Çocuklar burada kendini güvende hissedecek!

Çocuk istismarının önlenmesi, istismara uğrayan çocuklara bilinçli ve etkin bir şekilde müdahale edilmesi amacıyla kurulan ÇİM Sakaya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsü'nde hizmete girdi.

Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kontrolünde SAÜEAH Korucuk Kampüsü'nde kurulan ÇİM'i ziyaret etti.

Ziyartte Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mutlu Işıksu da hazır bulundu.

Vali Yardımcısı Dınkırcı, yeni kurulan merkezle ilgili bilgiler aldı. Dınkırcı, duygusal, zihinsel, fiziksel ve cinsel istismara uğrayan çocukların yaşadığı travmaları adli süreçte en aza indirmek ve onlara daha iyi hizmet verebilmek için ÇİM'in önemine vurgu yaptı.

Görüşme ve kayıt odalarını da inceleyen Dınkırcı, merkezde herhangi bir eksik yaşanmaması için ilgili kurumların koordinasyon içinde çalışacağını dile getirdi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Hasan Salih Sağlam ise Sağlık Bakanlığı adına merkezin yapımı için yer temini yaparak gerekli çalışmaları tamamladıklarını ifade etti.

ÇOCUK İZLEME MERKEZİ UYGULAMASI NEDİR?

Artık istismar mağdur çocuk normalde karakol, tıbbi muayene için hastane, sonra yine karakol, ardından savcılık ve daha sonrasında dava aşaması olmak üzere defalarca kez olayıanlatmak zorunda kalmayacak.

Mağdur olan çocuklar ÇİM'e getirilerek burada tıbbi muayne görüyor.

Merkezde çocuklarla savcı veya jandarma yerine bu konuda uzaman görüşmeciler görev alıyor. Çocuklar aynalı odada uzaman tarafından dinlenip polis, savcı, avukat veya diğer görevliler tarafından kulaklıkla dinleniyor.

ÇİM uygulamasının bir versiyonu da Adli Görüşme Odası (AOG). Bu uygulamada kadınşar ve çocuklar şiddete uğrama riski olan erkek, hatta tanık bile dinleniyor.

Burada ifadelerini yine uzman görüşmeciler alıyor.

12 Ekim 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.858.781 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?