Çiftçiler Kent Meydanı'ndan seslendi

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Kent Meydanı'nda düzenlenen törende çiftçilerin sorunlarını dile getirirken, taleplerini sıraladı

Haber Resmi
Haber Resmi
+1
Haber albümü için resme tıklayın

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla Adapazarı Kent Meydanı'ndaki Atatürk büstüne çelenk sunma töreni yapıldı. Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu ve yönetimi ile Meclis üyelerinin katıldığı törende, Oda Başkanı Hamdi Şenoğlu bir konuşma yaptı.

Şenoğlu, çiftçilerin sorunları ve taleplerini anlattığı konuşmasında "Çiftçi üretemezse Türkiye aç kalır" dedi.

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu'nun açıklaması şu şekilde:

Değerini ölçemediğim, eli, yüzügüneşten, yağmurdan, soğuktan kayış gibi olmuş çiftçi kardeşim.
Bugün 14 mayısDünya çiftçilergünü, her sektörde böyle derdinizive yaptığınız işin önemini anlatabileceğiniz, sesinizi yetkililere duyurabileceğiniz bir gün vardır. Biz çiftçilerin de günü 14 mayıs günüdür.
Bu günümüzü yine buruk kutlıyoruz. Vatan için can verenŞehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. İnşallah son olur. Ömrümüzün sonuna kadar insanca rahat bir yaşam süreriz. Terörün her türlüsünü Allah kahretsin.
14 Mayıs 1946 yılında Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluş tarihidir. Bu kuruluşun kısa adı İFAB' tır. Türkiye Ziraat Odaları Birliği bu kuruluşun üyesidir.
Uluslararası Tarım Üreticileri Federasyonu'nun kuruluş günü olan
14 Mayıs yalnız bizde değil kuruluşa üye bütün ülkelerde Dünya Çiftçiler Günü olarak kutlanmaktadır.
Bu günü kutlarken bir yıl geriye bakıyoruzve önümüzdeki yıla bakıpsektörde neler yapmışız, neler yapabiliriz ve hedefe ulaşırken neler yapmamız lazım olmasını iyi irdelemek istiyoruz.
Sakarya'da tarım sektörügayri safi hasılanın % 24 'nü teşkil etmektedir. 1'nci sırada yer almakta diğer sektörlere kaynak aktarıcısıdır. Lokomotiftir ama hakkettiğimizin karşılığını alamıyoruz.
İlimiz bütün sınırları ile büyük şehir olduktan sonra problemlerimiz biraz daha arttı. Üretimde sorunlar yaşamaya başladık.Büyük şehir bünyesinde kurulan Tarımsal ve mahalli idareler Daire Başkanlığının Büyükşehir bütçesinden desteklenerek işlevinin artırılmasını istiyoruz.

Topraklarımız;

Sakarya Akova toprakları 800-1000m arası derinliğe sahip alüvyon toprak yapısına sahiptir. dünyadaeşi benzeriolmayan sadece Mısırda Nil kıyılarında dar bir bölgesine görülebilen Alüvyon ve derin bir yapıya sahiptir. Bu topraklarımıza, her kesimi bizle birlikte sahip çıkmayadavet ediyoruz. Dünyada 800.000 insan AÇ, dünya nüfusu artmakta tarım alanları daralmakta, insanlar açlıkla karşı karşıya kalacaktır.
Topraklarımızı hala neresi tarım neresi imarlı tam olarak belirleyemedik.
TOPLULAŞTIRMA Çalışmalarında Bakanlık proje ihalesini iptal etti. Bunun çok hızlı bir şekilde yeniden ihaleye açılmasını istiyoruz.
Yüz binlik çevre nazım planı ömrünü doldurmak üzere biz planlarını tamamlayamadık.

TOPRAK KANUNU

Bakanlığımızın büyük uğraş ile cesaretle çıkardığı kanun topraklarımızın parçalanmasının önüne geçecektir. Yalnız kanunda uygulamada bazı sorunlarla karşılaşmaktayız. Küçük çiftçinin elindeki araziyi çıkarmaktaki kriterler,becayişteki kriterler ve belirlenen diğer kriterler tekrar ilgili kurumlardan görüş alınarak gözden geçirilmelidir.

Bize verilen desteklere bir göz atalım;

Tarım kanuna göre Bütcenin % 10 kadar destek verilmesi gerekirken yarısını ancak alabiliyoruz.Destek dağıtımlarında yeniden düzenlemeyle her çiftçinin riski oranında desteklerden faydalanmasını sağlamak lazım.
2016 yılında verilecek; Mısırda desteğimiz daha da düştü. Yıllardır 4 krş/kg olan desteğimiz 2 kuruşa düştü. Desteklenecek havzalara baktığımızda mısır desteklenecek ürünlerin başını çekmesine rağmen sanki üreteni cezalandırılmak isteniyor.
Destek dağıtımlarında TC Ziraat bankası görevlendirilmiştir.Bakıyoruz son destelk kararnamesindede verilecek desteklerden % 0,2 masraf kesileceği beyan edildi.Bu kesintinin haksızlık olduğunu söylüyoruz. Milletvekili maaşlarında dağıtımı söz konusu banka yapacağı için milletvekillerine promosyon adı altında para olarak maaşlarına destek verildi, memur maaşlarını dağıtan bankalar yarışa girdi.Biz dağıtalım biz daha fazla kurumlara promosyon adı altında katkı sağlarız diyorlar ve yaptılar. Çiftçiye gelince bu uygulama niye yok! Biz çiftçilere de bunun uygulanmasını istiyoruz.
Kredi kullanımında sadece TC Ziraat Bankalarına yapılan sübvansiyon uygulanmasının diğer özel bankaları da kapsamasını istiyoruz. Bu işe diğer bankaları da katın aynı maaşlarda olduğu gibi hangi banka daha fazla hizmet verecekse,hangi banka faiz oranlarını düşük yapacaksa oradan alalım.Hem ülke kazansın, hem çiftçi kazansın.

Staratejik bir ürün olan fındığın;

Fındıkta alan bazlı desteğin uzatılmasında ki başarısından dolayı genel başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar beyi kutlamak gerekir.Fındık fiyatlarındaki oluşan istikrarsızlıkltan dolayıda bakanlık düzeyinde yaptığı girişimler inşallah sonuç verecektir. TMO nun fındık alım için yaptığı hazırlıklar bitmek üzeredir. Sayın bakanamızın bu alım işini bir an evvel sonuçlandırmasını istiyoruz.
Fındıkta fiyatlarda oluşan istikrarsızlıkta çiftçimiz elini taşın altına koymayı başaramadı. Fındığını emanete bırakmayın duyurularımıza rağmen fındığın büyük bir kısmı emanete gitti. Sonuç ortada bir müsibet bin nasihattan iyidir demiş atalarımız.

Fındığın gerçek sahibi olan Fiskobirlik;

Fındık politikasında Fiskobirliğin işi yüklenmesi gerekir.karadeniz bölgesini çikolata vadisi ilan edelim. Dışarıya ihracat yapacaksanayiciye teşvik verilsin. Fındık yerine imal edilmiş ürün satalım.
Tarımsal kalkınmanın yapı taşları ;tarımsal kooperatiflerin ve birliklerin işlevini artırmak gerekir. (Eğer ülkemizde kayıtlı bir tarım, üretim planlaması yapmak istiyorsak bütün teşviklerin kooperatif ve birlikler kanalı ile olması gerekir)

Hem üniversitenin, hem Tarım İl Müdürlüğünün mastır planlarında sakaryada tarım ve hayvancılık ilk sırada almasına rağmen meralarımız içler acısı, hiç bir olumlu çalışma yok herkes nasıl başka bir amaçla kullanırız peşinde hiç kimse unutmasın meralar çiftçinin malıdır.
Meralarımızın hem ülke düzeyinde hem Sakaryamız'da alanı hızla düşmektedir.
Mera yoksa ucuz sütte, etde yiyemeyiz.Mera alanlarımızı büyüteceğimize küçültüyoruz.böyle giderse kıymayı 50 Tl ye yemeye başlarsak kimse şaşırmasın.Çiftçi kardeşim Merana sahip çık.mera demek bedava yem demek,bedava para demek .
Sakaryamızı ilgilendiren büyük baş hayvancılıkta politikamızı iyi belirleyelim.
Aile işletmelerini, orta ölçekili işletmeleri ve büyük işletmelerin çalışma problemlerini iyi belirleyip uygulamaya sokalım.
Süt,yem ve et fiyatlarında oynamalar bizi zora sokmaktadır.dünyada gıda en önemli bir meseledir diyoruz bizde her nedense her sene problem yaşıyoruz... Süt: dışardan süt tozu ve süt mamüllerinin gümrük vergilerini yükseltin, iç piyasa Canlansın.
Dışarıdan sığır getirilmesine sadece üniversitelere serbest bırakılsın.
Tarım Bakanlığın süte yaptığı son desteklerden dolayı teşekkür ederiz.
Okul sütü projesi iyi bir proje, aynı projeyi iaşesini verdiğimiz askerimizin, memurumuzun, işçimizin yemek menülerinde de görmek istiyoruz. bütçeye ek yükgetirmeden çözülecektir. Sadece yemek menülerinde süt veya sütlü birürün bulundurmak şartı getirilecek.

GÖKÇEÖREN DERDİMİZ;

36000 Da alanEn az 15000 Da alanda KONTROLLÜ TARIMyapamıyoruz. Hem ülke kaybediyor, hem biz kaybediyoruz. Yıllardır uğraş veriyoruz ,en son 2011 yılında bölge muhtarları ile ortak imzalı DSİ'ne bir dilekçemiz oldu hala sonuçlanmadı. Bize söylenenlerde fizibil olmadığı .Biz buna inanmıyoruz.Gelin bizi çağırın fizibiliteyi yapanlarla birlikte görüşelim diyoruz,bir türlü bir araya gelemedik. Bizim yaptığımız fizibilitede çok olumlu olduğunu anlattık. Hollanda'ya bakıyoruz deniz seviyesinin altında devamlı suyu boşaltmak kaydıyla tarım yapıyor fizibil oluyor da, bizde yılda ortalama 5 gün bile çalışmayacak su deşarj projesi sorun oluyor. Çünkü projeyi yapanlar konudan uzaklar. Sayın valimize durumu anlattık sağolsun buradan kendilerine teşekkür ederiz yakından ilgilendiler. DSİ bölge Md ile yaptıkları görüşmeler kanalların temizlenmesi ile olumlu sonuç verdi. Aynı çalışmayı deşarj projesi içinde bekliyoruz. Bunları yapmazsak araziyi geç ekiyoruz hastalık problemleri ile karşılaşıyoruz.Ani yağmurlarda ekinlerimiz su altında kalıyor çürüyor zarar ediyoruz.
12 nisan gölde çekilen resimlerde büyük bir alanını su altında kaldığını resimledik.
Bu çalışmalarda Serdivan Belediye Başkanının Yapmış olduğu çalışmalar güzel ama yeterli gelmiyor.Kendileri Eskişehir DSİ bölge müdürlüğüne yaptığı ziyaret sonucu proje ile ilgili söz aldığını sonuçlandıracaklarını söylüyorlar .Kendilerine teşekkür ediyoruz.ve sonucu bekliyoruz.

DRANAJ KANALLARIMIZ

2015 yılında yağan yamurlar sonucu erenler ve arifiye bölgelerimizde arazide ürünlerimiz zarar gördü.Bölge muhtar arkadaşlarla birebir yaptığımız arazi üzerindeki çalışmalarımızı bir rapora döktük. İlgili belediyelere ilettik.Bölgede iyi bir çalışma oldu belediye başkanlarına çiftçim adına teşekkür ederim.Bize özellikle arayarak her gördüğünde memnuniyetini belirten, teşekkür eden Arifiye Belediye Başkanımız İsmail Karakullukçu arkadaşımızaözellikle teşekkür ederim
Gölet projeleri hızla yapılmakta bundan memnuniyet duyuyoruz. Yalnız bu projeler bitince veya bitmeden sulama kooperatiflerin kurdurularak onlara teslim edilmesi gerekir. Yoksa eskisi gibi heder olurlar. Projeler bitmeden tarım il müdürlüğü bu bölgelerde eğitim ve demastrasyon çalışmalarının çiftçiye mutlaka gösterilmesi gerekir. Benim çiftçimin suyu ekonomik kullanma bilgisi yok.
Gölet ve sulama bölgelerinde rantı fazla olan ürün desenine geçilmesi gerekir. Bu konuda Tarım il müdürlüklerinden çalışma bekliyoruz.
Bakanlığın 02.03.2011 tarih ve 135 sayılı arıcılığın desteklenmesi yazısıyla birlikte arıcılık ve bal üretiminin desteklenmesi amacıyla orman sayılan alanlarda arıcılık için faydalıtürlerin dikilip ağaçlandırılmasıyla "bal üretim ormanları" kurulması çalışmalarının hızlandırılmasını istiyoruz.

TARSİM SİGORTASI:

Tarım ürünlerimizin sigortası için kurulmuş bir yapı.ancak çiftçimiz yeterli düzeyde faydalanamamaktadır. Tarım Bakanlığımız sağosun primin % 50 sini karşılamaktadır.ancakprimler yüksektir.Bilhassa hayvancılık primleri.Gördüğümüz zararlarda eksper çalışmaları poliçede olmayan kriterler öne sunularak ödeme yapılmamaktadır. Bu kriterlerle çiftçimiz sigorta yaptırmamaktadır. Derhal belirlenen eksiklikler gözden geçirilerek kriterleryeniden belirlenmelidir.
Eğitim projemiz: Dernekkırı meralarımızda 250 da kısımda uygulamalı bir eğitim merkeziyapmak istiyoruz.eğitim merkezimiz hem teknik eleman, hem çiftçi, hem ara eleman yetiştirilmesinde kullanılacak düzeyde olmasını sağlayacağız. Üniversitelerimize tarım ile ilgili yüksek okul öğrencileri içinde bir eğitim merkezi olmasını istiyoruz.
Bilgi, beceri yoksa gelişmemiz hayal olacak.
2008-2009 yılları EkonomikKrizinde 1.000.000 aile köylere döndü. Ekonomide hem kriz absorme özelliğin olacak, ama ayakta kalabilmen için yeteri desteği göremeyeceksin, bu bizi derinden üzmektedir.

İSTİŞARE;

Buradan sesleniyorum siyasi arkadaşlara,belediye başkanlarına,kamu kurumlarına, çiftçi kuruluşlarına, STK'lara, çiftçilerime birbirimize danışmadığımız sürece, birbirimizi dinlemediğimiz sürece,bilgi akışında bulunmadığımız sürece başarılı olamayız. Yanlış yaparız.
Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) boşunabirbirinizle istişare edin dememiş
Dün üretim yaptığı içinşeker kurulunca verilen cezanın Yargıtayca onanmasından ceza alan pancar çiftçimizin yanındayız. Üretene ceza değil ödül verin
Ekonominin temeli tarımdır
Aynı geminin içinde olduğumuzu unutmayalım
Bize bir adım gelene koşarak gideriz
Biz üretemezsek Türkiye aç kalır
Ya aç kalırsak
Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için
Günümüze katıldığınız için herkese teşekkür ederim.
Gününüz hayırlı olsun

14 May 2016 - 13:14 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.766.200 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

adnan bey - ÇİFTÇİLERİN HEPSİ HALLEİRNDEN SON DERECE MUTLU VEDE MEMNUNLARRRRRRRR BAKMAYIN ÖLE TOPLAŞTIKLARINAO BİÇİM DESETKLERDE ALIYORLAR İŞLERİ AYNA VALLA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 13:14
01

ÇERKEZİN HASI - SAYIN BAŞKAN BUGÜN PAZARDAN GEÇİYORDUM ÇARLİSTON BİBER KĞ 7,50KRŞ BİRBARDAK ÇAY DEĞİL YOLDA BULSA VERMEZ BUNU TUKEDİÇİ BU PARAYA YİYORSA ÜRETİÇİDEN SANMAKİ 1,00 KRŞ TAN FAZLA ALINDI AKP ÖĞÜNEBİLİR ÇİFTÇİYİ KALKINDIRDIK DİYE AMA NE HİKMETSE KÖYLÜ MEMNUNLAR ŞAHŞAHALI SÖZLER OMUZ SIVAMALAR HALLEDERİZ VAADLERİ EHVENİ ŞER MUHABETTİ SENİN ANLIYACAĞIN YOKSA KÖYLÜYE YILLARDIR MISIR AYNI SAYMAKLA BİTMEZ DERT FAKAT BİRŞEY VERDİKLERİ YOOOOOK SEÇİMDE BENDEN ÖNCE KOŞUYORLAR SANDIĞA

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Mayıs 13:14Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?