Hocaların hocası Serdivan'da

Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi, hocaların hocası olarak tanınan Prof. Dr. Kenan Gürsoy'u misafir etti.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye'nin önemli felsefe hocalarını yetiştirmesi sebebi ile hocaların hocası unvanı ile anılan Vatikan Eski Büyükelçimiz Prof. Dr. Kenan Gürsoy, Medeniyet Mektebi dersinde Fikir ve Sanat Akademisi'nin konuğu oldu.

Gürsoy, medeniyet ve felsefe başlığı altında "Bir Felsefe geleneğimiz var mı?" sorusuna cevap aradıklarını ve medeniyetimizin birikimlerini felsefi bir çerçeveden ele aldıklarını söyledi.

Kenan Gürsoy, felsefe, gelenek ve medeniyet için ise şu ifadeleri kullandı; "Eğer felsefe yapılacaksa, bunun arka planında bir felsefe geleneği olmalıdır. Medeniyet; yaşayan, gelişen, olgunlaşan bir şahsiyettir ve doğası gereği içinde bir etik gaye olması ile kendini gerçekleştirir"

Prof. Dr. Kenan Gürsoy 7 haftalık güz dönemi eğitimleri sonrası bahar döneminde de felsefe meraklıları ile Serdivan'da buluşmak istediğini belirterek, Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi'nin gerçekleştirdiği çalışmaların her anlamda memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Kenan Gürsoy Kimdir?

2000-2009 yılları arasında Galatasaray Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı ve anılan tarihler arasında zaman zaman Fakülte'nin Felsefe Bölümü Başkanlığı görevlerini sürdürmüştür. 2009-2014 yıllarında Türkiye Cumhuriyeti'nin Vatikan nezdindeki Büyükelçisi olarak görev yapmıştır.

Daha çok Türk Tasavvufu, Varoluşçuluk Felsefesi, Fenomenoloji, Etik ve Karşılaştırmalı Dini Etik gibi konular üzerinde çalışmıştır.

Türk Kültür hayatında ve Milli Eğitim sistemimizde felsefi tutum ve düşüncenin yaygınlaşması için uğraş verenlerden biri olmaya gayret etmiştir. Yurt içinde ve yurt dışında (Azerbaycan, Kazakistan, İtalya, Vatikan, İspanya, Fransa gibi ülkelerde) pek çok seminer ve toplantıya katılmış, konferans vermiş, lisansüstü seviyede tamamlanmış ve hâlen sürmekte olan doktora ve yüksek lisans tezlerine danışmanlık yapmıştır.

23 Aralık 2015 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.968.749 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?