Seçimlere doğru CHP analizi!

CHP 1977 seçimlerinden bu yana, Sakarya'dan TBMM'ye temsilci gönderememe sorununu aşmak istiyor. EDİTÖR'DEN

1954 yılında il olan Sakarya, 2011 seçimlerine hazırlanırken, CHP 1977 seçimlerinden bu yana, Sakarya'dan TBMM'ye temsilci gönderememe sorununu aşmak istiyor.

1961-1977 arasındaki her seçimde Ankara'ya istinasız temsilci gönderen CHP (1965 seçiminde 1, diğerlerinde 2 milletvekili çıkarmıştır) 1980 sonrası, bir türlü toparlanıp eski başarılı günlerine dönememiştir.
12 Eylül darbesi sonrası yapılan 1983 seçimlerinde sol bir parti olarak nitelenen Halkçı Parti tek bir milletvekili çıkarsa da bu partiyi CHP geleneğiyle bağdaştırmak mümkün değildir.

Yine 1995 ve 1999 seçimlerinde DSP'nin çıkardığı milletvekillerini de CHP hanesine yazmak doğru olmaz.

1980 SONRASI BAŞARISIZ BİR TABLO

Bu çalışmada 1980 öncesiher seçimde milletvekili çıkartacak kadar varlığı olan CHP'nin 12 Eylül sonrası yaşadığı bu durumu inceleyerek 12 Haziran 2011 seçimleri için çıkarımlarda bulunmayı amaçlıyoruz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi 1983 seçimlerinde Halkçı Parti'nin aldığı 1 milletvekilliğinin ardından CHP geleneğinin devamı olarak kurulan SHP 1987 seçimlerinde 46 bin oy olmasına rağmen milletvekili çıkaramamıştır. Kuşkusuz bu sonuçtaDSP'ye giden 32 bin civarındaki oy da etken olmuştur.
1987 seçimlerinden itibaren Sakarya'da ilginç bir şekilde Milli Görüş'e yönelim başlamış, sağ oylar içinden bu görüş partilerine kayma her seçim döneminde artmıştır.

1991 seçimlerinde SHP oyları 34 bine gerilirken DSP'nin oyları 42 bine yükselmiş ancak iki partide milletvekili çıkaramamıştır.

1995 seçimlerinde DSP Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya'da da oylarını arttırmış 54 bin oyla Sakarya'dan bir milletvekili çıkarabilmiştir. 1995 seçimlerinde CHP'ninSakarya'daki oyları 17 binler seviyesine gerilemiştir.
1999 seçimlerinde de benzer bir durum yaşanmış DSP 80 bin oyla bir milletvekili çıkartırken CHP'nin oyları 18 bin sınırında kalmıştır.
2002 seçimlerinde iktidara gelen AKP kendi oylarıyla 4 milletvekili çıkartırken Genç Parti'nin barajı aşamaması nedeniyle bu partinin kazandığı 2 milletvekilliği de AKP'ye geçmiştir.

Adayların ön seçimle belirlendiği 2002 seçimlerinde CHP'nin Sakarya'da aldığı 29 bin 668 oy milletvekili çıkarmasına yetmemiştir. Bu seçimlerde DSP'nin oyları da 2 bin seviyesine düşmüş, sol oyların toplamı küçük partilerle birlikte 35 bini aşmamıştır.

2007 seçimlerinde CHP biraz daha toparlanmış bir şekilde girerken, aday listesindeki sorunlar ve seçim stratejisi nedeniyle çok yaklaşılan milletvekilliği kaçırılmıştır. İl Başkanı Necdet Çakar'ın birinci sıradan aday gösterildiği seçimde 43 bin 939 oy alan CHP bu seçimde de Ankara'ya milletvekili gönderme başarısını yakalayamamıştır.

YEREL YÖNETİMLERDE CHP'NİN DURUMU

Bu noktada CHP'nin yerel seçimlerde aldığı sonuçlara da kısaca bakmak gerekir. 1989'da SHP Adapazarı Belediyesi ile birlikte birkaç ilçede BelediyeBaşkanlıklarını kazanmış, 1994 seçimlerinde ise tüm yerel yönetimler elden kaçırılmıştır.

Daha sonraki seçimlerde istenen başarıya bir türlü ulaşılamamıştır.
Birkaç belediyede sayıları bir elin parmaklarını geçmeyen belediye meclis üyeleri ve bir il genel meclisi üyesinin dışında CHP Sakarya'da yerel yönetimlerde yoktur.

BUGÜN CHP SAKARYA'DA NE DURUMDA?

12 Eylül öncesi CHP geleneğinin oldukça güçlü olduğu Sakarya'da, CHP'nin bugünkü tablosu oldukça endişe vericidir.

Üye ve delege yapısı sağlıklı değildir.

AKP ve MHP'yi açıkça destekledikleri bilinen kişiler CHP'den üye, delege hatta yönetici yapılmaktadır.

Partiyi kendi kontrolünde tutmak isteyen yapılar "küçük olsun, benim olsun" anlayışıyla seçim dönemlerinde avantajlı konumda olmak için CHP'yi bugünlere getirmişlerdir.

Seçimlerde aday belirleme süreçlerinde ve sonrasında yapılan yanlışlar CHP'yi Sakarya'da başarısız kılmış, partiye gerçekten gönül verenlerin partiden uzaklaşmasına neden olmuştur.
CHP'nin Genel Merkez yönetim kadrolarında yaşanan değişimle birlikte CHP sevdalıları için yeni bir umut doğmuş, ilk kez bir milletvekili çıkaracak olmanın heyecanı partilileri, yeniden örgütlere yöneltmiştir.

SONUÇ OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİZ:

12 Haziran 2011 seçimlerine iddialı bir şekilde hazırlanan CHP, Türkiye genelinde yakalamayı düşündüğü başarıyı Sakarya'da da yakalamak istiyorsa, aday listesinin tespitinde gerçekçi olmalıdır.

Sakarya'yı, Sakarya'nın sorunlarını bilen, duruşuyla toplumun güveninikazanmış, toplumun tüm kesimleriyle iletişim kurabilecek, parti içi kavgalara girmemiş, diğer siyasi görüşlerden partiye oy getirebilecek, tüm etnik yapılarla diyalog kurabilecek adaylarla CHP Sakarya'da özlediği başarıya ulaşacaktır.

15 Mar 2011 - 13:57 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.750.398 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?