Avukat Elif Düzgün: Eğer kimyasal hadım gelirse..

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Elif Erdem Düzgün, kimyasal hadımın uygulanabilmesi için adaletin çok iyi tecelli etmesi gerektiğini belirterek, "Hadım, geri dönüşü olmayan bir şey olacak. Bir masumun bile bir gün gereksiz yere hadım edilmesi, geri dönüşü olmayan bir zarar olacak" dedi.

Azim Çelik-Caner Özkoç'un özel haberi

MEDYABAR.COM:-Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı ve avukat Düzgün, çocuklara yönelik cinsel istismar suçlarıylailgili yapılan çalışmalar kapsamında gündeme gelenkimyasal hadım cezasını değerlendirdi.

Kimyasal hadım cezasının uygulanabilmesi için adaletin çok iyi tecelli etmesi gerektiğini savunan Düzgün, "Bu kadar kalıcı çözümler düşünüldüğü zaman gerçektençekimserim. Benim çekimser olduğum bir konu bu. Hadım, geri dönüşü olmayan bir şey olacak. Bir masumun bile bir gün gereksiz yere hadım edilmesi, ya da idam da konuşuluyor aynı şekilde, geri dönüşü olmayan bir zarar olacak. O yüzden benim kafamda soru işareti olan ve çekinceli durduğum konu, hadım olayı. Cezaları artırmak yerine aslında olmadan önce önlemek, çok önemli. Biz ilk önce bunu hedeflemeliyiz" diye konuştu.
'İSTİSMAR HARİTASININ ÇIKARILMASI GEREKİYOR'
Adanave Antalya'daki çocuk istismarı olaylarınıninsanlarda tokat etkisi yaratmasıyla bu konuların daha fazla gündeme geldiğini belirten Düzgün,"Aslında çocuk istismarı vakaları, çok fazlaydı; ama bunların basına yansıması, basına yansıyan olayların artması, sizlerde toplumda böyle bir algı oluşturdu. Aile içinde ve aile dışında çocuğa karşı cinsel istismar vakaları her zaman fazla sayıdaydı. Son artan olaylarda aslında belki de vakaların nitelikleri, belki de halkın bu konuya duyarlı olmasını sağladı. Bunu görünce aslında insanlara bir tokat etkisi yarattı. Birden bire sosyal medyada da herkesin tek yürek olduğu bir durum ortaya çıktı. Biz Sakarya Barosu olarak bunları önlemek, halkı uyandırmak için çeşitli toplantılar yapıyoruz. Okullarda eğitim veriyoruz ama çok yeterli değil" dedi.

Suçlulara ağır cezalar uygulanıp, bu tür vakaların sonunun getirilemeyeceğini savunan Başkan Düzgün, şöyle konuştu:
"Ben artık istismar davalarına girip, çıkıp, bir şeylerin engellenebileceğine ya da cezaların istismarın önüne geçeceğine inanmıyorum. O yüzden acilen alt komisyonlar kurularak, tıpçılardan, hukukçulardan, sosyologlardan, psikologlardan, ülkede bu konularda bilimsel araştırmalar yapabilen kişilerden oluşan bir komisyon kurularak olayın kökenine inmek gerekiyor. İstismar vakalarının araştırılması gerekiyor. İstismar haritasının çıkarılması gerekiyor. Bölgelerde nelere göre, ne tür vakalar çoğaldı diye ve bunları önlemek için çalışmalar yapılıyor. Bütün meslek birlikleriyle oturup konuştuğumuzda şuna vardık, gerçekten eğitimle başlıyor. Biz bu eğitimi çok ileriki yaşlarda verdiğimiz zaman aslında ulaşamıyoruz. Yani çocukluktan itibaren cinsel eğitimin verilmesi gerekiyor. Cinsel eğitimin verilmesi gerekiyor. Bu bastırılmış duygusunun önüne geçmek gerekiyor. Çocuk istismar eden özellikle pedofili vakalar, bunların en azından ülkemiz için tedavi edilemez durumda olduğunu biliyoruz. Tedavi edilemiyorsa ne olacak? Pedofillerden bahsediyorsak eğer cezasını çekse de dışarıya çıktığında yine aynı suçu işleyecek. Bu tür vakalarda taciz aşamasında bile kalmış olsa ömür boyunca takibin sağlanması önleyici olacaktır. Bu tür vakaların çocuk parkları, çocukların olduğu yurtlar, kreşler bunlardan uzak tutulması lazım ve takip edilmesi gerekiyor."
'İNSANLAR CESARETLENMEYE BAŞLADI'
Çocuklara yönelik cinsel istismarvakaların fazla olduğunu, mağdurların korkularını yenip, konuşmaya başlamasıyla bu konuların gündeme geldiğini anlatanElif Erdem Düzgün, şöyle devam etti:
"Farklı şeyler düşünebiliyorum, acaba özendirici oluyor mu diye ama bir yandan da şu var. Gerçekten toplumda insanlar cesaretlenmeye başladılar. Kapalı kapılar arkasında olan istismarları, aile içinde özellikle ensest vakalarını gizlerken insanlar, ortaya çıktıkça ya da faillerin cezalarını bulduğunu gördükçe ortaya çıkmaya başladılar. Bu konuşulur oldu. Tabu olmaktan çıktı aslında çocuk istismarı. Bir yandan bu konuşuldukça o mağdurların kirlenmişlik hissi, kendilerini kötü, yaralanmış hissettikleri durum karşısında yaşadıkları kirlenmişlik hissi azaldı. Çünkü aslında çocuğa uzanan el kirli. Çocuk bunu yaşayarak kirlenmiyor, bu anlaşılmış oldu. Bir bakıma da aslında o yüzden bu kadar çok görüyoruz; çünkü insanlar konuşmaya başladılar."

22 Şubat 2018 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 5.134.482 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

08

onnman - Ülkenin adalet sistemi güvenilir olmadığı için çok haklı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05
07

S.GÜMÜŞ - Elif hanımı yıllardır takip ederim,sadece şuan konu gündemde olduğu için değil sakarya'da sizler sıcak evlerinizde otururken elif hanım ilçe ilçe istimar eğitimleri veriyordu

hak yemeyin.yazıyı iyi okursanız,anlamından uzaklaşmamış olursunuz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05
06

Ali Nazik - O zaman çözümü söyleyeceksin.İstemezükçüler gibi herşeye olmaz demeyeceksin.Senin canın yansa ne düşünürsün?Bana kalsa hadım madım değil direk olay yerinde İdam edilmesi gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05
05

Sakaryalı - Bu tecavüzcüler bence hayvanların yerine deneylerde kobay olarak kullanılsın. Deneylerde hayvanlar eziyet çekeceğine bu tecavüzcüler kullanılsın da insanlığa faydası olur

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05
04

İsimsiz - İdam şart arkadaşım. Bir iki kişiyi sallandır meydanda. Bakalım bir daha cesaret edebiliyorlar mı? Böyle insanların toplumda yaşamaya hakkı yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05
03

Sakaryalı - Bu arada bence tecavüzcüler deneylerde kobay olarak kullanılsın. Deneylerde hayvanlara eziyet çektiriliyor, bu tecavüzcüler hayvanların yerine kullanılsın. İnsanlığa faydası olmuş olur en azından.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05
02

Sakaryalı - Kadın diyor ki cezanın artırılması çözüm olmaz, suçu önleme çalışmaları yapılmalı diyor, yorum yazanlar da kadın ceza istemiyor suça devam edilsin istiyor yorumculara göre. Şimdi soruyorum, anlama yetisi eksik şu yorumcuar gibi insanlar hakim, savcı vs olsa, kaç suçsuz insan ne cezalar çeker öyle değil mi? Şu an adalete güvenen kaç kişi var? İnsanlar bir ihbarla yıllarca hapis yatıp sonra pardon denilip salınıyor. Bu düzende idam isteyenler unutmasın ki bu ayağı topal adalet bir ihbarla, bir yalan yanlış delille, bir siyasi emirle vs kendileri de idam edilir ve sonra pardon yanlışlık olmuş bile denilmez. Gel de bu eksik anlayışlılara bunları anlat da nerdee..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05
01

Atila - Elif düzgün facebook hesabina bakarsaniz agirlikli cocuk istismarini konu yapmiş. Ee ama idam veya buna benzer agir ceza uygulamaya siddetle karsı.

Simdi ben senin bu konudaki niyetini sorgulama hakkina sahip degilmiyim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Şubat 11:05


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?