23 Nisan kutlama mesajları...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Vali Hüseyin Avni Coş başta olmak üzere, siyasiler STK temsilcileri ve çeşitli kurumlar kutlama mesajları yayınladı

Vali Hüseyin Avni Coş'tan Kutlama Mesajı

Vali Coş, mesajında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 97. yıl dönümü ve milletin geleceğinin teminatı olan çocukların bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamanın coşkusu içinde olduğunu ifade etti.

Milli iradeyi temsil eden Meclisin açıldığı ve ilk toplantısını yaptığı 23 Nisan 1920 günü "Egemenliğin Millete Ait Olduğu" ilkesi hayata geçirildiğini ve Atatürk'ün önderliğinde yakılan bağımsızlık ateşi engel tanımaz, bitip tükenmez bir şevk ve heyecana dönüştüğünü aktaran Coş, şöyle devam etti:

"Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere armağanı olan milli iradenin tecelligahı Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin, FETÖ terör örgütü mensuplarının devletin silahlarını kullanarak 15 Temmuz darbe ihanetinde uğradığı ağır saldırı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kapatılmaya, hükümete el koymaya kalkışılması, bunu önlemek isteyen yüzlerce kahraman vatandaşımızın şehit edilip, binlercesinin gazi olması unutulmamış ve hiçbir zaman da unutulmayacaktır.

Her 23 Nisan'da bu hain yapıyı ve hain elemanlarını milletçe lanetleyeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisinin açıldığı bu günü ülkemiz ve tüm dünya çocuklarına bir bayram olarak armağan ederek geleceğimizin teminatı olan çocuklara duyduğu inancı ve dünya barışına verdiği değeri göstermiştir. Dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı olma özelliği taşıyan dünya çocuklarıyla birlikte kutladığımız bu bayram, dünya çocukları arasında sevgi, kardeşlik ve dostluk bağları güçlenmekte ve tüm insanların huzur, barış içinde yaşayacakları bir dünyanın temelleri atılmaktadır."

Coş, devletin, gelecek nesillerin çağın gereklerine uygun bir şekilde eğitim almaları, kendilerini her alanda geliştirmeleri için büyük bir gayret içinde olduğunu vurguladı.

Sorumluluklarının bilincinde, ülkesini, milletini seven, ufku geniş, büyük düşünen, milli ve manevi değerlere bağlı bir nesil yetişmekte olduğunun altını çizen Coş, şunları kaydetti:

"Büyük Türkiye bugünden inşa edilmektedir. Bütün çabamız çocuklarımıza daha iyi, daha mutlu ve müreffeh bir gelecek bırakabilmek içindir. Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan 1920'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal'i ve silah arkadaşlarını, birinci Meclis'in muhterem üyelerini, kutsal değerlerimiz için canlarını seve seve feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden fedakar gazilerimizi rahmetle, minnetle yad ediyor, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı tebrik ediyorum."

- - - - - - - - - - - - - - - - -

- Rektör Elmas'ın 23 Nisan Mesajı

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Rektör Elmas'ın mesajı şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi; umutsuzluğun, yoklukların ve zorlukların hakim olduğu bir dönemde, 23 Nisan 1920'de açılmış ve geleceğimizi aydınlatan günlerin habercisi olmuştur.

Türk Milleti, yurdun dört bir yanına giren işgalci güçlere karşı, tarihte benzerine az rastlanır bir direniş göstererek Kurtuluş Savaşı mucizesini gerçekleştirmiştir. Bu savaşta halkın temsilcilerinden oluşan Büyük Millet Meclisi; aldığı kararlarla, bütünlüğün korunması ve tam bağımsızlığın kazanılması amacıyla verilen çabalara yön vermiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, hem ulus egemenliğinin ve demokrasinin yaşam kaynağı, hem de temel kurumudur.Bu kurum, ulusal egemenlik ilkesinin yaşam bulduğu, vatandaşlarımızın özgür iradeleriyle yönetime katıldıkları, üstün nitelikli bir yönetim biçimi olan Cumhuriyeti ulusumuza armağan eden kurumdur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Millet Meclisi'nin açıldığı 23 Nisan 1920'yi, ulusumuza çocuk bayramı olarak armağan ederek, hem ulusun geleceği olan çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni, hem de dünya barışına verdiği önemi göstermiştir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır. Bu bayram, dünya çocukları arasında barış ve kardeşliğin paylaşılmasına ve dolayısıyla dünya barışına hizmet eden bir bayramdır.

Bugün insanlığın ortak hayali savaş, baskı ve şiddetten arındırılmış barış ve huzur dolu bir dünyada yaşamaktır. Bu dünyayı yüreklerindeki sevgi tomurcukları ile yeşertecek olan çocuklarımızın her türlü olumsuzluktan uzak, sevgi ve güven dolu bir ortamda yetiştirilmesi noktasında hepimize düşen sorumluluğun bilinci ile, tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum."

Prof. Dr. Muzaffer ELMAS
Rektör

- - - - - - - - - - - - - -

SATSO BAŞKANI MAHMUT KÖSEMUSUL'UN MESAJI

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı:

Başkan Kösemusul mesajında;

"Milli irade ve ulusal bağımsızlığımızın simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunun 97. yıldönümünü büyük bir gururla karşılıyoruz. Canlarını feda etme pahasına atalarımızın bizlere emanet ettikleri bu önemli mirası, bugün her alanda müreffeh, kalkınmış ve tüm dünyada örnek alınan bir millet olma hedefiyle yarınlara onur ve gururla taşıyoruz.

Geleceğimizi temsil eden çocuklarımız, geçmişten aldıkları güçle milletimizin yarınlarını şekillendirecek, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli görevler üstleneceklerdir. Yarınlarımızın teminatı çocuklarımızdan beklentimiz; iyi yetişmiş, kendine güvenen, milli ve manevi değerlerine bağlı bir insan olmalarıdır. Bize düşen görev ise; çocuklarımızı dürüst, çalışkan, başarılı, vatanını ve milletini seven,milli iradeye sahip çıkandonanımlı ve yetenekli gençler olarak yetiştirebilmektir. Bugünün çocukları yarınlarımızın ve daha güçlü Türkiye'nin neferleri olacaktır.Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası olarakeğitim alanında projeler geliştirdiğimiz gençlerimize ve tüm çocuklarımıza inanıyor ve güveniyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ayrıca, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Dünya üzerinde çocuk bayramı kutlayan tek ülke olan Türkiye'nin tarihinde insan sevgisini ve kardeşliği hayat felsefesi haline getirdiğinin örneklerinden biridir.

Biz de iş dünyası olarak, çocuklarımıza daha güzel, daha mutlu, gurur duyacakları bir Türkiye bırakmak için var gücümüzle çalışmaya ve ülkemizin önünde duran meseleleri çözme gayretine her zaman destek vermeye devam edeceğiz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 97. Yıldönümünde, ülkemiz başta olmak üzere tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyorum. Bizlere bu bayramın sevincini yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu uğurda canlarını ortaya koyan şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz." dedi.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ak Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak'tan 23 Nisan Mesajı

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajla tüm çocukların bayramı kutladı.

AK Parti Adapazarı İlçe Başkanı Mustafa Ak, büyüyen ve gelişen Türkiye'nin geleceği olan çocukların 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladığı mesajında şunları söyledi. Başkan Ak "Büyüyen ve Gelişen Türkiye'nin en güçlü unsuru olan, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın 23. Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum. Türkiye Büyük Millet Meclisimizin açıldığı gün olan 23 Nisan 1920 tarihinin Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara armağan edilmesinin ve meclisimizin açılışının 97. Yılını kutluyoruz. Ülkemiz 16 Nisan'da oyladığımız Cumhurbaşkanlığı sistemiyle geleceğimizin ve ülkemizin teminatı olan çocuklarımıza daha güçlü ve daha gelişmiş bir Türkiye bırakmamıza, onların geleceğini garanti altına almaya vesile olacaktır.

Türkiye Büyük Meclisinin açılışının 97. Yılını kutluyor, meclisin kurulmasında emeği geçen başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ilk mebusları saygıyla anıyorum. Ülkemizin ve tüm Dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en samimi duygularımla kutluyorum."

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun'un 23 Nisan mesajı:

MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun; ''Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) açılış yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Mesajında; milli bayramların, Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbaline verdiği değerin ve duyduğu güvenin bir göstergesi olduğunu vurgulayan MÜSİAD Sakarya Şube Başkanı Yaşar Coşkun; ''Bugün, hem 23 Nisan 1920'de kurulan meclisimizin 97'ıncı yıldönümünü, hem de çocuklarımızın bayramını kutlama mutluluğunu yaşıyoruz. 23 Nisan aynı zamanda ulusal egemenlik bayramıdır. Türkiye'nin kuruluş ilkeleri arasında yer alan milletin kayıtsız şartsız egemenliği ilkesi, bu topraklarda ilelebet devam etmesi gereken bir idealdir. Gelecekte milli egemenlik mirasını devralacak çocuklarımızın 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı en samimi duygularla kutluyor; başta Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusun ve TBMM'ye hayat veren tüm kahramanları rahmet ve minnetle anıyorum'' dedi.

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda:

''Türkiye, 97 yıldır dünyada çocuk bayramı olan ve bu bayramı coşkuyla kutlayan tek ülkedir. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin tüm dünya çocuklarına verdiği değerin göstergesidir. Çocukların kimyasal silahlarla öldürüldüğü bugünlerde 23 Nisan daha da büyük anlam kazanıyor'' dedi.

Başkan Murat Bayrak'ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajı şöyle:

''Geleceğimizin teminatı çocuklarımız mutlu olmalı, barış, kardeşlik içinde yaşamalı, yarınlarına umut ve güvenle bakabilmeli.

Bizim de büyükler olarak en önemli görevimiz; onlara aydınlık yarınlar bırakabilmektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 97 yıl önce çocuklarımıza bayram armağan ederek, kendisinin ve Türk Milleti'nin çocuklara verdiği değeri göstermiştir.

Türkiye, o günden bu yana dünyada çocuk bayramı olan ve bu bayramı coşkuyla kutlayan tek ülkedir. Bu, Türkiye Cumhuriyeti'nin sadece kendi ülkesinin çocuklarına değil tüm dünya çocuklarına verdiği değerin göstergesidir.

Çocukların kimyasal silahlarla öldürüldüğü bugünlerde 23 Nisan daha da büyük anlam kazanıyor. Toplum olarak çocuklarımızın sağlıklı, mutlu, eğitimli ve özgür bireyler olarak hayata devam etmeleri en büyük arzumuz. Bu amaçla Büyük Türkiye hedefiyle çocuklarımıza aydınlık yarınlar bırakabilmek için çalışıyor, üretiyoruz.

23 Nisan, aynı zamanda millet egemenliğinin vücut bulduğu Ankara'nın kalbinden güneş gibi doğan Gazi Meclisimizin kuruluş yıldönümüdür.

Türk Milleti'nin kardeşlik ve birlik duygusu içinde, tam bağımsızlık için tek bir siyasi irade etrafında bütünleşmesinin yıldönümüdür. 97 yıl önce milletçe atılan bu adım, bugün ülkemizi bölmek isteyen iç ve dış güçlere, yine hep birlikte karşı koyacağımızın en büyük kanıtıdır.

Bu tarihi günün çocuklara armağan edilmesi ise gelecek nesillere olan güvenin simgesidir. Çocuklarımıza, gençlerimize inanıyor ve güveniyoruz. Yeni Türkiye, tarihini iyi bilen, milleti ile gurur duyan, bilinçli ve özgüvenli çocuklarımızla inşa edilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisimizi kuran Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere İstiklal Harbimizin tüm kahraman gazi ve şehitlerini rahmet ve şükranla anıyor; tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum'' dedi.

TÜRKAV Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Şube BAşkanı Osman Aydın'ın23 Nisan mesajı ise şu şekilde:

''23 Nisan 1920 Cuma günü dualarla Milliiradenin merkezi olarak açılan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışını coşku ve gururla yad ediyoruz.

Türk Milleti için TBMM tarihimizinden süzülüp gelen Milli irade sembolüdür. Özellikle 15 Temmuz FETÖ PDY kalkınmasında hedef alınması düşündürücüdür.

İşgal altında bilebu yüce kuruma böylesine alçakca saldırı yapılmamıştır. TÜRKİYE KAMU ÇALIŞANLARI SAKARYA ŞUBESİ olarak bizler her ne pahasına olursa olsun Türk Milletinin ve Türk Devletinin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşünceler ile geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bu bayramı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet minnetle anıyor .

TBMM nin açılışı ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 97. Yılını kutluyoruz. Ne mutlu Türküm diyene'' dedi.

CHP Sakarya İl Başkanı Ayça Taşkent'in 23 Nisan mesajı ise şu şekilde:

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının öncülüğünde 23 Nisan 1920'de açılarak bağımsızlığımızın,milletimizin egemenliğinin, hukuka saygının, laik ve demokratik değerlerin simgesi olan Türkiye Büyük Millet Meclisimizin 97.yıldönümünü heyecanını yaşıyoruz.

Bağımsızlığa, demokrasiye ve özgürlüğe olan inancımız ve önce millet, önce memleket sevdamız ile 23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı kutluyoruz.

23 Nisan, milletimizin azim ve kararlılık ile egemenliği eline aldığı gündür.

23 Nisan, ülkemizin karanlıktan çıktığı, işgal ve tutsaklık zincirlerini kırdığı, kendi geleceğini kendi yazmaya başladığı gündür.

23 Nisan, milletimizin egemenliğe sahip oldukça özgür ve bağımsız yaşayacağının müjdecisi,birlik ve bütünlüğümüzün teminatı,çocuklarımızın geleceğinin de sigortasıdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun.

Bugün görevimiz, bir kez daha Cumhuriyet'e demokrasiye ve milli egemenliğe sahip çıkmaktır.

Milletimizin iradesini oluşturan meclisimizi ve parlamenter demokrasimizi yok sayan, etkisizleştirmeye ve itibarsızlaştırmaya kalkışan, kendi arzularını milletimize dayatmaya çalışan zihniyete karşı milli iradeye sahip çıkmamız ve baskılara boyun eğmediğimizi göstermemiz gerekiyor.

16 Nisan tarihinde halkoylamasına sunulan, egemenliğin milletten alınarak tek bir kişiye verilmesine, demokrasinin yok edilerek bir tek adam rejimi kurulmasına imkan veren teklif, halkımızın en az yarısının hayır diyen sesi ile karşı karşıya kalmıştır.

Yüksek Seçim Kurulu almış olduğu hukuksuz kararla, seçimlerin meşruiyetine bütün dünyanın ve halkımızın gözünde darbe vurmuştur.

Hukuk dışı yöntemlerle anayasa üretilemez. Oldu bittiye getirilerek toplumsal bir sözleşme dayatılamaz. Halkın yarısının onay vermediği bir anayasa yürürlüğe giremez.

Cumhuriyet Halk Partisi tarihten aldığı sorumluluk ile halkımızın bu haklı talebinin yerine getirilmesi, milletimizin haklarının korunması için hukukun izin verdiği bütün meşru araçlarla mücadelesini sürdürecektir.

Her zaman olduğu gibi sonunda kazanan milletimiz, milletimizin hakları ve adalet olacaktır.

TÜMSİAD Şube Başkanı Ahmet Ölmez, 23 Nisan dolayısıyla yayınladığı mesajında;

''23 Nisan 1920' tarihinde açılan TBMM"nin kuruluşunun 90. yıldönümü ve Mustafa Kemal Atatürk"ün bu günü çocuklara armağan etmesinin göstergesi olan 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını coşkusunu tek vücut halinde kenetlenerek kutluyoruz.

Türkiye Cumhuriyetinin temellerinin atıldığı ve egemenliğin ilan edildiği 23 nisanın dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olması bakımından öneminin farkına vararak geleceğimizi temsil eden ve daha güçlü yarınlar için yetişmekte olan çocuklarımızın bayram sevincini paylaşıyor, bu bayramı bizlere armağan eden atalarımızı saygı ve rahmetle anıyoruz'' dedi.

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajda:

''Türkiye, 97 yıldır dünyada çocuk bayramı olan ve bu bayramı coşkuyla kutlayan tek ülkedir. Dünya'nın çocuk ölümlerine sessiz kaldığı bir dönemde büyük milletin çocuklarının bayramı çok daha büyük anlam ifade ediyor'' dedi.

Başkan Cavit Öztürk ''Geleceğimizin teminatı çocuklarımız mutlu olmalı, barış, kardeşlik içinde yaşamalı, yarınlarına umut ve güvenle bakabilmeli. Biz büyüklerin en önemli görevi; çocuklarımıza aydınlık yarınlar bırakabilmektir.

97 yıl önce çocuklarımıza bayram armağan eden bir ülkenin ferdi olarak bugün bombalanan çocuklara sahip çıkan tek ülke konumundayız. Türk Milleti dün olduğu gibi bugünde çocuklara verdiği değeri göstermektedir. Bugün dünyada çocuk bayramı olan ve bu bayramı coşkuyla kutlayan tek ülke olmanın yanı sıra mazlumun, gözü yaşlı çocukların sesi ve umuduyuz''

23 Nisan, aynı zamanda millet egemenliğinin vücut bulduğu Ankara'nın kalbinden güneş gibi doğan Gazi Meclisimizin kuruluş yıldönümüdür. 97 yıl önce kurulan 15 Temmuz'da hainlerce bombalanan Gazi Meclisimiz kardeşlik ve birlik duygusu içinde, tam bağımsızlık için tek bir siyasi irade etrafında bütünleşmesinin yıldönümüdür. 97 yıl önce milletçe atılan bu adım, bugün ülkemizi bölmek isteyen iç ve dış güçlere, yine hep birlikte karşı koyacağımızın en büyük kanıtıdır.

Bu tarihi günün çocuklara armağan edilmesi ise gelecek nesillere olan güvenimizin simgesidir. Çocuklarımıza, gençlerimize inanıyor ve güveniyoruz.

Yeni Türkiye, tarihini iyi bilen, milleti ile gurur duyan, bilinçli ve özgüvenli çocuklarımızla inşa edilecek.

''Vatan savunmasında şehit düşen yiğitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor; tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyorum'' dedi.

- - - - - - - - - -

AK Parti Adapazarı Kadın Kolları Başkanı Fatma Varol ise tüm güzelliklere layık olan minik ve günahsız yüreklerin, dünyanın birçok yerinde, yürek burkan hadiselere maruz bırakıldıklarına derin bir üzüntüyle şahitlik ettiklerini kaydetti.

Varol, şöyle devam etti:

"Sevgili çocuklarımız, en değerli varlıklarımız olan sizler, gelecek güvencemiz, yaşama sevincimiz ve umudumuzsunuz. Sizlere düşen görev, bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, düşünen, uygulayan, neticelendiren, dürüst, çalışkan ve başarılı bireyler olmaktır. Bu görevi yerine getireceğinize ve bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkacağınıza olan inancım tamdır. Yüce Allah'tan dileğim, hayatınızın her gününü barış, huzur ve kardeşlik duygularıyla ve bayram coşkusuyla yaşamanızdır. Çocuklarımızın ve aziz milletimizin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı tebrik ediyor, bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal ve kahraman silah arkadaşları olmak üzere, TBMM'nin kurucu üyeleri ile tüm şehit ve gazilerimizi şükranla anıyorum."

- - - - -- - - - -

Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Elif Erdem Düzgün, bu anlamlı güne rağmen tüm dünya ülkelerinde yaşanan çocuk ölümlerine, teröre, ekonomik ve sınıfsal eşitsizliğe, eğitim eşitsizliğine dikkat çekti.

TBMM'nin açılışının ve ulusal egemenliğin millete ait olduğunun ilan edilişinin 97. yıl dönümünü, dünya çocuklarına bayram armağan eden ilk ve tek lider Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinde, tüm dünya çocuklarıyla paylaşarak kutladıklarını belirten Düzgün, mesajında şu görüşlere yer verdi:

"97 yıldır dünyadaki çocuk ölümlerine, teröre, ekonomik ve sınıfsal eşitsizliğe, eğitim eşitsizliğine, açlığa rağmen çocuklar büyüyor. Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak diliyoruz ki hiçbir çocuk, çocuk olmadan büyümesin, renkleri solmasın. Çocuklar evcilik oynasın ama evlenmesin, oyun bile olsa savaşmasın, silah nedir bilmesin, öğrenmesin. Hiçbir çocuğun gözleri çaresiz bakmasın, hiçbir çocuk acıyla tanışmasın. Ne sebeple olursa olsun çocuklar ölmesin. Çocuklarımıza güzel bir dünya bırakabilmek dileğiyle, haksızlığın olduğu yerde 'Biz sizin yanınızdayız' diyerek, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutluyoruz."

- - - - - - - - - - - -

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odası(SESOB) Başkanı Hasan Alişan

"Büyük Önder Atatürk'ün "en büyük eserim" diye nitelendirdiği meclisimizin açıldığı ve dünya çocuklarına armağan edilen tek bayram olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutlamanın sevinç ve gururunu yaşıyoruz.

Dünya çocuklarına armağan edilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladığımız bu günlerde, açlıkla mücadele eden, savaşın esaretinde kalan çocuklarımızın çığlıklarının duyulması en büyük temennimizdir. İnanıyorum ki, geleceğimizin teminatı çocuklarımız, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne ve Cumhuriyetimize ilelebet sahip çıkacak, ileride çok daha müreffeh bir Türkiye'yi inşa edecek ve dünya barışına önemli katkılar sağlayacaklardır.

Milli mücadeleye önderlik eden bir ruh ile 23 Nisan 1920'de kurulan ve kuruluşunun 97. yılını kutlayan Türkiye Büyük Millet Meclisi bugünde aynı inanç ve kararlılıkla, milli egemenlik anlayışı içerisinde Türk Milletinin taleplerini hayata geçirmek ve ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyabilmek için çalışmaktadır. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın milli bilinçle yetişmesi için bu bayram günleri önemli bir vesiledir

Bu duygularla, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 97. yılını ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten duygularımla kutluyor, kurucu meclisimizde emeği geçmiş bütün ecdadımızı bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum"

Eğitim-Bir-Sen Sakarya Şube BaşkanıMurat MENGEN'NİN 23 Nisan mesajı:

MİLLETİN EGEMENLİĞİNDE YENİDEN DİRİLİŞ

Vatanı emperyalist güçlerin müşterek saldırılarıyla işgale uğrayan milletimizin özgürlük ve istiklal aşkıyla sömürüye ve tutsaklığa karşı destansı bir direnişin ardından kazandığı zaferle dirilişini yeniden gerçekleştirmesinin yıl dönümünü tazelenen heyecanla idrak ediyoruz.

Yeniden diriliş ve var olma iradesi 97 yıl önce, 23 Nisan Cuma günü Büyük Millet Meclisi'nin açılmasıyla kurumsal bir nitelik kazanmıştır. Meclisin açılışı, ?Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir? ilkesiyle kendi devletine sahip olarak özgürce yaşama iradesinin göstergesi; asla teslim olmayan bir iman ve azimle istiklal savaşını veren iradenin millet varlığını tekrar canlandırması, diriltmesidir.

Maddi zenginliklerimizi sömürmenin yanı sıra, din, iman ve mukaddes değerleri de ortadan kaldırmak isteyen emperyalistlere karşı girişilen savaş tam da o değerleri korumak için verilmiştir. İmanı, vatanı ve namusu korumak, istiklal mücadelemizi tek amaçta birleştiren tek hakikat olmuştur. Millet kendi varlığını asla değerlerinden ayrı düşünmemiş; değerlerinden ayrı yaşamayı zillet kabul etmiştir. Zillet içinde yaşamaktansa izzet içinde ölme onuru, bize özgürlüğü, bağımsızlığı armağan etmiştir. İstiklal harbinden kuruluşa kadar milleti harekete geçiren, bugün de bizi millet yapan ruh, işte budur. Varoluş ve özgürlük iddiamız bu ruhla kazanılmış, bu ruhla mücadele verilmiş, bu ruhla zafer elde edilmiştir.

Ülkemizi işgal etmeyi, milletimizi boyunduruk altına almayı amaçlayan saldırılarla beraber, millî iradenin istiklal ve istikbal mücadelesi de yeni biçimleriyle önem arz etmektedir. Bizi cephe hattında dize getiremeyenler sinsice, haince kurup işlettikleri vesayetçi yapılarla irade ve egemenliğimize ipotek koyarak insanımızı susturmak istemişlerdir.

Bütün darbelerde, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasındaki süreçte, millî egemenliğin hayati önemini ve egemenliğimize ölümüne sahip çıkmanın vazgeçilmez gereğini bir kez daha anladık. 15 Temmuz direnişini yeni bir dirilişe yönelten aynı ruh ve heyecan, aynı benlik ve olgunluktur.

İrade ve istiklalini imanla bütünleştiren milletimiz, dünyada sömürgeleştirilememiş ender milletlerdendir. O nedenle, bugün bu tarihi tecrübe ve başarımıza istinaden dünyanın ve bütün mazlumların umudu haline gelmiş bulunmaktadır.

Bugün hayallerimizi daha büyük amaç ve ufuklarla beslemeli, özellikle eğitim ve kültür alanlarında, demokratik gelişmeler ve ekonomik alanda elde edeceğimiz başarılarla, dünya barışına daha çok katkı vermeli, yeni bir medeniyet oluşumuna zemin hazırlamalıyız.

Çocuk ölümlerinin arttığı, çocuk sömürüsünün yaygınlaştığı; terör, savaş ve iltica gibi nedenlerle yüz binlerce çocuğun geleceğinin ve hayatının yok olduğu, milyonlarcasının yetim, öksüz, kimsesiz kaldığı günümüzde, çözüm üretmek ve daha huzurlu yarınlar inşa etmek amacıyla çocukların meselesini gündemde tutmak, bu yönde bir bilinç ve farkındalık oluşturmak için de 23 Nisan önemli bir gündür.

Yeni Türkiye'yi inşa edecek, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstlenecek olan çocuklarımızın özgür düşünceli, kendi başına karar verebilen, sorgulayan, hayatın güçlükleriyle baş edebilecek ölçüde donanımlı bir şekilde yetiştirilmeleri hepimizin ortak hedefi olmalıdır.

Geleceğe bırakabileceğimiz en güzel miras; istikrarı yakalamış, kendi iç sorunlarını çözüme kavuşturmuş, daha güzel, daha özgür ve daha huzurlu bir Türkiye olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, millî irade ve egemenliğin devredilmez, vazgeçilmez öneminin bir kez daha anlaşılması umudu ve beklentisiyle, içeriden ve dışarıdan özgürlüğümüze ve bağımsızlığımıza dönük her alçak saldırı ve kumpasa karşı, kurucu iradenin canlılığıyla millet olarak daha çok bütünleşmemiz gerektiğini ifade ediyoruz.

Milletin egemen olduğu, egemen bir Türkiye'nin yeni heyecanıyla, Meclis'in açılışının 97. yıl dönümünü ve başta milletimiz olmak üzere, dünya çocuklarının Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyoruz.

21 Nis 2017 - 23:07 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.766.200 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?