17 Ağustos'tan 'Rehberlik Çalışmaları' programı

İlimizin önde gelen eğitim kurumlarından olan 17 Ağustos Ortaokulu 8.sınıf öğrencileri için düzenlediği mesleki rehberlik çalışmaları ile farkını ortaya koydu.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Etkinliklere grup rehberliği yapılarak başlandı

"Meslek seçmek hayat biçimini seçmektir!" sloganından yola çıkılarak hazırlanan etkinliklere; öğrencilere meslek seçmenin önemi ve bu konuda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda grup rehberliği yapılarak başlandı. Üst öğretim kurumlarına geziler düzenlendi.

Meslek seçiminin ilk adımı olarak öğrencilere temel eğitim sonrası eğitim seçenekleri hakkında detaylı bilgiler verildi. Yaşayarak öğrenme ilkesi göz önünde bulundurularak 8. sınıf öğrencileri ile ilimizde bulunan beş farklı okul türüne (Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Lisesi, Anadolu Meslek Lisesi ve Anadolu Sağlık Meslek Lisesi) gezi düzenlendi. Bu gezilerde öğrenciler o okulda öğrenim gören öğrenciler ve öğretmenleri ile bir araya gelerek hem okul türü hem de okuldaki sosyal hayat hakkında gözlem yapma, bilgi edinme imkânı buldular.

Meslek Tanıtım Semineri düzenlendi

Son olarak ise okulda bir meslek tanıtım semineri düzenlenerek farklı meslek sahipleri ile öğrenciler bir araya getirildi. Moderatörlüğünü Rehber Öğretmen Hacer Ayfer Demir?in yaptığı programa katılan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Altun, Hukuk Fakültesinde okumanın ve bir savcı olarak çalışmanın güzel ve zor taraflarından bahsederek, tıpkı öğretmenlik gibi savcılığın da maddi olanaklar için değil bir takım değerlerin korunması için fedakârlıkla icra edilmesi gereken bir meslek olduğunu belirtti. Savcıların görevinin Cumhuriyetin niteliklerini korumak, savunmak ve bu amaçla iddianameler hazırlamak olduğunu belirtti.

Ziraat Mühendisi Yunus Çakır tohumdan soframıza gelene kadar gıdaların hazırlanmasında etkili olan ziraat mühendislerine toplumun her zaman ihtiyaç duyacağını, bu nedenle kendini geliştirmiş iyi bir ziraat mühendisinin iş bulma konusunda bir sıkıntı yaşamayacağını belirtti.

Diş Hekimi Ebru Yetim Diş Hekimliği Fakültesinden başlayarak iyi bir diş hekimi oluncaya kadar yaşadıklarını öğrenciler ile paylaştı. Diş Hekimi olmak isteyen öğrencilerin fen alanında başarılı olmaları kadar el becerilerinin de gelişmiş olması gerektiği üzerinde duran Yetim, bu mesleğin okurken masraflı olduğu ve özel çalışmak isterler ise mezun olduklarında bir sermaye gerektiği konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

Hemşire Ebru Gündüzalp çocukken yapılan ilk aşılardan başlayarak insanların hemşirelere karşı olumsuz bir tavır geliştirdiklerini, bu nedenle iyi bir hemşirenin güler yüzlü ve empati kurabilen biri olması gerektiğini vurguladı. Hemşirelerin zorunlu mesai ve nöbetler nedeni ile çok kolay bir çalışma ortamı olmadığını, ancak bir hastaya yardım etmenin ya da bir çocuğu iyileştirmenin tüm bu zorluklara değdiğini belirtti.

Biyokimya Uzmanı Doktor Muzaffer Koçer çocukken geçirdiği bir ameliyattan sonra doktor olmaya ve insanları iyileştirmeye karar verdiğini ve bu mesleği seçmiş olmaktan dolayı mutlu olduğunu anlattı. Tıpkı hemşirelik gibi doktorluğun da 7 gün 24 saat çalışılan bir meslek olduğunu belirtti ve bu mesleği seçmek isteyen öğrencilerin insanları sevmesi, araştırmacı ve öğrenmeye açık bireyler olmaları gerektiğini belirtti.

Avukat İlyas Demirtaş bağımsız bir avukat olarak kendi bürosunu açtığını, avukatlık yapmak isteyen öğrencilerin güzel konuşma ve insan ilişkileri kurma becerisine sahip olmaları gerektiğini belirtti. Serbest çalışan bir avukatın günümüz şartlarında yeterli geliri elde edebildiğini ifade ederek öğrencileri meslektaş olarak görmekten mutlu olacağını söyledi.

Sakarya Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışan Erdinç Cesur, kişinin kendine en uygun mesleği seçmesi gerektiğini anlatırken kendi öğrenim hayatından örnekler vererek öğrencilerin ilgisini çekti. Meslek Lisesi Torna-Tesviye bölümüne ailesinin kararı ile gittiğini, mezun olduktan sonra çalışmaya başladığını ancak mutlu olamadığını ve üniversite sınavına girerek Ziraat Mühendisliği okuduğunu belirtti. Ziraat Mühendisi olarak çalışmaya başladığında bu mesleğin de kendisine uygun olmadığını fark ederek tekrar üniversite sınavına hazırlandığını ve şimdiki mesleği olan bankacılık ve sigortacılığa geçiş yaptığını anlattı. Yanlış seçimlerin onun hedefine ulaşmasını geciktirdiğini anlatan Erdinç Cesur, öğrencileri bu konuda uyardı ve istedikleri, önlerine bir hedef koydukları takdirde başaramayacakları hiçbir şey olmadığını belirtti.

Katılımcılara çiçek takdim edilerek teşekkür edildi.

Katılımcıları büyük bir ilgi ile dinleyen öğrenciler daha sonra merak ettikleri soruları sorarak onlardan daha fazla bilgi aldılar. Okul Müdürü Cumhur Karasu?nun katılımcılara çiçek takdiminin ardından program hem öğrencilerin, hem de katılımcıların memnuniyeti ile sonlandı.

16 Mart 2014 - Yaşam --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.000.216 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'da eğitim kalitesini yeterli buluyor musunuz ?