3+1 uygulamasına devlet desteği...

SAÜ'nün Türkiye'ye model olan bir dönem işletmelerde eğitim modeli olan 3+1 uygulamasına Devlet desteği geldi.

Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksekokulları'nı iş dünyasıyla buluşturan eğitim programı öğrencilerin kendi bölümleriyle ilgili bir işletmede bir tam dönem çalışmasına olanak sağlıyor. Sanayi ve iş dünyasının kendi insan kaynaklarını oluşturmada ve üniversiteyle ortak çalışmalar yapmada önemli bir rol üstlenen 3+1 eğitim modeline devletten sigorta ve ücret desteği de veriliyor.

Öğrencileri iş hayatına hazırlayan ve mezuniyet sonrasında da iş sahibi yapan proje 5'inci yılını tamamladı. Türkiye'nin dört bir yanında bulunan üniversitelerin inceleme çalışmaları yaptığı modelle, nitelikli elemanların iş hayatına kazandırılması hedefleniyor.

İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMI

İŞKUR bünyesinde başlatılan işbaşı eğitim programına Sakarya Üniversitesi öğrencilerini de kapsıyor. Öğrenciler dönem stajlarını yapacakları işletmelerin İŞKUR'a müraacatları halinde asgari ücret oranında maaş alabiliyor. Böylelikle hem işletme nitelikli eleman yetiştirmiş ve çalıştırmış oluyor; hem de öğrenci iş becerisini arttırarak maaş da almış oluyor. İşletme farklı desteklerle öğrenciyi istihdama devam ettirebiliyor. Ayrıca sigortası da devlet tarafından yatırılan öğrencilerin burs ve kredileri de devam ediyor.

İŞLETMELERE STAJ DESTEĞİ

İş başı eğitim programı haricinde yeni başlatılan bir diğer destek ise asgari ücretin yüzde 30'u oranında veriliyor.

Kamu kurumu haricindeki özel işletmeler, eğer staj gören öğrencinin hesabına en az 421,22 TL yatırırsa, 20'nin altında personel çalıştıran işyerlerinde 2/3'ü (280,81 TL), 20 ve üzeri personel çalıştıran işyerlerinde ise 1/3'ü (140,41 TL) işyerlerine İŞKUR tarafından geri iade edilecek.

İşyerinin yapması gereken ise sadece ay sonlarında çalıştırdıkları öğrencilerin devam durumlarını, öğrenciye yapılan ödemenin banka dekontunu, güncel personel sayılarını ve İBAN numaralarını öğrencinin okuluna beyan etmektir.

2017-2018 eğitim yılı öncesinde işletmeler, öğrenci taleplerini www.muys.sakarya.edu.tr adresinden yapmaları gerekiyor.

21 Ağustos 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?