Balcı'dan O kampanyaya sert tepki

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası'nın 20 Şubat'ta başlatacağı 'Bayat Ekmeği Eetir, Taze Ekmeği Götür' kampanyasının hiçbir şekilde uygulanabilir olmadığını söyledi.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı, Ekmek Sanayi İşverenler Sendikası'nın 20 Şubat'ta başlatacağı 'Bayat Ekmeği Eetir, Taze Ekmeği Götür' kampanyasının hiçbir şekilde uygulanabilir olmadığını söyledi. Balcı, ""Aksine israfı daha da çok artıracaktır. Türkiye'de fırınlarda zaten günde 2 milyon ekmek israf oluyor. İsraf bu şekilde daha da artacak." dedi.

Emek konusunun fırıncıların alanı olduğunu belirten Balcı, dolayısıyla fırıncı esnafına sorulmadan böyle bir kampanya başlatılmasını doğru bulmadıklarını ifade etti. Zaten projenin de hiçbir şekilde uygulanabilir bir tarafı olmadığını, ekmek israfının önlenmesine kesinlikle katkı sağlamayacağını savunan Balcı, "Aksine israfı daha da çok artıracaktır. Türkiye'de fırınlarda zaten günde 2 milyon ekmek israf oluyor. İsraf bu şekilde daha da artacak. Fırıncı esnafı bu kampanyaya sıcak bakamıyor. Çünkü uygulanabilir bulmuyoruz. Bu kampanya hiçbir şekilde sonuç vermez. Fırıncı esnafı doğru bulmadığı, hiçbir katkısı olmayacak bu kampanyanın sorumluluğu altına girmez. Bu kampanya sadece fırıncılarla vatandaşları karşı karşıya getirir." diye konuştu.

Fırında getirilen bayat ekmeklerin geri dönüşümü olmayacağını, olsa zaten 2 milyon ekmeğin fırınlarda israf edilmeyeceğini vurgulayan Balcı, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Fırına getirilen bayat ekmekler taze ekmeğe dönüşmüyor. Sendikanın kampanyasında galeta yapılan yerlere gönderileceği belirtiliyor. Bayat ekmekler ne kadar hijyenik ortamda saklandı. Konu bu yöneyle ele alınmalı. Bu ekmeklerin galeta unu olarak değerlendirmeyi düşünmek bu yönüyle sakıncalı."

"BİR EKMEK 3 AY BOYUNCA TÜKETİLEBİLİR"

Ekmek israfının önüne geçmek için herkesin günlük tüketeceği miktarda ekmek almasını istediklerinin altını çizen Balcı, bir günlük ekmeğin bayat ekmek olmadığını, bu ekmeğin birkaç gün boyunca tüketilebileceğine dikkat eçkti. Balcı, "Ekmeği dışarıda bir iki gün tüketebilirsiniz. Buzdolabına koyduğunuzda bir hafta boyunca da tüketebilirsiniz. Dondurucuya koyduğunuzda 3 ay bile tüketebilirsiniz. Ama en önemli olan tüketebileceğimiz kadar ekmek almak. Ekmek israfının önüne ancak bu bilinçle geçilebilir." şeklinde konuştu.

17 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.109.908 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?