Baro ile Serdivan Belediyesi bir ilke imza attı

İhtiyaç sahibi kimselerin adli yardım alabilmesi için Sakarya Barosu ile Serdivan Belediyesi arasında işbirliği yapıldı

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Barosu ile Serdivan Belediyesi arasında 'Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesi' adı altında; şehrimizde yaşayan, maddi açıdan güçsüz ve adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlarımıza baro tarafından yapılan adli yardım hizmeti konusunda çok önemli bir adım atıldı.

Avukatlık hizmetinden yararlanmak isteyen ama ekonomik gücü olmayan bireylere hukuki başvurularını ya da davalarını açabilmeleri için hukuki yardım sunan adli yardım bürosunun çalışmalarını daha etkin ve yaygın hale getirmek amacıyla somut bir adım atıldı.

Adli yardım bürosunun sınırlı kaynağının arttırılması gerektiği ve şehrimizde yaşayan maddi açıdan güçsüz, adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlarımıza yardım konusunun önemi doğrultusunda fikir birliğine varıldı. Serdivan Belediyesi ile Sakarya Barosu sosyal açıdan önemli görev olacak kamu veya sivil toplum kuruluşlarının, adli yardım bürosunu desteklemesi ile birlikte adli yardım bürosu daha yaygın hizmet verebilmek amacıyla protokol imzaladı.

Türkiye'de bir ilk

Protokolün ardından konuşan Baro Başkanı Abrurahim Burak, Türkiye'de bir ilke imza attıklarını ifade etti.
Başkan Burak, "Adalete erişim noktasında Baro ile Belediye arasında yapılan bu protokol Türkiye'de bir ilktir. Kanunda yıllarca olmasına rağmen şimdiye kadar kurumlar arasında gerçekleştirilmemiş bir işe imza attık. Sosyal hukuk ve belediyecilikte sosyal sorumluluk ve adalete olan katkı konusunda Türkiye'de ilk defa hayata geçiyor. Adalete ve hukuka ihtiyacı olan vatandaşlarımıza daha yaygın bir şekilde ulaşılması gerçekten çok önemli. Serdivan Belediyesi Başkanı Yusuf Alemdar'a teşekkürlerimi iletiyorum. Şehrimize hayırlı olsun" diye konuştu.

Amaç hukuk ve adalete erişimi kolaylaştırmak

İmzalanan protokol sonrası Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak'a teşekkür eden Alemdar, adaletin herkese lazım olduğunu ve bir gün değil her gün adaletli ve adil olmak gerektiğini ifade etti. Alemdar, "Toplumu ayakta tutan barış, huzur, güven, birlik ve beraberlik gibi dinamiklerin en başında hukuk ve adalet gelir. Adalet mefhumu üzerinde sağlam ve mutlu bir toplum kurmak ve bunu yaşatmak hepimizin görevi. Hayata geçirmiş olduğumuz 'Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesinde' de gayemiz vatandaşlarımızın yanlarında olarak hukuk ve adalet noktasına erişimlerini kolaylaştırmak, hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Engelleri ortadan kaldırmayı hedefliyoruz

Baro ve Belediye İş birliği ile Adli Yardım Projesinin koordinatörlüğünü de yürüten, Sakarya Barosu CMK ve Adli Yardım Koordinatörü Av. Alim Mert ise yaptığı açıklamalarda, "Baronun sunduğu Adli Yardım hizmeti sayesinde yoksul vatandaşların, esasında anayasal hakkı da olan hak arama ve hürriyetinin fiilen kullanabilmelerinin yolu açılmıştır. 'Baro ve Belediye İş Birliği Adli Yardım Projesi', adli yardım bürosunun sınırlı kaynağının arttırılmasını ve şehrimizde yaşayan maddi açıdan güçsüz, adalete erişimde zorluk yaşayan vatandaşlarımızın adalete erişiminin önündeki engelleri ortadan kaldırmayı hedefleyen bir projedir. Aynı zamanda sosyal bir hukuk devleti olmanın da gereğidir. Bu bağlamda Sakarya Barosu Başkanı Av. Abdurrahim Burak'a ve Serdivan Belediyesi Başkanı Yusuf Alemdar'a katkıları ve ilgileri için teşekkür ediyorum" dedi.
İmzalanan protokolün ardından Başkan Burak, adalete erişimindeki katkıları dolayısıyla Alemdar'a teşekkür ederek, plaket takdim etti.

19 Şubat 2019 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.979.823 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

03

Cenk - Devlet parası olmayana zaten avukat tutuyor. Haksızlıklara ses çıkarmaya gelince ?Barolar siyasete karışmamalı.? diyen başkan iş bir partiye desteğe gelince sözünü yemiş mi oluyor? Baro hukuku savunmalı, partilerin reklam malzemesi olmamalı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 11:39
02

BEŞKÖPRÜ GENÇLİĞİ - YUSUF ALEMDAR, BEŞKÖPRÜ HALA SÖZÜNÜ TUTMANI BEKLİYOR, BU ARADA SONER YILDIZ ORDA OLDUĞU SÜRECE BEŞKÖPRÜDEN DESTEK ALAMAZSIN, BİZDEN SONERİN OLDUĞU LİSTEYE DESTEK YOK

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 11:39
01

aser - Niyet güzel ama, Güçler ayrılığı ilkesine ters düşüyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Şubat 11:39


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?