Bu sözler Kutluata için!

MHP Milletvekili aday adayı Ali Rıza Acartürk ''Sayın Kutluata ile tatlı rekabetin içindeyiz, kendisini bir adım geçersem bana gücenmez, o beni geçerse ben de ona gücenmem" dedi.

MHP Sakarya Milletvekili Aday Adayı Ali Rıza Acartürk, katıldığı radyo programında, temayül yoklamasından birinci çıkan ve "AKP Sakarya'da %60 oy alacak ve 7 vekil çıkaracak" diyen AKP aday adayı Ali İhsan Yavuz'a yanıt verdi. Acartürk, "Yavuz siyasete fazla alışmış. Daha önceleri Ali İhsan Yavuz'a bunları söyletemezdiniz. Sayın Yavuz mübalağa yapmıştır" dedi.

MHP Sakarya milletvekili Münir Kutluata'nın ilk sıradan aday gösterileceği söylentilerini de değerlendiren Acartürk, "Münir Kutluata'nın bilgi birikimine diyeceğimiz yok, ama bana biri dese ki, dünyanın en yakışıklı ikinci adamı sensin, ben birincinin kim olduğunu sorarım. Sayın Kutluata ile tatlı rekabetin içindeyiz, kendisini bir adım geçersem bana gücenmez, o beni geçerse ben de ona gücenmem" dedi.

İşte Ali Rıza Acartürk'ün radyo programında yaptığı o açıklamalar:

Soyadımızı Ali Fuat Cebesoy verdi

Sakarya'da eski yerleşik bir ailenin çocuğuyum. Rahmetli dedem Sakarya'ya Karadeniz'den gelip yerleşmiş, Yemen'e savaşa gitmiş ve Ali Fuat Cebesoy kendisine Acartürk soyadını vermiş. 1967 depreminde ailemizi de alarak Hızırtepe Mahallesine yerleşmiş. Arifiye öğretmen lisesini bitirdim. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldum. Sınıf ve okul başkanlığı yaptım. Ülkü Ocakları genel merkezinde yaklaşık 1 yıl çalıştım. Teşkilat Ankara'da kalmamı istedi, ama ben Sakarya'ya gelmeyi tercih ettim, sonrasında yedek subaylığımı yaptım.

Geçmişimle gurur duyuyorum

1988 yıllarından sonra Sakarya'da MHP çatısı altında değişik görevlerde bulundum. Adapazarı Belediye Başkan adayı oldum. Bu arada Sakaryaspor'da iki dönem yönetimde yer aldım. Amatör spor ile ilgilendim. Sporcu kişiliğim var. Güreşle, taekwando yaptım. Masa tenisi ile ilgilendim ve futbola merakım var. 4 sene Baro genel sekreterliği yaptım. 99 depremi sonrasında deprem zararlarını tespit için kriz masalarında yer aldım. İlaç yardımı konusunda görev üstlendim. Acının içinden dayanışma ile çıkmanın gururunu yaşadım. Ardından Baro başkanlığına geldim ve 2 yıl yürüttüm. Geçmişime baktığım zaman gurur tablosu çizdiğimi düşünüyorum.

Birikimlerimi Sakarya için kullanmak isterim

İnsanın hayatı önemli bir sürece dayalı. Şehrimiz, ülkemiz ve dünya ile ilgili görüşleriniz zaman içinde yerine oturuyor. Yapabilecekleriniz gözünüzün önüne geliyor. Bu birikimleri emeklilikte harcamak gibi bir lüksünüz de yoktur. Çözüm önerileriniz de varsa ortaya çıkmanız gerekiyor. Ben de kendimi birikimli gördüm ve Sakarya'ya hizmet ederek bu birikimleri değerlendirmek istedim.

Makam ve mevki için MHPli değilim

MHP, bizim için belli makam ve mevkilere gelmenin yolu değil. Çocukluğumuzdan beri ideallerimizin olduğu bir parti. MHP'nin Türkiye ile ilgili öngörüleri bizim de benimsediğimiz yönde. Ülkücü hareketin 35 yıldır içindeyim. Geçmişte iktidar zaruriyetini ülkemiz yaşadı. Anayasa tartışmaları ve topyekün anayasa ile ilgili değişikliklerin gerektiği şu noktada mesleki kimliğim ve birikimimin yararlı olacağı inancındayım. O nedenle de MHP'den aday adaylığını tercih ettim.

Gereksiz tevazu arsızı yiğit yapar

Aday adaylığına niyetlenmek bir medeni cesaret işi...İnsanlar çeşitli düşüncelerle bu yola çıkabilirler. Bir kısmı bir an önce kendisini bir yerlere ispat etmek için bu yola çıkmış olabilir,bir kısmı ise hizmet aşkı için... Her adayın samimiyetine inanarak söylemeliyim ki, her bir aday adayı ayrı ayrı değerlidir. Bizim kimseden birüstünlüğümüz yok, ama kimsenin altında da olduğumuzu sanmıyorum. Bürokrasideki çok yakın dostlarımın bugün siyasete olabilecek katkılarının bana ve şehrime yarar getireceğini düşünüyorum. Alçak gönüllülük güzel bir haslettir, ama gereksiz tevazu arsızı yiğit yapar... Dolayısıyla tevazu yapmayacağım.

Kimseyi rakip kabul etmiyorum

Hiçbir dostumu geride bırakmadım, onlarla halen görüşürüz. Bu dostluk çemberi benim için son derece aktif. Ben sıradan bir aday değilim. Çok seveni ve çevresi olan bir adayım. Sadece MHPlilerden değil, diğer siyasi partilerden de destek alacağımı biliyorum. Telefon ve mesajlardan bunu görüyorum. Kimseyi rakip kabul etmiyorum ama kimseden geri kalacağımı da sanmıyorum.

Genel merkez beni es geçmez

Genel merkez beni aday göstermezse kırılır mıyım diye sorarsanız, doğrusu böyle bir ihtimali hiç düşünmüyorum. Zamanında Sayın Enver Toçoğlu ile birlikte köy köy gezdik. O zaman ikimiz de aday adayıydık. Kol kola yarışa girdik. Partimize olan sadakatın gerekliliği de zaten budur. Önemli olan ülke menfaatleri... Aday olup olmamamız ikinci planda... Ama parti genel merkezimizin de bizi es geçmeyeceğini düşünüyorum.

Aday belirlemesi yargı denetiminde olsun

Bir hukukçu olarak benim birinci derecede tercihim, yargı denetiminde adaylık belirlemesi...Ancak uzun süreden beri buna hiçbir siyasi parti yanaşmıyor, dolayısıyla teyamülün sağlıklı sonuçlar ortaya koymadığı da görülüyor. AKP'de mevcut milletvekilleri bu temayüle dahil edilmedi. Mutlaka delegenin, partilinin meyilini net almak lazım, yargı denetimi bu anlamda şart...MHP'de de temayül yoklaması yapılacağı söyleniyor. İdarecilerimizin adaletine inanıyoruz, belli kriterlerde MHP, belli tercihler yapacaktır. Geçmişe ilişkin arşiv bilgileri de değerlendirilip ortaya bir sonuç konacaktır.

Temayüle mevcutların girmeyişi haksızlık

AKP'nin iç işleri ile ilgili yorum yapmak istemem, ama baktığımız olay eşitlik ilkesidir. Temayül yoklamasına mevcutların da dahil edilmesi gerekirdi, hukukçu gözüyle bakarsanız ortada bir haksızlık var. Temayüle girmeyenler için de bu durum haksızlıktır. Demokrasi neden arızalı diye düşünür dururuz ya, işte böyle şeyler yüzünden arızalı...

Ağzı olan konuşuyor

Ağzı olan konuşuyor derler ya, ne kadar vekil çıkarırız noktasında herkesin bir şeyler söylediğini duyuyorum. Sayın Kutluata "AKP kaç vekil çıkarırsa, biz iki katını çıkarırız" dedi...Sakarya'da MHP ile AKP'nin yerelde adaylarının öne çıkacağını tahmin ediyorum. Referandum ve Ali Fuatpaşa seçimleri sonuçları da MHP ile AKP'nin ciddi çekişme içinde olduğunu gösteriyor.

Sakarya'da MHP ve AKP çekişecek

İyi adaylarla başarısız AKP'nin cezalandırılacağını düşünüyorum. Çekişme ile ya aynı sayıda milletvekili çıkarırız, veyahut 4 ünü biz alabiliriz. Eğer 3-3 olursa da birini CHP çıkarır, kardeş kardeş paylaşırız. Sakarya'da MHP ve AKP çekişecek, bu bir gerçek. Sakarya'nın sıkıntılar çekmesinde AKP li vekiller sorumludurlar, millete hesap vermenin bir günü vardır, o da 12 Haziran'dır.

Yavuz siyasete fazla alışmış

Sayın Ali İhsan Yavuz, "AKP % 60 oy alır ve 7 vekil çıkarır" diyor. Sayın Yavuz benim meslektaşım ve dostum. Ben Baro'da genel sekreter iken, o da avukattı. O dönemden beri kendisini tanırım. Siyasete fazla alışmış. Daha önceleri Ali İhsan Yavuz'a bunları söyletemezdiniz. Sayın Yavuz mübalağa yapmıştır.

Kutluata yaptıklarını iyi paylaşamadı

Mevcut vekillerin Sakarya sorunlarını yeterince meclise taşımadıklarına dair eleştiriler bize de geliyor, ancak MHP Sakarya Milletvekili Sayın Münir Kutluata'nın çalışmalarının Sakarya kamuoyu ile iyi paylaşılamadığını düşünüyorum. Belki teşkilatlarımızın eksikleri olabilir. Basın toplantılarını kendisi düzenlemek durumunda kaldı. Plan ve Bütçe Komisyonunda ortaya koymaya çalıştığı performans etkinliği anlamında bakarsanız Sayın Kutluata başarılıdır.

Vekiller omuz omuza olmayı başaramadı

Daha fazla ne yapılabilirdi diye sorarsanız, Ankara'ya giden vekillerimizin karşı karşıya değil, omuz omuza Sakarya'ya hizmet yarışına girmeleri gerekirdi. Ümid ediyorum seçilirsem ben hiç kimseye uzak değilim, hizmet noktasında çaba ortaya koymak isteyen herkesin yanında yer alırım. Mutfağında da olurum, önünde de olurum. Hatta bunu diğer aday adayları ile de paylaşıyorum. CHPliler de buna dahildir. Sakarya'nın kendini aşmaya ihtiyacı var. Çocuklarımızın geleceği delik deşik olmasın diye, iktidar-muhalefet ayrımından vazgeçilmelidir.

Kutluata'yı geçersem bana gücenmez

Sayın Kutluata'nın birinci sıradan aday gösterileceği konuşuluyor. Münir Kutluata'nın bilgi birikimine diyeceğimiz yok, ama bana biri dese ki dünyanın en yakışıklı ikinci adamı sensin, ben birinciyi sorarım. Sayın Kutluata ile tatlı rekabetin içindeyiz, kendisini bir adım geçersem bana gücenmez, o beni geçerse ben de ona gücenmem.

Anketler yanlı 8/b]

Sakarya'da yapılmış tarafsız bir ankete rastlamadım. Bazı gazete ve köşe yazarlarının taraf tutarak yönlendirme yaptıklarını da görüyoruz. Bu dönemde vatandaşın nabzının net ortaya konulamayacağını düşünüyorum, dolayısıyla anketlerin çoğuna itibar etmiyorum, anket şirketlerinden bize de teklifler geliyor, ama hiç birine itibar etmedim, etmem de.

O kadar kusur kadı kızında da olur

Baro Başkanlığım döneminde bir şeyi öğrendim, bir gazeteci yanıma gelirdi ve "abi kanun çıkmış derdi", ben hukukçuyum ama basın kanun çıktığını benden önce duyardı. Basın Türkiye gündemini bizden iyi takip ediyor. Yerel basın sorunların çözümünde ileri adımlar atıyor. Topluma belli yön veren kişilerin aday adayı olması yarar getirir. Basından aday adayı diye adı geçenleri tanıyorum. Basından birinin aday olması ve seçilmesi bana gurur verir. Böylelikle, biz kendimizi de yalnız hissetmeyiz. Birlikte güzel hizmetler verebiliriz. Aday adayı olmak basının tarafsızlığına gölge düşürür mü diye sorarsanız, sanmıyorum. Elbette ki bir basın mensubu kendi içinden çıkana daha sıcak bakacaktır, bu normaldir. O kadar kusur kadı kızında da olur.

İçme suyu kanununa imza atmak isterim

Sakarya'nın sorunlarını herkes biliyor. Sokaktaki insan da biliyor. Uzun süredir suyu dışarıdan içiyorum. Ne kadar arıtırsanız arıtın, su konusunun önemli bir sorun olduğunu düşünüyorum. Dünyanın en büyük kaynaklarından birini malesef cömertçe harcıyoruz. Sapanca Gölü ve Acarlar Longozu'nun durumu ortada. Çevreci yönüm de var. Çevre kanunlarına göre yeri geldi suç duyuruları yaptık. Hasarlı binalarla ilgili açıklamalarımız suç duyurusuna dönüştü. Halen çok katlı binalarla ilgili sorun var, bunu çözmeliyiz. SAÜ öğrencilerinin sosyal sorunları çözülmeli, ikinci üniversite kurulmalı, 9 OSB den sadece 3 ü yapılabildi, yatırıma ve istihdama yönelik çalışma yapılamadı, Karasu OSB önümüzde..Sakarya'nın bütününde sorun var. Hangisi öncelik derseniz, içme suyu sorununun çözülmesidir derim. Genel yasal düzenlemenin de yapılması şart derim. Bu konuda bir kanun teklifine imza atmak isterim. Gelecekte suyun ne kadar önemli olduğu unutulmamalı. Hazine arazileri ile ilgili vatandaşı rahatlatıcı yasalara imza atmak isterim.

Dişimle, tırnağımla bir yerlere geldim

Sakaryalıyım sorunlarını biliyorum, doğuştan değil yaşayarak bunu öğrendik. Yeri geldi simit sattım, yeri geldi tarlalara yevmiyeye gittim. Camcı kalfasıydım, inşaatta çalıştım. Dişiyle tırnağıyla bir yerlere gelmiş biriyim. Babamın bana bıraktığı mirası çocuklarıma kirletmeden tertemiz teslim etmek arzusundayım. Güzel bir Sakarya görmek rüyası yaşıyorum ve bu rüyayı gerçeğe dönüştürmek istiyorum. İnşallah buna fırsatım olur, fırsatım olursa da gereğini yapacağıma söz veriyorum.

26 Mar 2011 - 00:36 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.750.398 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?