Vali Büyük'ten 'Kütüphane Haftası' mesajı

Vali Mustafa Büyük,31 -06 Mart 50. Kütüphane hastası olması nedeni ile bir basın mesajı yayımladı.

Vali Mustafa Büyük mesajında; "Kütüphaneler hem birer bilgi merkezi olarak örgün eğitimi destekler hem de yaygın eğitim merkezleri olarak hayat boyu toplumun öğrenme ihtiyaçlarını karşılar.

Her yıl Mart ayının son Pazartesi günü başlayan ve bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle sürdürülen "Kütüphane Haftası"nın 50'ncisi, bu yıl 31 Mart-06 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanmaktadır. Bu hafta vesilesiyle yurdumuzda bütün kütüphanelerde çocukların, gençlerin ve yetişkinlerin halk ve çocuk kütüphanelerine olan ilgilerini artırarak okuma ve araştırma alışkanlığını geliştirmek üzere çeşitli kültürel faaliyetler düzenlenmektedir. Düşünce ve sanat ürünlerini, edinilmiş tecrübe ve bilgileri kuşaktan kuşağa ulaştıran araç kitaplardır. Bunları derleyip toplayan ve arandıklarında en kolay ve en iyi şekilde hizmete sunan yerler ise kütüphanelerdir.

Verdikleri hizmet bakımından en önemli kütüphane türü olan halk ve çocuk kütüphaneleri her yaş ve seviyedeki vatandaşların kitaplardan ve diğer bilgi kaynaklarından serbestçe ve ücretsiz olarak yararlandıkları kültür ve eğitim kurumlarıdır. Uygarlıkların bugünkü seviyesine ulaşmasında, toplumların eğitim ve kültür bakımından gelişmesinde kitabın ve kütüphanenin büyük katkısı olduğu gerçeğini bütün insanlık tartışmasız kabul etmiştir.

Hiç kuşkusuz bilgi, günümüzde en önemli ekonomik ve stratejik değerlerden birisidir. Bilgi çağında olmamıza ve dijital depolama yöntemlerinin gün geçtikçe çoğalmasına rağmen kitaba ve kütüphaneye olan ihtiyaç devam etmektedir.

Kütüphaneler ve arşivler bilgi düzenleme ve erişimde bilginin yönetilmesinde kilit roller üstlenmiştir. 20. yüzyılın sonunda internetin günlük yaşamımıza girmesiyle birlikte bilgi ekosistemi tamamen değişmiştir. Geçmişte yaşanan bilgi kıtlığı internetle birlikte bilgi çokluğuna dönüşmüş, hızlı bilgi artışı bilginin yazılı ortamdan dijital ortama kaymasına neden olmuştur. Buna paralel olarak kütüphaneler ve arşivler, bilgisayar ve ağ teknolojilerinden yararlanmakta ve bilgi yönetim süreçlerini değiştirmektedirler. Bilgi ihtiyacı ve bilgiyi kullanma, günlük hayatımızın tamamına yayılmıştır.

İnsanlar bilginin kaynağı işleyicisi ve kullanıcısı haline gelmiş, karar almada ve faaliyetlerine yön vermede bilgiye bağımlı hale gelmiştir. Kazanılan yeni bilgiler eskisini genişletmekte ya da devre dışı bırakmaktadır. Bu durum hayat boyu öğrenme kavramını ortaya çıkarmıştır. Bireylerin araştırma, tanıma, öğrenme arayışlarına cevap olan kütüphaneler, hayat boyu öğrenme sürecinin de en büyük destekleyicisidir.

Bilişim çağının yaşandığı, internet kullanımının yaygınlaştığı günümüzde kütüphanelerin özellikle çocuklar ve gençler tarafından kullanımını sürdürmek ancak standartlarının yükseltilmesiyle mümkün olabilir. Yayınların güncelleştirilmesi, kitap çeşitliliğinin artırılması, teknik donanım ve alt yapı eksikliklerinin giderilmesi, hizmet kalitesinin artırılması, kütüphaneleri birey ve toplum hayatında daha aktif hale getirecektir.
Bu çerçevede ilimizde de çocuk ve halk kütüphanelerinin açılıp yaygınlaştırılması yönünde çalışmaların yürütülmesi, aynı şekilde okullarımız başta olmak üzere bütün resmi ve özel kurumların bünyesinde gereksinimlerini karşılayabilecek kapasitede kütüphaneler oluşturulması, Sakarya'nın bilim ve eğitim seviyesine de büyük katkılar sağlayacaktır.

Bu duygularla, Bütün Vatandaşlarımızın "50.Kütüphane Haftasını"kutlar, Saygı ve Sevgilerimi sunarım"dedi.

50.Kütüphane Haftası Kutlama Programı

31 Mart-06 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan 50.Kütüphane Haftası "Kutlama Programı" şu şejkilde;

01 Nisan 201411:00 Kütüphane Haftası açılış Programı Sakarya İl Halk Kütüphanesi Salonu

02 Nisan 2014 12:30/13:00 Kitap okuma etkinliği Atatürk Bulvarı AKM önü

03 Nisan 2014 14:00 Film Gösterimi "Mehmet Akif Ersoy" Sakarya İl Halk Kütüphanesi Salonu

04 Nisan 2014 14:00Söyleşi "Hayat Boyu Kütüphaneler"İl Halk Kütüphanesi

06 Nisan 2014 Kitap Sergisiİl Halk Kütüphanesi

28 Mart 2014 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?