Türk İş açıkladı! Açlık sınırı 2 bin 106 lira

Türk-İş'in açıkladığı rakamlara göre 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı Nisan ayında 2 bin 106 TL, yoksulluk sınırı ise 6 bin 862 TL oldu.

Büyütmek için resme tıklayın

Türk-İş Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Buna göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 106,89 TL oldu.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 6 bin 862,82 TL olarak belirlendi.

Türk-İş'in açıkladığı verilere göre mutfak enflasyonu aylık yüzde 4,61 oldu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; Ekmek, et, tavuk gibi mutfak harcamasında önemli ağırlığı bulunan gıda maddelerindeki fiyat artışı aile bütçesini olumsuz etkiledi. Geçtiğimiz aya göre aynı mal ve hizmetleri satın almak için yapılması gereken harcama tutarı önemli ölçüde arttı. Gelirini aynı miktarda artıramayan iktisaden dar ve sabit gelirli kesimlerin satın alma gücü daha da geriledi. Dört kişilik bir ailenin mutfak harcaması (açlık sınırı) mevcut net asgari ücreti geçti.Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın 'yaşama maliyeti' ise aylık 2 bin 600,60 TL olarak hesaplandı.

26 Nisan 2019 - Ekonomi

medyabar.com son bir ayda 2.784.598 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Sakarya 54 - Turkiş te yoneticiler 15 bin tl maas aliyor neteden bilecekler aclik sinirini yoksulkuk sinirini...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 14:35
03

onnman - Zaten yeterli beslenemediğinden dolayı akıllı düşünemeyen %65 'lik bir kesim var.

Bu haberi %65'lik kesimin göZüne sokmalı.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 14:35
02

MERDA - simit ve çay 3 ögün 4 kişilk a skeri ücret tıpkı 2002 REİS İLK ADAY OLURKEN SYN BAŞBAKAN ECEVİTE DEDİKLERİ NİN AYNISI ..NERDE BUNUN KİRASI NERDE BUNUN ELEKTRİĞİ NERDE BUNUN YİYECEĞİ İÇECEGİİ ??:.. YANİ 5 YILDIR AYNI NOKTADAYIZ GRAM EKONOMİDE İLERLEME KAYDEDTEMEMİŞİZ ::))))

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 14:35
01

Sesizyorumcu - Kamera önüne geçip simit yiyen ben değildim Ergün Atalay bey adam gibi calissaydinda su açlık sınırı olmasaydı derlermi derler çünkü tam zamanı geldi kameralara öyle simitle poz vermeye benzemiyor bu işler bu hesapları daha önce yapacaktin şimdi kalkmış kurmaylarin boşu boşuna hesap yapmış bina dikilmiş dostum aciklasan ne olacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Nisan 14:35