Hayat boyu öğrenme kurslarına 60 Bin kişi katıldı

Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonunun 2014 yılı ilk toplantısı Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar'ın başkanlığında Serdivan Anadolu Lisesi'nde yapıldı.

Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Geçen toplantıda alınan komisyon kararlarının uygulanmasıyla ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mehmet Salih Canbal, Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri kapsamında yürütülen çalışmalar hakkında komisyon üyelerine bilgiler verdi.
'Beşikten Mezara Kadar Öğrenme' ile ifade dilen Hayat Boyu Öğrenme etkinlikleri kapsamında Sakarya ili genelinde 2013 yılında açılan kurslardan 60 bin kişinin faydalandığı ve bir önceki döneme göre kurslara katılımın çok yüksek olduğu kaydedildi.
Hayat Boyu öğrenme faaliyetleri içerisinde bir önceki döneme göre en fazla artışın görüldüğü kurslar; %64.4 artışla öğrencilere yönelik ortaöğretim giriş sınavları ve YGS kursları, %49.6 artışla engelli vatandaşlara yönelik kurslar, %42.6 artışla halk sağlığının korunması, aile planlaması, sağlıklı beslenme ve barınma kursları, %39.6 artışla kapalı salonların aktif olarak kullanıldığı spor kursları, %36.3 artışla istihdama yönelik kurslar, %29.4 artışla el sanatları ve giyim üretim teknolojisi kursları olarak dikkati çekiyor.
Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri içinde en kapsamlı etkinlik olarak görülen "Öğrenme Şenlikleri" programının bu yıl Türkiye'de aralarında Sakarya'nın da bulunduğu 20 ilde yapılacağı belirtilirken, Haziran ayı başında Kent Meydanı'nda düzenlenecek şenlikler için çalışmalara başlandığı ifade edildi.
Önümüzdeki dönemde yapılacak faaliyetlerin de görüşüldüğü toplantıya Hayat Boyu Öğrenme Komisyonunda yer alan İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürlüğü, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, İşkur Müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İlçe Belediyeleri, İlk ve Ortaöğretim Kurumları, Sivil Toplum Kuruluşları ile Halk Eğitim Merkezleri yetkilileri katıldı.

03 Mart 2014 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.933.612 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?