Dikkat! Sizin de başınıza gelebilir...

Vatandaşların kimlik bilgilerini ele geçirerek ivra dairelerine başvuran dolandırıcılar, yaklaşık 40 liralık masrafla hiçbir şeyden haberi olmayan bu kişilere yönelik ilamsız icra takibi başlatılıyor.

MEDYABAR.COM-: Vatandaşların haberi olmadan kimlik bilgilerini ele geçirerek, 40 liralıkta masraflayaparak açılan ilamsız icra takibiişlemi Sakarya'da da denk geldi.

İcra dairelerine başvuran dolandırıcılar, yalaşık40 liralık masrafla hiçbir şeyden haberi olmayan bu kişilere yönelik ilamsız icra takibi başlatılıyor.

Genel haciz yolu ile başlatılan ilamsız icra takibinde borçlu, icra dairesi tarafından kendisine gönderilen ödeme emrine 7 gün içinde itirazlarını bildirirse, takip durur.

İtiraz süresi içinde itiraz edilmezse ödeme emri ve icra takibi kesinleşir. Çünkü yedi günlük süre hak düşürücü süredir. İtiraz süresi hesaplanırken borçlunun kendisine gönderilen tebliğ tarihi yani borçlunun tebellüğ ettiği tarih esas alınır.

Ödeme emrini tebliğ alan kişi borçlu olmadığını düşünüyorsa ödeme emrine itiraz edebilir. Genel haciz yolu ile başlatılan ilamsız icra takibinde ödeme emrine itiraz, ödeme emrini gönderen icra dairesine yapılır. Ancak takibe başka bir icra dairesi aracılığı ile de itiraz edilebilir. Bu durumda nöbetçi icra dairesi itiraz dilekçesini kabul eder ve ait olduğu icra dairesine gönderir. Bu yola sadece ödeme emrini gönderen icra dairesi başka bir ilde ise başvurulmalıdır.Aynı dilekçede hem icra dairesinin yetkisiz olduğuna hem de borca itiraz edilebilir. Yetki itirazı borca itiraz ile birlikte yapılmalıdır.

İLAMSIZ İCRA NEDİR?

Elinde kambiyo senedi (çek, senet, poliçe) veya ilam (mahkeme kararı) olmayan alacaklı, alacağı ipotek ya da rehinle de temin edilmemişse, icra müdürlüğüne giderek genel haciz yoluyla takip başlatabilir. İcra takibi başlatabilmek için takip talebine alacağın varlığını ispat eden bir belge eklemek zorunlu değildir. Elbette alacağı ispat eden sözleşme, taahhütname vs. evraklar var ise bunlar gelecekte alacağın ispatına yardımcı olacağından eklenmesi faydalı olacaktır.

İlamsız icra takipleri kural olarak yetkili icra dairelerinde açılır. Taraflar arasında geçerli bir yetki sözleşmesi yok ise borçlunun yerleşim yerindeki icra dairesi yetkili merci olur. Eğer para ve teminat alacağı bir sözleşmeden doğmuş ise, sözleşmenin ifa edileceği yerin icra dairesi de söz konusu takipte yetkili merci olur. Bunun dışında borçlu yetkisiz bir icra dairesinde başlatılan takibe yetki yönünden itiraz etmez ise takibin başlatıldığı icra dairesi de yetkili olur.

15 Ağu 2018 - 14:16 - Güncel

medyabar.com son bir ayda 3.199.290 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

03

vatandaş - içra dairesi vatandaşın bilğilerini dolandırıçılara veriyorsa içra daireside dolandıçılık suçu işlemiş olup onlarıda dolandırıçılık suçundam asaçan

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ağustos 14:16
02

Hukukçu - Bu haberde aslı astarı olmayan tamamen yalan anlatımla baştan sağma yazılmış Medyabar kullanıcılarının kafalarını karıştırmaya yönelik bir haber yapılmıştır. Sakarya'da böyle bir olay katiyen yoktur. Hukuksuz bir olayın içinde asla İcra Müdürlüğü çalışanları yer alamaz. Hukukta bir şey iddia ediliyorsa bu iddianın kanıtlanması gerekir. Sayın editör ve Medyabar yetkilileri bu habere dayanak elinizde icra dosya numarası veya mahkeme kararı var ise paylaşın eğer yok ise insanların kafasını bulandırmaya çalışmayın...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ağustos 14:16
01

Sacit - Vatandaşın işi gücü yok bunlarlami uğraşsın ciksin en ağır cezalar bunları yapanlar en ağır şekilde cezalandirilsin dolandiricilik meslek olmamali önüne geçilmeli.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 15 Ağustos 14:16