'Üniversite Meslek Vermez Eğitim Verir'

SAÜ Sapanca Meslek Yüksekokulu tarafından SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''Dış Ticaret Eğitim Semineri''ne Ünsped Gümrük Müşavirliği Dış Ticaret Teşvik Danışmanı Hakan Kaya konuşmacı olarak katıldı.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Seminerde öğrencilere önerilerde bulunan Kaya, ''Vaktiniz varken, bir kitap listesi yapın'' dedi. Her şeyi okulda öğrenmek gerektiğini belirten Kaya, '' Üniversite size meslek vermez eğitim verir. Okulda öğretilen hiç bir şey dışarıda öğretilemez. Her şeyi okulda öğrenmeye çalışın'' diye konuştu.

Ticarette Süreklilik Esastır

Ticaretin esasları üzerinde duran Kaya, ''Ticarette süreklilik esastır. Bedelsiz olarak alıyorsanız ticaret olmaz'' dedi. Dış ticaretin lokal ticaretten fazla farkı olmadığını söyleyen Kaya, ''Her malı irsaliye temsil eder. Bunu okulda değil dışarıda öğreneceksiniz. Her şey irsaliye ile işler'' şeklinde konuştu.

Uluslararası ticaret konusuna değinen Kaya, ''Dış Ticarette imalatçı ve ithalatçı vardır. Dil çok önemlidir. Özellikle Rusça ve Arapça Türkiye'de en geçerli dillerdir. Avrupa ile İngilizce aracılığıyla iletişim sağlanabildiği için daha kolaydır'' İfadelerini kullandı.

Hiçbir fiyat teslim ve ödeme şeklinden bağımsız olamaz

Teslim çeşitleri konusuna değinen Kaya, ''Türkiye de gümrükleme yapılmak zorunda. Bizim en büyük sıkıntımız; maliyeti kim karşılayacak? Burada INCOTERMS devreye giriyor'' diye konuştu. INCOTERMS'in uluslararası teslim şeklini oluşturduğunu ve şuan Türkiye'nin bu sistemi kullandığını belirtti.

Teslim çeşitlerinin dört gruba ayrıldığını söyleyen Kaya, '' E, F, C ve D gruplarında 11 farklı teslim çeşidi bulunuyor. Ülkemiz ve dünya genelinde en sık kullanılan Free On Board'dur (FOB). Teslim gemi ile gerçekleşir ve en güvenli yoldur. Kendi içinde birçok çeşidi vardır'' dedi.

En uygun ödeme şekli peşin ödemedir

Dış ticarette ödemenin hassas bir konu olduğu üzerinde duran Kaya, ''Bir yükle ilgili ödeme şekli, o işin maliyetini etkiler. En uygun ödeme şekli nakittir'' ifadelerini kullandı.

Seminer sonunda Yrd. Doç. Dr. Asena Boztaş tarafından Ünsped Gümrük Müşavirliği Dış Ticaret Teşvik Danışmanı Hakan Kaya'ya çiçek ve hediye takdim edildi.

10 Aralık 2015 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?