Başhekim'den KKKA'lı hasta açıklaması (2)

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SEAH) Başhekimi Dr. Ali Fuat Erdem, KKKA şüphesiyle tedavi altına alınan 14 yaşındaki Ş.S hakkında MEDYABAR'a konuştu

3 Nisan Çarşamba günü ailesiyle gittiği piknikte kene ısıran 14 yaşındaki Şevval S. yüksek ateş şikayetiyle Yenikent Devlet Hastanesine kaldırıldı. Daha sonra SEAH'a götürülen genç kızın burada yapılan tetkiklerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı belirtileri tespit edildi.
Şevval S. daha sonra bu alanda başarılı olan Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Konuyla ilgili MEDYABAR Editörünün sorularını cevaplayan SEAH Başhekimi Ali Fuat Erdem genç kızın durumu hakkında bilgi verdi.

Hastanın 3 Nisan günü akşamı hastaneye getirildiğini belirten Erdem, "Yapılan incelemelerin ardından hastada KKKA belirtileri tespit ettik. Bu konuda uzmanlaşmış olan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile irtibata geçerek 4 Nisan'da buraya sevkini sağladık. Hastanın durumunu yakından takip ediyoruz. Kesin sonuçlar Pazartesi veya Salı günü belli olacak. Hıfzısıhha Kurulu da bununla ilgili değerlendirmesini yapacak. Kene vakaları Mayıs - Haziran ayında yaşanıyor. Erken olması ve ilimizde ilk defa olması sebebiyle de hastalıkla ilgili kesin bir şey söylenemez. İncelemeler sürüyor" diye konuştu.
Hastada kene ısırığı, yüksek ateş ve kanda pıhtılaşmayla ilgili sıkıntı görülünce KKKA şüphesi doğduğuna dikkati çeken Erdem, şöyle konuştu:
"14 yaşındaki kız öğrenci, KKKA şüphesiyle Ankara'daki Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi ama hastalığın teşhisi kesin değil. Şu anda görüştüğümüz kadarıyla KKKA'ya çok benzemiyor, 'yüzde 1'in altında bir ihtimal' deniliyor. İntaniye hocamızla görüştüm, kendisi 'KKKA ihtimali çok az' diyor. Henüz bu mevsim Sakarya için şu ana kadar KKKA teşhisi konulan bir mevsim değil ama tedbir amaçlı sevk edilmiş. Şu anda korkulacak bir durum yok."

07 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?