"Köylünün yeri mahalleliye satılsın"

Söğütlü Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Kadir Erkaya köy taşınmazlarına dair bir açıklama yaptı.

Söğütlü Mahalle Muhtarları Derneği BaşkanıMuhtar Erkaya yaptığı açıklamada, "6360 sayılı Yasa ile daha önce sadece o köyün ihtiyaçlarına özgülenen taşınmazlar artık bulunduğu köyün malı olmaktan çıktı. Bunun içindir ki köylünün taşınmazlar üzerinde yetkisi kalmamıştır.

Büyükşehir yasaları gereği Köy statüsünden mahalleye dönüşüm ile Belediyelerin eline geçen taşınmazlar birçok belediye tarafından satılmaktadır.

Oysaki o taşınmazların büyük çoğunluğu hayırsever vatandaşlarca veya köy halkının katkıları ile gerek cami, okul, köye gelir sağlanması için bağışlanmıştır. Bu nedenle satışı yapılacak taşınmazların satışı için açılan ihaleler sadece o köyün halkını kapsayacak şekilde yapılmalıdır.

Başkan Kadir Erkaya, Bu durumda köy kütüğüne kayıtlı olup geçmişte köyden göç edip köye dönüş yapmak isteyenlerin ve ya köyde ikamet eden çocuklarına ev arsası veya tarla verme imkanı olmayanlara imkan sağlasınlar.

En önemlisi ise köylerimizin alışa gelmiş geleneksel, sosyal, kültürel, yaşamları erozyona uğramamış olacaktır diye belirtti.

Erkaya Belediye Başkanları, meclis üyeleri, köy muhtarlıklarına kayıtlı bulunan binaları, arazileri veya diğer taşınmazları satarken aldıkları kararlarla birlikte; eskiden köy olan şimdi ise mahallerde yaptıkları toplantılarda ?sizin yollarını yapıyoruz, çöplerinizi topluyoruz, gibi söylemler sanki satış karşılığı hizmetler olmuş oluyor. Oysa köylerimiz mahalle olmadan öncede bu hizmetler yapılıyordu. Bugünde ayni hizmetler yapılmaktadır. Bu tip satışlar neticesinde; gençlerimizin, mahalle halkının, biraz daha sosyal hayata kazandırmalarını sağlamak ve ihtiyaç sahibi öğrencilerimize de burs sağlamalarını bekliyoruz" dedi.

Mustafa Üstübi

06 Ağustos 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.077.529 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?