"Eğitim almayan kişiler bilirkişilik yapamayacak"

Sakarya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SSMMMO) Başkanı Ertuğrul Kocacık, Bilirkişilikle zorunlu eğitimle ilgili açıklama yaptı

SSMMMO Başkanı Ertuğrul Kocacık'ın açıklaması şu şekilde:

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında, "Bilirkişilik Yönetmeliği" 03/08/2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlananYönetmeliğe göreher türlü bilirkişilikfaaliyetinin yapılabilmesi için; ?BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ" almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmiştir.

5 Yıllık mesleki kıdeme sahip kişilerin katılabileceği eğitimler sonrasında almış oldukları Sertifika ile diğer şartları uygun iseAdli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıklarının ilanında belirtilen tarihlerdebilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir.

Genel merkezimiz TÜRMOB, Adalet Bakanlığı'ndan eğitim verme yetkisi almıştır. Eğitimler genel merkezimizin koordinatörlüğünde odamızda yapılacaktır. Konu ile ilgili Odamızdan bilgi alınabilir.

Ayrıntılara www.sakaryasmmmo.org.tr adresinden ulaşılabilir. Yönetmelikler ve detaylar ilan edilmiştir. Bilirkişilik yapmak isteyenler bu eğitimleri kaçırmamalıdır.

Bilirkişilik yapmak isteyenlerin 24 saatlik zorunlu eğitimi almak zorundadır. Bu eğitimin 18 saati teorik, 6 saati uygulamalı olup, 4 gün sürecektir.

Eğitimi alanlar bilirkişilik listesine kayıt olacaktır. Ayrıca bilirkişilik yapacakların 5 yıllık mesleki tecrübe şartı vardır. Bu daha önce 3 yıl idi.

Mühendis, mimar, müşavir, emniyet mensupları, vergiciler, teknik konularda çalışanlar kısacası her konuda bilirkişilik yapanlar eğitim almak zorunda. Avukatlık yapanlar ise mutlaka başka bir konuda uzmanlığı olması yani belgesi ile katılması gerekiyor.

Sadece Kamulaştırma konusunda uzman olanlar SPK tarafından Gayrimenkul Değerleme uzmanlığı olanlar ile ilgili konularda bilirkişilik yapmak için bu eğitime katılma zorunluluğu yoktur. Bunlarda 5 yıl tecrübe şartı yoktur.

Bu Eğitim 3 yıl geçerlidir. Daha sonra yenileme eğitimine gireceklerdir.

İzin alınan yerler için eğitim planlamalarının yapılabilmesi ve 2018 yılı Bilirkişi listesine kayıt hususu dikkate alınarak, Bilirkişilik Temel Eğitimi için 2017/1 dönem başvuruları 04 Ekim 2017 tarihinde başlayacak ve 16 Ekim 2017 Pazartesi günü mesai bitimine kadar kabul edilecektir.

2017/1 döneminden sonraki dönemler için başvuru takvimi ayrıca açıklanacaktır.

Bilgilerinize sunar, Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla,

Ertuğrul KOCACIK
ODA BAŞKANI

06 Ekim 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.901.119 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?