Sahiplenen hayvanlar artık sokağa bırakılmayacak

Türk Veteriner Hekimler Birliği Sakarya Veterinerler Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kedi ,köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmeliğin çıktığını açıkladı.

Mustafa Yıldız'ın açıklaması,


"Bu yönetmeliğin amacı;hastalıklarının daha etkin kontrolünü sağlamak amacıyla,sahipli köpek, kedi ve gelinciklerin kimliklendirilerek elektronik ortam da dahil olmak üzere kayıtlarının düzenli tutulması ile ilgili usul ve esasları düzenlemektir.Artık köpek, kedileri önce sahiplenip sonra sokağa salınamayacak.Hayvan sahipleri ,hayvan edinirken iki kez düşünmek zorunda kalacak.


Yönetmelikte hayvan sahiplerine sokağa saldıklarında 24/6/2004 tarihli ve 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu gereğince işlem tesis edilmek üzere Orman ve Su İşleri Bakanlığının taşra birimine durum bildirilir.Ayrıca yönetmelik,ev hayvanlarının bakım ve beslemesini yapmayan ev hayvanı sahiplerine 5996 sayılı Kanunun 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının (g)bendi hükümleri uygulanır.Kimliklendirme işlemleri Tarım Bakanlığının yönetmelikle yetkilendirilen genel müdürlük ve bakanlığa bağlı il/ilçe müdürlükleri tarafından,yetki verilmesi halinde yetki verilen kurum veya kuruluşlar tarafından yapılacaktır.


Ev hayvanı sahibi; ev hayvanlarının kimliklendirilmesini sağlamak, doğum, ölüm, kayıp,sahip değişikliği ile ilgili bilgileri il/ilçe müdürlüğüne süresi içerisinde bildirmekle sorumlu ve yükümlüdür. Ev hayvanı sahibi bu yönetmelikte yer alan yükümlülüklerini yerine getirmemesinden, eksik ya da hatalı vermiş olduğu beyanları nedeniyle oluşacak tüm olumsuzluk ve hatalardan sorumludur. Ev hayvanı sahipleri ev hayvanlarının her türlü bakım ve beslenmesinden sorumlu olup, ev hayvanlarını terk edemezler. Ev hayvanı sahipleri 16 yaşından gün almış fakat 18 yaşını doldurmamış ise bu yönetmelik çerçevesinde belirlenen sorumluluklar veli ve/veya vasisine aittir."

27 Şubat 2018 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?