Azmin hikayesi... 67 yaşında orta okulu bitirdi

Adı Mehmet İnan. 67 yaşında 7 çocuk, 14 torun sahibi. İnşaat ustalığından emekli Mehmet İnan, ilerlemiş yaşına rağmen gençlere örnek olacak bir okuma azmi öyküsünün baş aktörü.

67 yaşındaki yedi çocuk, 14 torun sahibi Mehmet İnan, okuma azmiyle gençlere örnek oluyor. İnşaat ustalığından emekli olan Mehmet İnan, ilerlemiş yaşına rağmen gençlere örnek olacak bir okuma azmi ile kayıt yaptırdığı Açık Ortaokul sınavlarını başarıyla geçiyor. İnan'ın ortaokul sonrasındaki hedefinin liseyi bitirmek olduğu belirtildi.

Memleketi Trabzon'un Of ilçesinden 13 yaşında Sakarya'ya geldiğinde ailesini geçindirebilmek için çalışmak zorunda kalan Mehmet İnan, buna rağmen içindeki okuma azminin hiç tükenmediğini söyledi. Bugünkü imkanlara rağmen okumak istemeyen gençleri gördükçe çok üzülen Mehmet İnan, çocukluğundan itibaren içinde büyük bir aşkla büyüttüğü okuma arzusunu yerine getirmek ve gençlere örnek olmak için Açık Öğretim Ortaokulu'na kayıt yaptırdı. Okumanın insan hayatındaki önemini iyi bilen İnan, Açık Ortaokulu'nun ilk sınavlarında girdiği 7 dersten geçer not alarak gösterdiği başarı, ailesinde ve onu tanıyan çevresini sevindirdi. Sıkıntılarla geçen hayatının emeklilik döneminde "Okumanın Yaşı Yoktur" sözünün temsilcilerinden biri olan Mehmet İnan; şöyle konuştu: "Bizim zamanımızda okuyacak gazete bile bulamazdık. Köyümüzdeki 125 öğrenci tek bir öğretmenle ilkokulu bitirdik. Bizim dönemimizle bugünü kıyasladığımızda çocuklarımız çok şanslı. Okumak için her türlü imkanları var. Gençlerimizin ellerindeki bu imkanları en iyi şekilde değerlendirerek okumalarını ve ülkelerine faydalı birer vatandaş olarak yetişmelerini arzuluyorum. Çocukluğumda içimde uhde kalan okuma hevesimi bugün yerine getirebiliyor olmaktan da büyük mutluluk duyuyorum."

Açık Ortaokulu kısa zamanda bitirip liseyi de okumak istediğini söyleyen Mehmet İnan; şunları söyledi: "67 yaşında okuma çabası içine girmemin en önemli amacı gençlerimize okumanın önemini anlatabilmektir. Gençlerimize okumanın önemini göstermek için 67 yaşında okula yeniden başlayarak, işaret fişeği gönderdim" dedi.

19 Nisan 2013 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.257.113 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?