Artık o maddeler çocuklara satılmayacak!

Valilik tarafından alınan Çocuklara Uçucu, Uyuşturucu Madde İle Çakmak ve Çakmak Gazı Bally, Satışının Yasaklanması Hakkında Karar kamuoyuna açıklandı.

Valilik aldığı kararla ilimizde ÇocuklaraUçucu, Uyuşturucu Madde İle Çakmak ve Çakmak Gazı Bally satışı yasaklandı.

Valilik tarafından alınan kararda şu ifadeler yer aldı;

AMAÇ

Madde 1-Bu kararla Sakarya il sınırları içerisinde çocukların ve gençlerin solumak ve koklamak yoluyla alışkanlık ve bağımlılık yapan, zihinsel ve bilinçsel faaliyetlerini, davranışlarını değiştiren, psikolojik etki gösteren doğal, sentetik veya kimyasal kırtasiye malzemesi, boya incelticisi gibi maddeler ile yapıştırıcı olarak kullanılan ve uçucu madde ihtiva eden ürünler ve, çakmak gazının zararlarından korunması, bu maddelere çocukların erişiminin önlenmesi ve bu maddelerden uzak tutulması ile ilgili olarak çocuklara satışının engellemesi amaçlanmaktadır.

KAPSAM

Madde 2- Bu karar, Sakarya il Sınırları içerisinde 18 yaşından küçüklere koklamak yoluyla veya başka şekilde bağımlılık yapabilen ürünler ile kimyasal gaz ihtiva eden çakmak, çakmak gazı satışı ve yeniden doldurulmasının yasaklanmasının kontrolünü sağlamak, özellikle çocukların erişimini ve kullanımını öneyerek onları bu maddelerin zararlı etkilerinden korumak hususlarını kapsamaktadır.

HUKUKİ DAYANAK

Madde 3-

5442 Sayılı İl idaresi Kanununun 11/c ve 66. Maddeleri,

5326 Sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi,

2559 Sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanununun 11. Maddesi,

5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanununun 4. Maddesi,

5898 Sayılı uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına dair kanun,

05.08.2010 tarih ve 27663 Sayılı Resmi Gazetede Yayınlanan "Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik" hükümleri

2709 sayılı Türkiye cumhuriyetinin anayasasının 41 ve 58 maddesi

TANIMLAR

Madde 4-Bu kararda geçen;

a)Bağımlılık: Bir Maddenin belirgin bir etkiyi elde etmek için alınması sürecinde ortaya çıkan bedensel, ruhsal ya da sosyal sorunlara rağmen madde alımının devam etmesi, bırakma isteğine rağmen bırakılamaması, aynı etkiyi elde edebilmek için giderek madde miktarının artırılması ve maddeyi alma isteğinin durdurulamaması durumunu,

b) Çocuk: Daha erken yaşta reşit olsa bile on sekiz yaşını doldurmamış kişiyi ifade eder.

c) İş Yeri: Bu karar kapsamında yer alan ürünlerin satışının yapıldığı yerleri ifade eder.

d) Çakmak Gazı(Bütan Gazı) : Solumak, koklama suretiyle Kişilerde bağımlılık yapabilen uçucu madde ihtiva eden ürünleri ifade eder.

İLDE HUZUR VE GÜVENLİĞİN SAĞLANMASI

Madde 5- 5442 Sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesinin A bendinde " Vali, İl Sınırları İçinde Bulunan Genel Ve Özel Bütün Kolluk Kuvvet Ve Teşkilatının Amiridir. Suç İşlenmesini Önlemek, Kamu Düzen Ve Güveninin Korumak İçin Gereken Tedbirleri Alır. Bu Maksatla Devletin Genel Ve Özel Kolluk Kuvvetlerini İstihdam Eder, Bu Teşkilat Amir Ve Memurları Vali Tarafından Verilen Emirleri Derhal Yerine Getirmekle Yükümlüdür."

(c) Bendinde " İl Sınırları İçinde huzur ve güvenliğin, Kişi dokunulmazlığının tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir."

"Bunları sağlamak için Vali gerek karar ve tedbirleri alır. Bu hususta alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66. Madde Hükmü uygulanır."

Hükümleri yer almıştır.

GENEL ESASLAR

Madde 6- Bu kapsamda aşağıda belirtilen tedbirlerin uygulanmasına karar verilmiştir.

a) 18 yaşından küçüklere koklamak yoluyla veya başka şekilde bağımlılık yapabilen ürünler ile kimyasal gaz ihtiva eden çakmak, çakmak gazı(bütan gazı), sentetik kimyasal çözücü ve yapıştırıcı nitelik taşıyan, bally, derby, uhu, tiner, vernik vb. yapıştırıcı veya boya sökücü olarak kullanılan uçucu, uyuşturucu kimyevi maddelerin satışı ve dolumu yapılamaz.

b) Çocuklara satışı yapıldığı tespit edilen kimyasal gaz ihtiva eden çakmak, çakmak gazı(bütan gazı), sentetik kimyasal çözücü ve yapıştırıcı nitelik taşıyan, bally, derby, uhu, tiner, vernik vb. yapıştırıcı veya boya sökücü olarak kullanılan uçucu, uyuşturucu kimyevi maddeler, gerekli işlemler yapıldıktan sonra çocuğun velisi-vasisi, kanuni temsilcisine teslim edilir.

CEZAİ HÜKÜMLER

Madde 7- 5442 Sayılı İl İdare Kanununun 11. Maddesi gereğince alınan bu karara uymayanlar hakkında; Eylemleri başka bir suç teşkil etmediği takdirde, aynı kanununun 66. Maddesi ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32. Maddesi gereğince yasal işlem yapılacaktır.

YÜRÜRLÜK

Madde 8-Bu karar Valilik makamı tarafından onaylandığı tarihte yürürlüğe girer.

YÜRÜTME

Madde 9- Bu kararı Sakarya Valiliği yürütür.

05 Eki 2017 - 15:09 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.821.606 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

send işçi - o değilde çakmak gazını nasıl içiyonuz beyler ? ahahahahaha

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 15:09
01

Emre - Evet kesin satılmaz zaten. Eminim ve denetimi de kesinlikle eksiksiz yapılır :D

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 15:09Anket Sakarya'da en çok hangi basın organına güveniyorsunuz?