Kreşte şiddet iddiasına şok açıklama: "Başka çocuklar da var!"

Adapazarı'nda özel bir kreşte 2,5 yaşındaki kız çocuğuna şiddet uygulandığı iddiasıyla ilgili açıklama yapan Çocuk Hakları Merkezi, aynı durumda başka çocukların da bulunduğunu açıkladı

Haber albümü için resme tıklayın

MEDYABAR.COM -

Adapazarı'nda, 2,5 yaşında bir kız çocuğunun gittiği özel kreşte darp edildiği iddiası Medyabar'da yayınlandıktan sonra ulusal basında da yer alırken, tepkiler çığ gibi büyüdü.

Konuyla ilgili olarak Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nden bir açıklama yapıldı.

Çocuk Hakları Merkezi Başkanı Av. Elif Erdem Düzgün tarafından yapılan açıklamada, bu vahim olay karşısında henüz basına yansımadan, acilen harekete geçtiklerini ve şiddete maruz kalan küçük kızın ailesi ile görüşerek hukuki destek verdiklerini belirtti.

Yaptıkları incelemeler ve görüşmeler neticesinde yine aynı kreşte başka çocuklara da şiddet uygulandığına dair adli mercilere birden fazla şikâyet yansıdığını gördüklerini ifade eden Av. Elif Erdem Düzgün;

TRAVMA

"Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Ne devlet kurumlarında ne de özel kuruluşlarda çocuklara kötü muamele yapılamaz. Çocukların oyun oynamak, yaşlarına uygun temel bilgileri almak, sosyalleşmek gibi amaçlarla devam ettiği kreş, anaokulu gibi yerlerde çocukların korkutulması, sağlıksız ortamlarda tutulması, güvenliğinin ihmal ve ihlal edilmesi, fiziksel veya psikolojik şiddet uygulanması küçük yaşta çocukların psikolojisini bozacak, ileriki yaşamlarını etkileyecek bir travmadır. Bu güne kadar haber aldığımız ve müdahil olduğumuz hiçbir olayın peşini bırakmadığımız gibi bu olayın da peşini bırakmayıp, sorumluların hak ettikleri cezayı alması için elimizden geleni yapacağız." Diyerek Sakarya Barosu Çocuk Hakları Merkezi olarak konunun takipçisi olduklarını belirtti.

Açıklamanın tamamı şu şekilde;

HUKUKİ DESTEK

"Sakarya'da 0-6 yaş grubu çocuklara yönelik hizmet veren özel bir kreşte çocuklara şiddet uygulandığına ilişkin, halkımızın da gerek basın organları gerekse sosyal medya aracılığıyla haberdar olduğu olay hakkında Çocuk hakları Merkezi olarak olay henüz basına yansımadan, haber alır almaz anne ile görüşülmüş, çocuğa şiddet uygulandığı anların ses kayıtları dinlenilmiş ve iddiaların ciddiyeti anlaşılarak hukuki destek sağlanmıştır."

BAŞKA ÇOCUKLAR DA VAR!

"Olay hakkında bilgi alırken başka çocuklara da şiddet uygulandığı öğrenilmiş, velilerle görüşülmüş, adli mercilere birden fazla şikayet yansıdığı görülmüştür. Yapılan şikayetler neticesinde dosya henüz Soruşturma aşamasında olduğundan, soruşturmanın salahiyeti ve gizliliği adına şimdilik söyleyebileceğimiz Çocuk hakları merkezi olarak bu konunun takipçisi olduğumuz, yasal süreçte hukuki takibi yapacağımızdır. Zira çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Ne devlet kurumlarında ne de özel kuruluşlarda çocuklara kötü muamele yapılamaz.

TAKİP EDİYORUZ

Çocukların oyun oynamak, yaşlarına uygun temel bilgileri almak, sosyalleşmek gibi amaçlarla devam ettiği kreş, anaokulu gibi yerlerde çocukların korkutulması, sağlıksız ortamlarda tutulması, güvenliğinin ihmal ve ihlal edilmesi, fiziksel veya psikolojik şiddet uygulanması küçük yaşta çocukların psikolojisini bozacak, ileriki yaşamlarını etkileyecek bir travmadır. Bu güne kadar haber aldığımız ve müdahil olduğumuz hiçbir olayın peşini bırakmadığımız gibi bu olayın da peşini bırakmayıp, sorumluların hak ettikleri cezayı alması için elimizden geleni yapacağız. Kamuoyuna duyurulur."

BU HABERLE İLGİLİ:


"'Çocuğa şiddet' iddiasına kreşten açıklama" haberini okumak için tıklayınız

01 Ağustos 2017 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.988.285 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Muhammet garip - Bana hiç inandırıcı gelmedi bence kreş e haksızlık yapılıyor medya tek taraflı burada.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 17:18
04

Nurdan - Kökden cözüm değil ama özel kurumlarda calisan öğretmenler cocuk gelisimi.anaokulu ogretmenligi gibi üniversite Mezunu ve formasyon sahibi olmalı.bugün bu tür kurumlarda lise mezunu tecrübesiz insanlar çalıştırılıyor nasıl devletteki tum anaokulu ogretmenleri formasyonlu ve unv.mezunu ise ozel okullarada zorluluk getirilmeli.veliler diplomalarini gormek istemeli kurumdan ogretmenin.LÜTFEN ÜNİVERSİTE MEZUNU ÖGRETMENLERE TESLIM EDELIM COCUKLARIMIZI.en pahalikurumlarda hatta özelokul kolejlerinide arastirin diplomalarini gormek isteyin degerli veliler.ahçi temizlikci bile eğitimliolmalı.bu tür kurumlar aylık okullarının koridor vs.video kayıtlarini bağlı bulunduğu ildeki bakanlık yetkilisine teslim etmelı.belki bir nebze olsun buvakalar azalır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 17:18
03

kertenkele - Çocuk yuvası mı,işkence merkezi mi? Çocuklar'ı,insanları ve diğer canlılar'ı sevmeyen insan kılıklı yaratıklar lütfen bu iki önemli konuda iş alanında faaliyet göstermesinler ve üremesinler..Ben kreş veya engelli okulu idarecisi olsam okulumda ne olup bittiğini tüm sınıflara taktığım kamera kayıtlarından tek tek bakar öğrenir ve yanlış yapan eğitmeni kendi ellerim ile ihbar eder işi'ne son verirdim.Bizlere,önce Allah:'ın ve sonra anne-babalar'ın emaneti çocujklar'a bu tür eziyetler kabul edilemez.Nedendir bilinmez,yıllar içinde bu gibi olaylar gündeme gelse de,ben bir tane kreş,anaokulu,engell,i okulu vb hiçbir tanesinin ruhsatı'nın iptal edildiğini duymadım.Sadece ihtar verilip ğzeri kapatılıyor.Belki bu olay da öyle olacak..Yazık..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 17:18
02

sdsdsd - Neden Adapazarı nda özel bir kreş denmekte, neden kreşin adı paylaşılmıyor, sonuçta tüm çalışan annelerin çocukları kreşe gitmekte, tabi ki gereken tüm hukuk mücadelesi verilsin gerekirse ilgili kreşin ruhsatı alınsın,kapatılsın

LÜTFEN KREŞ ADI????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 17:18
01

syh_byz - Sayın Medyabar Editörü Ltfn Bu Yorumu Yayınla... Bu Konu İle İlgili Söylenecek Çok Şey Var Hatta Kitap Yazılır Ama Sadece Bilinmelidir Ki " TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR HUKUK DEVLETİDİR Cümlesi DÜNYANIN EN KISA EN KOMİK FIKRASIDIR...!"

Bu Arada Bu Konuya Girmeyi Düşünmüyordum Amma Hakikaten Bu Memlekette Çocuk Hakları Var Mı...!? Ki Merkezi Olsun... Bizde Sizi Takip Edıyoruz Merkez

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 01 Ağustos 17:18Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?