Eklem hastalıklarında 'Ozon' tedavisinin önemi...

Özel Konak Hastanesi Sakarya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Hanife Düzgün Çelik Ozon Tedavisi hakkında bilgi verdi.

OZON GAZI

Modern tıpta yaygın biçimde kullanılmaya başlayan Ozon Gazı tedavisi hakkında bilgiler veren Özel Konak Hastanesi Sakarya Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm.Dr. Hanife Düzgün Çelik, ozonun renksiz kendine has özel bir kokusu olan şeffaf bir gaz olduğunu ifade ederek ozon gazı kullanılarak yapılan tedavilere de ozon terapi dendiğini aktardı.

Çelik, "Ozon gazı yüz yılı aşkın süredir modern tıpta tedavi amacıyla kullanılmaktadır. Tıbbi ozon saf oksijen ve ozonun belli oranlarda karıştırılması ile elde edilir. Belli hastalıklarda hastalara doktorun belirlediği dozda tatbik edilir. Vücuda tatbik etmek için belli yöntemlerimiz var. En çok kullanılanlardan bir tanesi kan yoluyla tatbik. Major ozon terapi dediğimiz bu yöntem dışında kas içi enjeksiyon , eklem içi enjeksiyonlar rektal yolla uygulama , açık yaralara direk uygulama gibi bir çok ozonu vücuda verme yöntemi var. Sizin için uygun olan doz ve tedavi metoduna tedavi öncesi doktorunuz karar vermektedir" dedi.

FİZİK TEDAVİ

Ozon Tedavisinin kullanım alanları hakkında da konuşan Uzm. Dr. Çelik, "Ozonun fizik tedavi alanında kullanım alanlarına bakarsak iltihaplı romatizmal hastalıklar, osteoartrit yani halk arasındaki adıyla kireçlenme, kronik ağrı sendromu, fibromiyalji, kronik yorgunluk sendromu eklem ağrıları gibi bir çok alanda da bu tedavi kullanılmaktadır. Hastanemizde de bu tedaviyi uygulamaktayız" dedi.

22 Şubat 2018 - Kadın --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?