Retina hastalıkları ve tedavileri nelerdir?

Özel İnci Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hulusi Doğan Retina Hastalıkları ve Tedavisi hakkında önemli ve açıklayıcı bilgiler verdi.

Haber Resmi
Haber Resmi
Haber albümü için resme tıklayın

Op. Dr. Hulusi Doğan Retina Nedir ? Retina hastalıkları bir görme kaybı nedeni midir ? Belirtileri ve Tedavileri ne şekilde olur ? Diye üç ana başlıkta Retina hastalığı ile ilgili tüm bilinmeyenleri açıkladı.

Retina Nedir?

Op. Dr. Hulusi Doğan Retina Nedir? Dendiğinde şunları söyledi: ''Retina gözün arka iç duvarını kaplayan, ışığa duyarlı görme hücreleri ve sinir liflerinden oluşan ağ tabakadır. Retina görme hücrelerinin bağlı olduğu sinir hücrelerinin uzantısı olan yaklaşık 1.5 milyon sinir lifi birleşerek görme sinirini oluştururlar. Retinanın iç yüzeyinde görme hücrelerini besleyen damarlar yer alır. Retina santralinde ışığın odaklandığı ve merkez görmeyi sağlayan hassas bölgeye makula yani '' Sarı nokta '' denir.''

Retina hastalıkları bir görme kaybı nedeni midir ? Teşhis yöntemleri nelerdir ?

Retina hastalıklarının bir görme kaybı nedeni olduğunu da söyleyen Özel İnci Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hulusi Doğan, '' Diyabet ya da Hipertansiyona bağlı olarak gelişen retina damar hastalıkları en sık görme kaybı nedenlerindendir. Retinadaki kanama ya da görme noktasındaki ödem görme kaybından sorumludur. Retina damar hastalıklarının teşhis yöntemleri, detaylı göz dibi muayenesi, Fundus Floressein Anjiografi, Optik Coherens Tomografi(OCT), Göz ultrasonografisi uygulanır'' dedi.
Belirtileri ve Tedavileri ne şekilde olur ?
''Retina hastalıklarından görme kaybı ile sonuçlanan bir diğer önemli hastalık ise yırtıklı veya yırtıksız retina dekolmanlarıdır.'' şeklinde açıklama yapan Özel İnci Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hulusi Doğan, hastalığın belirtileri ve tedavileri ne şekilde olur diye sorulduğunda şu önemli açıklamaları yaptı: ''Dekolman retina sinir tabakasının, altındaki retina pigment epiteli tabakasından ayrılmasıdır. Acil olarak tedavi edilmezse ciddi görme kayıplarına neden olur. Orta yaş ve üzerinde daha fazla görülen retina dekolmanının en önemli sebebi yüksek miyopidir. Miyopi nedeniyle gözün büyümesine ve uzayan ön arka çapına ayak uyduramayan retina gerilir, etraftan bozulmaya, incelmeye başlar. Sonuçta retinada yırtık ya da delikler meydana gelebilir. Yine gözün büyümesi sebebiyle, gözün içini dolduran koyu jel vitre de bozulur, retinadan ayrılmaya başlar. Ayrılma esnasında sıkı yapışık olduğu bölgelerde çekinti yaparak yırtık ya da kanamalara sebebiyet verebilir. Yırtık ya da deliklerden vitrenin sıvı kısmı retina arkasına geçerek retina sinir tabakasının ayrılmasına yani dekolmana yol açar. Belirtileri ışık çakmaları, kurum yağması, sinek uçuşması ya da ani görme kaybıdır. Erken teşhis ve doğru tedavi ile kalıcı görme kayıpları engellenebilir. Göz bebekleri büyütülerek detaylı gözdibi muayenesi yapılır. Katarakt ya da kanama nedeniyle gözdibi değerlendirilemiyorsa göz ultrasonografisi ile dekolman tespit edilebilir. Dekolman gelişmeden yırtık saptanırsa yırtık etrafı lazerlenerek dekolman gelişmesine engel olunabilir. Retina dekolmanı gelişmişse tedavi cerrahidir. Dekolman cerrahisi genel anestezi gerektirir. Önce yırtıklar tespit edilip dondurularak kapatılır. Retinanın ve yırtığın durumuna göre silikon bantlarla çökertme yapılır, ve retina altındaki sıvı boşaltılarak retinanın yatışması sağlanır. Travmaya bağlı dev yırtıklarda ya da diyabet hastalarında bantların oluşturduğu retina çekintileri varsa vitrektomi adı verilen ameliyat yöntemi ile tüm vitre ve çekintiler, bantlar temizlenerek, göz içine tamponad uygulanır. Yırtık etrafı ve retina lazer ile yatıştırılır. Retina yırtık ve dekolmanlarında erken teşhis ve tedavi başarıyı artırır. Bazen birden fazla cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.'' diyerek sözlerini tamamladı.

25 Şubat 2019 - Kadın --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.971.194 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakarya'daki sağlık hizmetlerini yeterli buluyor musunuz ?