Büyükşehir'in açıklaması için bakın ne dedi?

CHP Milletvekili Engin Özkoç Büyükşehir Belediye Başkanının Twitter hesabında 'Maalesef bazı iftiracılar, santralle ilgili olumlu görüş verdiğimizi iddia etmişler' sözleriyle ilgili şu açıklamayı yaptı..

SAKARYA BASININA VE KAMUOYUNA

Bugün (4 Nisan 2013) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı merkez binasında, Sakarya'da Söğütlü'de yapılması planlanan Doğalgaz Çevrim Santrali için düzenlenen 1. İnceleme-Değerlendirme Toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıya, Söğütlü Belediye Başkanı Ertuğrul Özcan, Ziraat Odaları Sakarya İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Şener Bayraktar, Sakarya Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeleri, Söğütlü ve Kocaali Ziraat Odaları başkanları ve bölge muhtarları katılmıştır. Toplantıya katılan tek Sakarya Milletvekili ben oldum.
Toplantıda ÇED raporunun sunumunun ardından, katılımcılar raporun gerçekliği yansıtmadığını, santralin verimli tarım arazilerinin ortasına yapıldığına, yerleşim yerlerine ve Sakarya nehrine çok yakın olduğuna ve seçilen yerin mera olduğuna dikkat çekmiştir. Katılımcıların tamamı, santrale kesin olarak karşı olduğunu belirtmiştir. Ben de söz alarak, daha önce aktardığım gibi, Sakarya ve Sakarya nehrinin bu kadar fabrikayı, bu kadar yapıyı ve kirliliği kesinlikle kaldırmayacağını, Sakarya'nın tarım alanlarını korumak zorunda olduğumuzu belirttim.
Toplantıyı yöneten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Alt Yapı ve Endüstriyel Yatırımlar ÇED Daire Başkanı M. Oğuz Güner tekrar söz alarak, Sakarya'daki il tarım müdürlüğü, il kültür ve turizm müdürlüğü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Sakarya Şube Müdürlüğü gibi ilgili kurumların olumlu görüş verdiğini açıklamıştır. Katılımcılardan birisi, "Sakarya Büyükşehir Belediyesinin görüşü nedir?" sorusu üzerine Sayın Güner, Belediyenin olumlu görüş verdiğini ve bunu sözlü olarak ilettiğini, bugün de yazılı olarak ileteceğini söylemiştir.
Bugün yaptığımız basın açıklaması, bugünkü toplantının içeriği hakkında bilgilendirme amaçlıydı. Ben sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üst düzey bir bürokratının bize aktardığı bilgiyi paylaştım.
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu'nun twitter hesabından yazdığı iddia edilen, "Maalesef bazı iftiracılar, santralle ilgili olumlu görüş verdiğimizi iddia etmişler. Bu iddiayı ortaya atanların ahlakından şüphe ediyorum. Büyükşehir Belediyesi santrale olumlu görüş verdi şeklinde kampanya yapan iftiracılarda eğer utanma varsa çıkıp milletimizden özür dilesinler" şeklindeki sözlerinin Sayın Belediye Başkanına ait olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Sayın Başkanla birbirimize hitap şeklimiz hiçbir zaman bu seviyede olmamıştır. Kaldı ki, kendisine iftira atılmış da değildir. Sadece üst düzey bir bürokratın bizimle paylaştığı bir bilgi, öyle olmaması dileğiyle, kamuoyuyla paylaşılmıştır. Kendisi de bunun böyle olmadığını kamuoyuyla paylaşmıştır. Bu sevindiricidir. Ancak olayın kendisinden daha çok yaralar açacak ve Sakarya'daki birlik ve beraberliğimizi zedeleyecek ve birilerinin beklentilerine cevap verecek gelişmelere yol açmak üzücü olur. Bizim beklentimiz, her şeyin Sakarya için iyi olması yönündedir.
Saygılarımla
Engin ÖZKOÇ
Sakarya Milletvekili

04 Nisan 2013 - Siyaset --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 4.421.377 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryalılar alışverişlerinizi nerede yapıyor sunuz?