İŞKUR kadınlarını yüzünü güldürdü

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Sakarya İl Müdürlüğü, geçen yıl düzenlediği kurslarla 4 bin kadını meslek iş sahibi yaptı.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Sakarya İl Müdürlüğü, geçen yıl düzenlediği kurslarla 4 bin kadını meslek iş sahibi yaptı. Ayrıca, bu yılın daha ilk 3 ayında İŞKUR 950 kadına iş buldu. Ancak, talebin fazla olması sebebiyle çalışacak kadın işçi bulunamıyor.

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Tekin Kaya, kadın istihdamına destek olmak için uygulamalı meslek edindirme kurs programları düzenlediklerini, bu program sonucu kadınların işe yerleştirildiğini söyledi. Kaya, "Kadınlar, işsizlikle mücadelede dezavantajlı gruplar arasında yer alıyor. İŞKUR, kadınların istihdamına yönelik eğitim programları düzenliyor. Valilerin başkanlığında oluşturulan il istihdam ve mesleki eğitim kurulları, kendilerine ayrılan kaynaklarla bu programları destekliyor." dedi.

500 KİŞİYE DAHA İHTİYAÇ VAR

Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün, 2012 yılı itibariyle açtığı kurs programlarına katılan 7 bin 623 kişiden 3 bin 74'ünü kadınların oluşturduğu bilgisini veren Kaya, "Geçen yıl işe yerleştirilen 11 bin 159 kişiden 3 bin 779 kişiyi kadınlar oluşturdu. Halen kadın çalışana ihtiyacımız var. Üretim ve kapasite artışı nedeniyle Yazaki kablo fabrikası 750 kişilik kadın istihdamı sağladı. Bunun yanında 500 çalışana daha ihtiyaçları var. Ayrıca, 200 kişilik işbaşı eğitim programlarının uygulandığı İşmont İş Elbiseleri şirketinde de kurslar sürüyor." diye konuştu.

Kaya, toplumun yapıtaşı olan ailenin ve bütünlüğünün korunması, aile içinde kadının güçlendirilmesi ve ailenin gelir seviyesinin artırılması için kadın istihdamının önemli olduğunu vurguladı. Bu kurslar sayesinde artık kadınların iş hayatında tercih edildiğini dile getiren Kaya, "Üretimde çalışmak isteyen kadın işsizlerin İŞKUR'un uyguladığı kalıcı istihdamı sağlayacak olan bu programlara katılımlarını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Vali Mustafa Büyük de kadınların yoğunlukla istihdam edildiği Akyazı'da bulunan ve araç kablosu üreten Yazaki, tekstil alanında faaliyet gösteren İşmont ve Çark firmalarında incelemelerde bulundu. Vali Büyük, kadın istihdamının çok önemli olduğunu belirterek, "Üreten, çalışan kadın hayata daha güvenli bakıyor. İl İstihdam Kurulu olarak, kadınların iş hayatında daha fazla yer almasını sağlamaya çalışıyoruz. Artık kadınlar çok kolay iş bulabiliyor. Uygulamalı meslek kursları kadınları hem meslek hem de iş sahibi yapıyor." dedi.

14 Nisan 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?