'Müslümanlık, Bizim Zenginliğimizdir'

Prof. Dr. Erol Göka, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 'Değişen Dünyada Aile Olmak' konulu konferansa katıldı

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, alanında uzman isimlerin katılımı ile gerçekleştirilen konferans programlarına devam ediyor. Bu kapsamda Prof. Dr. Erol Göka'nın konuk olduğu 'Değişen Dünyada Aile Olmak' konulu konferans, Orhangazi Kültür Merkezi'nde düzenlendi.Programa, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Fatih Turan'ın yanı sıra, Büyükşehir Bürokratları ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Aile aynı kalıyor mu?
İnsan ve değişen dünya ilişkilerinden bahsederek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Erol Göka, "İnsan dünyada kim olduğunun farkında değil. 'İnsanın kendisini inşa edebilmesi ve tanıyabilmesi için artık profesyonellerden başkası kâr etmiyor'. İnsanlık adına hafifçe ürpermemizi sağlaması gereken bir cümledir bu. Yolunu kaybetmiş bir çoban gibi, falcılardan medet uman ciddi insanlık sıkıntılarının ortaya çıktığı bir dünyaya eviriliyoruz. Çünkü insanlar kim olduklarını, nereden gelip nereye gitmek istediklerini bilmek istiyorlar. İlişkilerimiz, dünyaya bakışımız ve kendimizi algılayışımız değişiyor. Peki, aile aynı kalıyor mu? Mahremiyet aynı kalıyor mu? 100 yıl öncesinde aşk dediğimiz zaman bugünkü anlamı mı kast ediyoruz? Kesinlikle hayır. En muhteşem Türk ailesinde bile arada otelin koridorlarında karşılaşan müşteriler gibiyiz" diye konuştu.

Dünya hızla üzerimize geliyor
Konuşmasının devamında insanlarının birbirlerini daha çok anlamaya ve dinlemeye çalışmaları gerektiğinin altını çizen Göka, "Para kazanamayınca ailelerine bağımlı olan gençler söz konusu oluyor. Ailelerine bağımlı olunca evlenemiyorlar. Nereye gidiyor bu gemi? Hızla üzerimize gelen bir dünya var. Bizde buradan geçmeye ve kendimizi kurtarmaya çalışıyoruz. Tüm zorlukları dengeleyebilecek zenginlik ve mirasa sahibiz. Bu mirasımız da Müslümanlığımızdır. Müslümanlığımız sayesinde biz hala birbirimizi anlayabiliyoruz. Aile ve sosyal ilişkilerimizde aklımızdan çıkarmamız gereken ise şudur; Bir insanın 24 saatini hayal edemiyorsanız, o insanı tanımamışsınız demektir. Bu nedenle birbirimizi daha çok anlamaya ve dinlemeye zaman ve emek harcamalıyız" şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen programın sonunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Fatih Turan, Prof. Dr. Erol Göka'ya teşekkür ederek, hediye takdim etti.

05 Aralık 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.157.640 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?