şahin, Çelik'ten Sakarya'da 100 kişinin istihdam edilmesi için ödenek çıkarılması sözünü aldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Sakarya Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından organize edilen evlilik öncesi aile eğitimi sertifika törenine katıldı.

Sakarya'nın herhangi bir il olmadığını belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Bakanlık olarak önemli çalışmalar yapıyoruz ve toplumun her kesiminden destek görüyoruz. Bizim için en önemli olan kurum ailedir. Ehliyet alırken bile aylarca eğitim alınırken, araba kullanmaktan çok daha önemli olan evlilik için hiçbir eğitim alınmıyor. Bu eğitim bu açıdan çok önemlidir. Burada görüyorum ki eğitimi yine kadınlar çoğunlukta almış. Aile erkek ve kadının ortak birlikteliğidir. Burada sadece birini eğitime almak sorunların çözülmesine katkı sağlamaz. Biri bilinçlenirken diğeri aynı kalırsa sorunlar bu sefer daha da artar. Bu konuda erkeklerin üzerine düşeni yaparak bütün sorumluluğu kadında olan aile kurumunda paylaşımda bulunmalı ve hanımların üzerindeki bu yük hafifletilmelidir. Bu eğitimlerde babalar da eğitim almalı. Hayat bir paylaşımdır. Aile ise tam bir paylaşımdır. Ailede adaleti ve paylaşımı sağlamalıyız. Baba işine verdiği önem kadar ailesine ve çocuğuna da önem vermeli ve onlarla kaliteli zaman geçirmelidir. Bu da eğitimlerle olacaktır. Bakanlık olarak evlilik öncesinde evlilik sürecinde ve boşanma sırasında eğitimler vermeye başladık. Boşanma aşamasında olan 450 çifte danışmanlık hizmeti verildi. Bu çiftlerden bazıları boşanmaktan vazgeçti. Bir aile bile bizim için çok önemli aile kurumunu ayakta tutmalıyız."
Evliliğin çok mukaddes bir yolculuk olduğunu ifade eden Şahin, "Nimeti ve külfeti eşit bir şekilde paylaşmamız gerektiğini unutmamalıyız. Değerlerimiz bize bunu çok net bir şekilde söylüyor. Hz. Peygamber'in hayatına baktığımızda, nasıl bir aile reisi olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. 'Sizin en hayırlınız ailenize en hayırlı olanıdır' diye çok net bir mesaj vermektedir. Günümüze kadar gelen çok net bir mesajdır bu. İşte, bizi biz yapan değerlere sağlam bir şekilde tutunduğumuz zaman, üstesinden gelemeyeceğimiz bir problemimiz yoktur" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Şahin aile eğitimi sertifika törenine katılanlara sertifikalarını teslim etti. Son olarak ise Sakarya Büyükşehir SAMEK kursiyerleri Bakan Fatma Şahin'e bir tablo hediye etti.

Bakan Şahin buradaki programın ardından AKM'de gerçekleştirilen AK Parti Sakarya İl Teşkilatı 41. İl Danışma Meclisi'ne katıldı. Salonu dolduran partililerden büyük ilgi gören Şahin, burada da bakanlık çalışmalarından ve hükümetin 10 yılda gerçekleştirdiği hizmetlerle nereden nereye gelindiğini anlattı.

Önceden gündeminin belirlendiği bir ülkeyken bugün gündem belirleyen bir ülke konumuna gelindiğini anlatan Şahin, "Yaptığımız çalışmalarla T.C. pasaportuna onur kazandırdık. Milliyetçilik diyorsanız işte siz milliyetçilik. Milliyetçilik öyle kuru sözle olmaz. Yüzümüze bile bakmayan ülkeler bugün bizden bu işin sırrını istiyor. İşte lider ülke böyle olunur. Bizler Kanunilerin Fatihlerin torunlarıyız" dedi.

"Önümüzde çok önemli iki seçim var" diyen Bakan Şahin partililere şu şekilde seslendi:

"Sakarya teşkilatı çok iyi çalışıyor. İnanıyorum ki bu süreçte de başarılar katlanarak artacaktır."

Ülkemizin önündeki en büyük sorunun ise terör belası olduğunu bir kez daha söyleyen Bakan Şahin, "Önümüzde çok önemli bir süreç var. Bunu toplumsal mutabakata dönüştüreceğiz. Biz üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız. Şehit ailelerimiz bu sorunun artık çözülmesini istiyorlar. Bizim canımız yandı başka canlar yanmasın diyorlar. Bunu canı en çok yanan insanlarımız söylüyor. Kardeşlik ve huzuru sağlamak için biz üzerimize düşen bütün görevleri yapacağız ve ülkemizde kardeşlik ve birliği sağlayacağız."
Bakan Şahin'in AK Parti İl Danışma Meclisi çıkışında karşılayan Sakarya Romanlar Derneği Üyeleri "Romanlar seninle gurur duyuyor" şeklinde tempo tutup Bakan Şahin'i derneklerine davet etti. Programında olmamasına rağmen AKM'den Romanlar Derneği'ne kadar yürüyerek giden Bakan Şahin, Romanların sorunlarını dinledi.

Sakarya Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tanyel Sakarya'da 24 binden fazla Roman vatandaşın çeşitli sıkıntılar içinde yaşadıklarını belirtti. Başkan Tanyel, "Özellikle Sapanca İlçesinde TOKİ tarafından 520 Roman ailesinin yaşadığı alan kentsel dönüşüm kapsamında istimlak edildi. Ancak istimlak bedelleri ile başka bir yerde ev alamıyoruz ve mağdur durumdayız. Bunun yanında işsizlik ve çocuklarımızın eğitiminde büyük sorunlar yaşıyoruz" dedi.
Bakan Şahin, Sakarya Valisi Mustafa Büyük'ten ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'ndan kentsel dönüşüm kapsamında hiçbir vatandaşın mağdur edilmemesini isteyerek mağduriyet söz konusu ise bunun derhal giderilmesini istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve Vali Mustafa Büyük TOKİ tarafından belirlenen rayiç bedellerin vatandaşlara ödendiğini bunda da bir mağduriyetin olmadığını söylemelerine rağmen Bakan Şahin konunun tekrar incelenmesini istedi.

Bakan Şahin, Vali Büyük'e işsizlik konusunda neler yapıldığını sordu. Vali Büyük, "Yapılan çalışmalar konusunda Sakarya Ülkemizde birinci sırada. Toplum yararına çalışma projesi kapsamında Roman vatandaşlarımızı 6 aylık 9 aylık sigortalı olarak her sene 700-800 kişiye asgari ücretle istihdam ediyorduk ancak bu sene bu proje kapsamında Sakarya'ya ödenek gelmedi" dedi. Bunun üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Faruk Çelik'i telefonla arayan Bakan Şahin Bakan Çelik'ten Sakarya'da 100 kişinin istihdam edilmesi için ödenek çıkarılmasının sözünü aldı.

Bakan Şahin Roman Derneği ziyaretinin ardından kara yolu ile Sakarya'dan Ankara'ya doğru hareket etti.

23 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.018.233 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?