"Elektrik tasarruf cihazlarının çoğu kandırmaca"

Sakarya Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Özdemir, Elektrik Tasarruf Cihazları hakkında tüketicileri uyardı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Özdemir, son günlerde görsel ve yazılı medyada tasarruf cihazı adı altında sıkça reklamları yer alan ancak tasarruf yapmayan cihazlar konusunda tüketicileri uyardı.

Tasarruf Cihazlarının Çoğu Kandırmaca

Piyasada gerçekten enerji tasarrufu ve geri enerjikazanımı sağlayan cihazların bulunduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Özdemir"Fakat piyasada hiçbir işe yaramayanamacı sadece ticari kazanç olan vetüketicileri kandıran bir çok cihazbulunuyor. Yerel, bölgesel televizyonlarda, gazetelerde ve internette gördüğümüz, özellikle ev ve küçük işyeri abonelerine yönelik olaraksunulan,cihazların çoğu kandırmaca" diye konuştu.

ElektrikliCihazlarınızBozulabilir

Tasarruf yaptığı iddia edilen ve piyasalarda karşılaşılan aldatmaca cihazların kendi içinde farklı iki türüne rastlandığını ifade eden Doç. Özdemir şunları kaydetti:

"Birinci tür enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazlar ev ve iş yeri abonelerinde bir fazlı aktif enerji sayaç çıkışına bağlanmaktadır. Bağlanan bu cihaz teknik tabir ile bir gerilim kıyıcı olarak çalışmakta ve iç tesisat gerilimini 200 Volt ile 210 Volt gibi beklide daha düşük değerlere düşürmektedir. Voltaj düştüğü için tüketicinin çekmiş olduğu güçte doğal olarak düşmektedir. Sonuç olarak aktif enerji sayacı az yazmaktadır.Ancak bu istenen bir durum değildir. Tüm ev ve işyerlerinde kullanılan bir fazlı elektrikli cihazlar giriş gerilimleri 220 Volt efektif değer içinüretilirler (Türkiye için) . Gerilim düşmesi istenen bir durum olmayıp, cihazlarda arızalanma dâhil olmak üzere beklenmeyen sonuçlara neden olmaktadır. Normal şartlar altında, sırfgerilim düşüklüklerini ve oynamalarınıdüzeltmek için regülatörlergeliştirilmekte, üretilmekte ev ve iş yerlerinde kullanılmaktadır. Oysaki bu enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazlar abone gerişindeki hem gerilimi düşürmekte hem de gerilimi düşürmek için kullandıkları teknik ve teknoloji nedeni ile cihazlara zarar verebilecek olanharmoniküretmektedirler.Kısaca tasarruf değil belli bir kalitede üretilmek zorunda olan ve üretilenelektriğin kalitesini bozmaktadırlar. Ancak kullanıcı olayın teknikolarak arka dünyasını bilmediğinden oynanan bu aldatmacayıenerjitasarrufu zannetmektedir.

İkinci türenerji tasarrufuyaptığı iddia edilen cihazlariseev ve iş yeri abonelerindebir fazlı prizlere takılmaktadırlar. Rastlamış olduğumuz bölgesel TV reklamlarında, tasarruf yaptığı iddia edilen cihaz, prize takılmadan önce ve sonrası için bir ampermetre ile tüketicinin çekmiş olduğu akım değerinin düştüğü gösterilmektedir. Deneysel olarak gösterilen ölçü aletindeki akım değerinin düşmesinin kullanıcı için birenerji tasarrufu olduğuiddia edilmektedir. Bu iddia,kullanıcı açısından tam bir aldatma ve bir kandırmacadır. Teknik detaya girmeden kısa ifade etmek gerekir ise, prize takılan bu cihaz ölçü aletinin göstermiş olduğu görünür akımı düşürür(akımın reaktif bileşeni azaldığından). Ancak aktif akım bileşenine her hangi bir etkisi söz konusu değildir, olması da mümkün değildir. Birfaz ev ve işyerlerindeki enerji sayaçları zaten AKTİF enerji sayaçlarıdır ve enerjiyi çekilen aktif akıma göresayarlar. Kullanıcı zaten sadece KWh(kilowatt saat) aktif enerji bedeli ödemektedir. Enerji tasarrufu yaptığı iddia edilen cihazların prize takılması ile akımın reaktif bileşeninin azalması ev ve işyeri abonelerinde aktif enerji sayacının yazacağı enerjiyi etkilemezler, fatura bedelinde de bir azalma söz konusu da değildir.Bir faz ev ve işyeri abonelerinden çekmiş oldukları reaktif enerji bedeli zaten alınmamaktadır.
Kısacaheriki cihaz türü,elektrik abonelerinin aktif enerji faturalarındastandartenerji kalitesine görehiçbir tasarruf yapmazlar,sadece ticari birer aldatmacalardır."

Tasarruf için enerjiyi akıllı tüketmek
Ev aboneleri için elektrikten tasarruf etmenin, elektrik enerjisinidoğru ve akıllı kullanmak olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Özdemir tüketicilere şu tavsiyelerde bulundu:
"Cihazlarınızı kullanmadığınız zaman fişten çekin. Evde kapattığınızı düşündüğünüz ama fişini çekmediğiniz cihazlar ister istemez çok da küçük olsa güç çekiyor. Her elektronik cihaz muhakkak kullanmasanız dahi prize bağlıysa kendi içinde çokta küçük olsa bir güç çeker.
Evlerde kullanılan elektriğin en büyük kısmı elektrikli ev aletleri tarafından tüketiliyor. Bu nedenle bu aletleri satın alırken en az enerji tüketenleri tercih etmeliyiz. Elektrikli cihazların üzerinde yer alan A, B, C, D, E, F, G harfleriyle ifade edilen enerji etiketleri cihazın yıllık tüketimi bazındaki verimliliğini ifade eder. Bu sınıflamada A sınıfı cihazları satın almak elektrik enerjisindentasarruf yapmamızı sağlayacaktır.
Evlerde kullanılan elektriğin bir kısmı ise aydınlatmada kullanılmakta. Kullanmadığınız lambaları söndürmek, akkor lambalar yerine tasarruflu floresan lambalar kullanmak elektrik tasarrufu sağlayacaktır.
Akıllı aktif enerji sayacı kullanılmalı ve gece tarifesi olan22:00 - 06:00 saatleri arasındaelektrik enerji fiyatıen ucuzolduğu içinbuzaman dilimindetüketimtercih edilmelidir. Gece tarifesine denk gelen zaman aralıklarındaütü, çamaşırve bulaşık makinesi gibiyaygın ve sık kullanılan evaletleriniçalıştırmamız halinde enerji için ödeyeceğimiz faturabedeliazalacaktır."

Ciddi Firmalar ve Tasarrufyapan Cihazlar
Enerji tasarrufu konusunda ciddi firmalar ve ürünler olduğunun altını çizen Özdemir "Enerji tasarrufu ve geri enerji kazanımı sağlayabilencihaz üretimi yapan firmalar ve ürünler mevcuttur. Bu ciddi firmalarve ürünlertüketiciyi aldatmaya yönelik olarak yapılmış olan sahte enerji tasarruf cihazve üreticilerindenayrı tutulmalıdır.Ciddi enerji tasarruf cihazları, münferit olarak tüketici yükgirişinebağlanır veçalışma profili veya yüklenme durumuna bağlı olarak tüketicigirişinde enerji akışını kontrol eder . Hatta bazı çalışma durumlarına göre geri enerji kazanımıdahi sağlayabilenbir faz ve üç faz enerji tasarruf cihazları mevcuttur.Bu konudateorik ve teknolojik AR-Geçalışmalarısürmektedir.Günümüzde bir çok cihaz optimum enerji ve geri kazanım sağlayabilme özelliği ile donatılmaktadır" şeklinde konuştu.

12 Mar 2012 - 09:54 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.793.182 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakaryaspor'un yüzde 49 hissesinin satılmasını destekliyor musunuz?