Neden kaya tuzu kullanmalıyız?

Tuz insan vücudu için vazgeçilmez bir besin katkı maddesidir ancak doğru kullanıldığında...

Tuz(Sodyum klorür-NaCl) vazgeçilmez bir besin katkı maddesidir.İnsanların kanında ve hücre özsularında belirli bir konsantrasyonda (derişimde) tuz bulunması hayati önem taşır.Aralarında yarı geçirgen bir zar bulunan iki sıvı arasında madde alış-veriş olur.

Alış-verişin yönü derişimi çok olan maddenin, derişimi az olan tarafa geçmesi şeklinde olur. Bu olaya osmoz denir. Osmoz canlıların yaşamı için olmazsa olmazlardandır.Örneğin, kan kaybeden bir insana su vermezler, Damardan Tuzlu su (serum izotonik) verirler, bu serum 1000 gramında 9 gram tuz içeren bir çözeltidir.

Kanımızda belirli oranda tuz bulunması aldığımız besinlerin emilimi ve hücrelere taşınması için gereklidir.Bu nedenle her gün belirli miktarda tuz tüketmek zorundayız.Doğal tuz evde yapılacak kolay bir testle de anlaşılabilir.Evde bir bardak sirkenin içerisine tuz kristali atılıp bir süre beklenince 10 dakika sonra alttan üste doğru gaz kabarcıkları çıkar.Bu çıkıyorsa tuz doğal değildir.

Doğal tuzun anti ödem özelliği var.Kaya tuzu astım, bronşit gibi alt solunum yolları hastalıklarına iyi geliyor.Ayrıca cildin güzelleştirilmesi, yüzlerde bulunan aknelerin giderilmesi, antidepresan özelliğinin yanında stres alıcı yanıda var.

Evde tuz kristalini eriterek içerisinde 20 dakika kadar durulursa bacaklarda ve kollardaki ağrıların gitmesinin yanında ferahlamayı da sağlar.Tansiyon hastalarında ekseriyetle tuz kısıtlanır. Fakat bazı hastaların vücudunda sodyum seviyesi düşükse tuz kısıtlandığında farklı sorunlar olabilir.

Kaya tuzu, milyonlarca yıl önce doğanın tertemiz olduğu bir zamanda oluşmuş, üzerinde birikmiş toprak tabakası altında, hiç kirlenmeden korunmuştur.

12 Mart 2014 - Kadın --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?