Eğitim Bir Sen'den hükümete gözdağı

Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Oğuzhan Özkan, "Toplu sözleşme yasası çıkmazsa, bizde alanlara çıkacağız" dedi.

Eğitimciler Birliği (EĞİTİM-BİR-SEN) Sakarya Şubesi 2011 yılı İl Divan Toplantısını SAKVA'da gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan SAKVA'da gerçekleştirilen İl Divan Toplantısına Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez Mali Sekreteri Esat Tektaş, Eğitim ve Sosyal İşler Sekreteri Tevfik Yağcı, Memur-Sen'e bağlı şube başkanları ve üyeler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Oğuzhan Özkan yaptı. Özkan, Toplu Sözleşme yasasına değinerek, "Meclis'ten bir ayda 2 yasa birden geçerken, 15 ay'dır bekleyen Toplu Sözleşme yasasının geçmemesini anlamış değiliz. Toplu Sözleşme yasası çıkmazsa, bizde alanlara çıkacağız. Hakkımızı elde etmeden de pes etmeyeceğiz" dedi.

Eğitim-Bir-Sen Genel Merkez Mali Sekreteri Esat Aktaş ise, açıklamasına 1992 yılından bu yana kadar, yapılan faaliyetleri anlatarak başladı. Aktaş, "Eğitim sisteminde köklü bir değişikliğe gidilmezse, birkaç kuşağı daha kaybedeceğimiz endişesini taşıyoruz" dedi.

Açıklamasının devamında çalışanların çözüm bekleyen bazı sorunlarına değinen Aktaş, "Malumunuz, referandumdan bu yana 15 ay geçmiştir. Ne hikmetse, Toplu Sözleşme Yasası hala Meclis'e gönderilmemiştir. Ama bir ayda iki kez çıkan yasalar var. 15 Ocak geliyor. 2,5 Milyon memur, milyonlarca emekli beklenti içerisindedir. Memur maaşları, toplu sözleşme masasının işidir. Eğer uzlaşabilirsek uzlaşma sonucu 1 Ocak'tan geçerli olarak yansıtılmalıdır, uzlaşamazsak Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun vereceği karar kesin olmalıdır. Eğer bu taleplerimiz karşılanmazsa, herkes bilsin ki alanlara çıkacağız" diye konuştu.

Açıklamasının sonunda Fransa Meclisi'nde 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının inkarını suç sayan yasa tasarısına değinen Aktaş, "Geçmişte yaşanan tartışmalı bazı olayların tarihçiler tarafından araştırılıp gün yüzüne çıkarılması gerekirken, başta ABD ve Fransa olmak üzere bazı batılı ülkeleri bu yaşananlar sebebiyle Türkiye üzerinden "soykırım" şeklinde baskı kurmak istemesi, kabul edilebilir bir durum değildir. Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunun tarihçilere bırakılmasını, başta Fransa olmak üzere, bu sorunu geleceğe yönelik planlarına alet etmek isteyen diğer ülkelerin kendi işine bakmasını, yapacak işi kalmamışsa da, geçmişleriyle yüzleşmesini öneriyoruz" diye konuştu.

25 Aralık 2011 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.844 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?