Gazetecilerden Emniyet önünde protesto!

Basın mensuplarının emniyet binalarına girişinin yasaklanması Sakarya'da protesto edildi. Gazeteciler emniyet binası önünde basın açıklaması yaptı, kalem bıraktı.

Haber Resmi
Haber Resmi
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Basın açıklamasını Sakarya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Sekreter Yardımcısı Sezai Matur okudu. Matur, gazetecilere yönelik yasakçı uygulamalara bir yenisinin daha eklendiğini söyledi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22 Aralık 2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacaklarının duyurulduğunu vurgulayan Matur, "Genelgede ayrıca gazetecilerin bazı Emniyet Hizmet Binaları?nda yer alan basın odalarına giriş kartlarını iade etmeleri de istendi.Demokrasilerde 'Sen buraya giremezsin, bunu yazamazsın' gibi dayatmalar yoktur. Gazeteciler toplumun bilgi edinme, gerçekleri öğrenme hakkı için kamu görevi görür. Ve bu nedenle sade vatandaştan farklı olarak birçok kurum ve kuruluşa girebilir." dedi.

Ülke gündeminin 'hırsızlık', 'yolsuzluk' gibi son derece ağır ithamlarla meşgul olduğu bugünlerde yayımlanan genelgenin son derece manidar olduğunu dile getiran Matur, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Yayımlanan genelge ile kamunun haber alma hakkının engelleniyor olmasını ne yazık ki tek kelime ile nitelendirebiliyoruz; 'sansür'. Bu karar sansürdür, basın özgürlüğüne açık bir müdahaledir. Türk basını 12 Eylül darbesi döneminde bile böylesine bir uygulamaya, dayatmaya maruz kalmamıştır.

Toplumun gerçekleri görmeye, öğrenmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Matur, açıklamada şunları kaydetti: "Ve hiçbir yönetim, halkın bilgisinden gerçekleri uzun süre saklayamaz. Her gerçek, gün ışığına çıkmaya mahkumdur. Bizler dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de halkın haber alma hakkı için yazmaya, gerçekleri gün yüzüne çıkarmaya devam edeceğiz.Sansüre asla boyun eğmeyeceğiz. Basın özgürlüğüne yapılan müdahalelere asla göz yummayacağız! Emniyet Müdürlükleri'nin kapılarının meslektaşlarımıza kapatılmasını, gazetecilerin ve dolayısıyla halkımızın sağlıklı bilgiye erişiminin ortadan kaldırılmasını şiddetle kınıyoruz."

"İPTALİ İÇİN DAVA AÇACAĞIZ"

Gazetecilerin bilgiye erişim hakkının gasp edilmesi nedeniyle avukatlar aracılığı ile genelgenin iptali için dava açacaklarını buradan duyurduklarını ifade eden Matur, "Bu gün kalemlerimizi bırakıyor olmamız, bir yenilginin ifadesi değil, sansüre karşı oluşan tepkimizin göstergesidir!Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de basın ve ifade özgürlüğü için yürüttüğümüz mücadeleye sonuna kadar devam edeceğiz." dedi.

Açıklamanın ardından gazeteciler kalem bıraktı. Gazetecilerin protestosunu Sakarya Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler de izledi.

Haberin Videosu

24 Aralık 2013 - Medya --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?