Üretici fındığını 11 liradan satıyor

Ka­ra­su Fis­ko­bir­lik Baş­ka­nı Ali Şakar bir­li­ğin bay­ram son­ra­sı pi­ya­sa­ya gir­mek için ha­zır­lık yap­tı­ğı­nı söy­le­di.

Fın­dık alım se­zo­nu­nun baş­la­ma­sı do­la­yı­sıy­la bir açık­la­ma da Fis­ko­bir­lik Ka­ra­su Ko­ope­ra­ti­fi Baş­ka­nı Ali Şakar'dan geldi. Fın­dık fi­ya­tı­nın henüz be­lir­len­me­di­ği­ni kay­de­den Şakar "Pi­ya­sa 11 lira do­lay­la­rın­da açıl­mış gö­rü­nü­yor. Henüz TMO'dan taban fi­ya­tı­na dair bir açık­la­ma gel­me­di. Fis­ko­bir­lik ola­rak geçen yıl ol­du­ğu gibi doğ­ru­dan pi­ya­sa­ya gi­re­ce­ğiz. Ha­zır­lık­la­rı­mız sü­rü­yor, bay­ram son­ra­sı alım­la­ra baş­la­rız" dedi.

Fis­ko­bir­lik'in TMO des­te­ğiy­le or­tak­la­şa fın­dık ala­ca­ğı şek­lin­de­ki söy­lem­le­re de de­ği­nen Ali Şakar "Bu ko­nu­da gö­rüş­me­ler ya­pıl­dı­ğı­nı söy­le­ye­bi­li­rim. Ancak kesin bir an­laş­ma henüz yok. Biz TMO'yla bir­lik­te ha­re­ket edip üre­ti­ci­yi ser­best pi­ya­sa­ya ez­dir­me­me­yi arzu ede­riz. So­nuç­ta onlar bir dev­let ku­ru­lu­şu biz de üre­ti­ci bir­li­ği­yiz. Bir nok­ta­da bu­luş­ma­mız nor­mal ola­nı­dır" diye ko­nuş­tu. Şakar an­laş­ma­ya va­rıl­ma­dan üre­ti­ci­yi bek­len­ti­ye sok­ma­nın doğru ol­ma­dı­ğı­nı ifade etti.

Bu yıl re­kol­te­nin bek­len­ti­ler­den düşük çı­ka­ca­ğı­nı an­la­tan Şakar söz­le­ri­ni şöyle sür­dür­dü: "Belli böl­ge­ler­de Ame­ri­kan ke­le­be­ği et­ki­li oldu. De­li­sa­va tabir et­ti­ği­miz fın­dık döl­len­me sı­ra­sın­da ha­sa­ra uğ­ra­dı. Do­la­yı­sıy­la ge­nel­de ve Batı Ka­ra­de­niz Böl­ge­si'nde re­kol­te umu­la­nın çok al­tın­da ger­çek­le­şecek. Fın­dık fi­ya­tı artar ve ürü­nü­nü bek­le­ten­ler ka­zanç­lı çıkar mı bi­le­mem. Çünkü sa­na­yi­ci fir­ma­lar geç­ti­ği­miz yıl­lar­da­ki ani fiyat yük­sel­me­le­ri­ni dik­ka­te ala­rak stok yap­tı­lar. TMO'nun elin­de de 70 bin tona yakın fın­dık ol­du­ğu tah­min edi­li­yor."

Ürün ma­li­ye­ti ko­nu­su­na da de­ği­nen Ali Şakar, tır­pan yev­mi­ye­si­nin geçen yıla göre 250'den 350 li­ra­ya yük­sel­di­ği­ni; aynı şe­kil­de filiz alma, gübre, ilaç ve işçi yev­mi­ye­sin­de de önem­li ar­tış­lar ol­du­ğu­na işa­ret etti. Kilo başı ma­li­yet he­sap­la­ma­sın­da dört dört­lük bakım mas­raf­la­rı­nın alt alta ya­zıl­dı­ğı­nı be­lir­ten Şakar "Örnek ola­rak damla su­la­ma ve ben­ze­ri ya­pıl­ma­yan işler de he­sa­ba ka­tıl­dı­ğın­da ma­li­yet yük­se­li­yor. Doğ­ru­su sa­de­ce ya­pı­lan­la­rın he­sa­bı­dır" şek­lin­de ko­nuş­tu.

18 Ağu 2018 - 18:54 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda medyabar.com sitesinde 10.873.408 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

merda - 11 TL YE FINDIK RÜYANIZDA GÖRÜRSÜNÜZ.... ORDUDA SEL OLDU GİTTİ FINDIK... SAKARYA DA 25 TL YE BULUN FINDIĞI ÖPÜN BAŞINIZIN ÜSTÜNE KOYUN.. YILDA TEK VEREN ÜRÜN ..25 TL DEN KURUŞ ASAĞIYA OLMAZ YAKARIM ODUN NİYETİNE ISINIRIM YOKSA...25 TL PARASI OLAN İLK GELEN ALIR...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 18:54
01

Oğuzhan - Satmıyoruz.Ferrero denilen fındık kurdu ile mücadele edeceğiz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Ağustos 18:54