Et ve süt üretimi nasıl arttırılabilir?

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız et ve süt üretiminin artırılmasına yönelik yapılması ve izlenmesi gereken yöntemlerle ilgili önerilerde bulunduğu bir yazı yayımladı.

Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yayımladığı yazıda şu ifadeleri kullandı;

"Et ve sütte üretim artışı istiyorsak, mutlaka işletmedeki karlılığı garantilemeliyiz. Bazılarının okurken içinden bu nasıl olacak ?Olabilir mi? Vb. sorular sorduğunu duyar gibiyim. Öncelikle bir işletmenin giderlerinin %67-70'i yem giderleridir.

İşletmede yem giderlerini en aza indirmek öncelikli hedefimiz olmalıdır. İşletmede yemler kaba yem ve de fenni yem diye ikiye ayrılır. Kaba yem bir işletme için olmazsa olmaz niteliğindedir.Bu nedenle işletmeler, kaba yemin ucuz ya da bedava temin edileceği yerlere yakın kurulmalıdır. Dolayısıyla bu kapsamda meralar çok önemlidir.Uygulamaya baktığımızda şehirleşmeyle beraber meralara her türlü küçültmeye dair taciz gizliden gizliye yaşamaktayız. Akabinde yükselen et ve de süt fiyatları?

hayvancılıkla uğraşan köylünün hayvancılığı ve de köyünü terk etmesi son bulmaktadır.Bunun yanında yıllarca tarım, hayvancılıktan para kazanamayan üreticimiz ,daha iyi bir yaşam hayalleriyle kente göç ediyor.Kontrolsüz artan şehir nüfusu , beraberinde çarpık şehirleşme, işsizlik, asayiş sorunları v.b bir çok sorunu içinde barındırmaktadır.

Şu anda samanın 25-30 kg balyanın adedi 12 TL, yonca 20-25 kg balyası 18 TL, mısır silajı tonu 270 TL,pancar küspesi tonu 130 TL ,yulaf 25-30 kg balyası 15 TL fenni yem 50 kg 58 TL dir.Bu fiyatları aşağıya çekmek üretimi artırmak hepimizin görevidir.Hayvancılık desteklerini yem desteklerini de kapsayacak şekilde genişletmeliyiz. Yoksa et ,süt ürünlerinin fiyat artışlarını ithalaTLa kısa bir süre baskılarsınız.Uzun vadede ise kartopunun yuvarlanıp büyümesi gibi her seferinde artan bir ivme ile ette ve de sütte maalesef fiyaTLar artacaktır. Bunu görmek için kahin olmaya gerek yoktur. Ayrıca yıllardır ithalata rağmen hayvancılıkta bir ilerleme olmadığı gibi her yıl ciddi oranda hayvan sayısında azalış sağlandı. Üretici ,üretimden vaz geçtiği zaman bir daha yıkılan düzenini tekrar kurmuyor. Çözümün bir parçası olarak mutlaka veteriner fakültelerinden hocaların da olduğu, ilgili sivil toplum örgütlerinin de olduğu bir tanışma konseyi kurulmasını tavsiye ediyorum."

24 Ekim 2017 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.848.993 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

arda - Suni tohumlama özelleşti yıllardır kazanılan iyi hayvanlar ,suni tohumlama pahalı olduğundan(100_600TL) ve zamanında tohumlama yapılamadığından dolayı,,vatandaş hayvanını köyünde bulunan ne idiğü belirsiz boğalara ineğini çekmekte .böylece hayvan ırk saflığında geri sayım başlamış tır. devlet suni tohumlamaya tekrar geri dönmelidir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Ekim 09:35


Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?