SESOB toplantısı gerçekleştirildi

Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olağan Başkanlar Kurulu Toplantısı bugün SESOB Hizmet ve Eğitim Binasında gerçekleştirildi.

Haber Resmi
Haber Resmi
+2
Haber albümü için resme tıklayın

ToplantıyaBüyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Kredi Kooperatif Başkanları, Meslek Oda Başkanları katılım gösterdi.

Başkan Alişan toplantıya esnaf ve sanatkarın sorunlarını dile getirerek başladı. Yaşanan sorunları çözebilmek adına gerek yerel yöneticiler ile gerekse de üst yöneticiler ile paylaşarak gidermeye çalıştıklarını belirtti.
Alişan, "Son günlerde yaşanan ekonomik sıkıntılar esnaf ve sanatkarı çok zor duruma sürüklemiştir. Dünya?da ciddi ekonomik sıkıntılar yaşanırken devlete hiçbir külfeti olmayan esnaf ve sanatkar birçok maddi külfet altında ezilmektedir. Esnaf ve sanatkar, emekli olduğunda çalışmaya devam ettiği süre içerisinde emeklisinden %15 sosyal güvenlik destek pirimi alınan kişidir, kazancı geçimine anca yetse de SGK ve vergi taksitlendirmeleri ile boğuşan kişidir, borcuna sadık olupta ?e haciz yöntemi ile kazancına el konulan kişidir, yeni çıkan yönetmelik ve uyum süreçleri içerisinde can çekişen kişidir. Bizler bu sorunları biliyor ve bunların çözülebilmesi için çalışıyoruz.

Son günlerde bankalar ile büyük problem yaşayan esnaf ve sanatkar kardeşlerimiz için çözüm yolları arıyoruz. Zamanında bankalar tarafından fişlenen birçok esnaf ve sanatkarımız mevcut. Bu çok acı verici. İnsanlar geçmişte gerçekleştiremedikleri ödemeler için zaten acı çekti. Bunu bu zamana yaymanın hiçbir anlamı yok. Yapılandırma uygulamaları onları rahat ettiriyor ama geçmişin cezasını bugün onlara ödetmek hiçbir mantığa sığmamaktadır.
Esnaf ve Sanatkar borç ödeme alışkanlığı kazandı. Ama komik rakamlar üzerinden kazançlarına ?e haciz konulması kabul edilemez.E haciz işleminin mutlaka belirli rakamların üstünde ise gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Esnaf ve Sanatkarın para kazanması ticari rüzgara bağlıdır. Rüzgar iyi eserse iyi kazanır kötü eserse bir ekmek parası ile dükkanını kapatır. Bunu bilerek, hesap ederek davranmak gerekir. Bizler bu konuda siyasi otoriteler ile dilimiz döndüğünce paylaşmaya ve çare aramaya çalışıyoruz. İnşallah bunun sonunda bir sonuç alacağız.

Birliğimiz son dönemlerde yaşanan gelişmelerin esnaf ve sanatkarın eksik donanımlarından kaynaklandığını tespit etmiş ve herkes için önemli olması gereken eğitime ağırlık vermiştir. Bir nevi artık yüzümüzü mesleki eğitime dönmüş olarak düşünebilirsiniz. Bunun için çeşitli çalışmaları uygulamaya koyduk. Diğer projelerimiz içinse de hızla çalışmaya devam etmekteyiz. İşletmelerde Hijyen Eğitimimiz 07 Ocak tarihinde başlamıştı. Şuanda 8 grup bu eğitimi aldı. Sadece merkez değil Karasu, Geyve ve Hendek ilçelerimizde de bu eğitimler verildi ve verilmeye de devam etmektedir. Bugüne kadar toplam 343 kişi bu eğitimi aldı ve daha bilinçli, dikkatli, sağlıklı hizmet vererek kalitesini üst noktalara taşıdı. Hedefimiz tüm gıda sektöründe faaliyet gösteren herkesin bu kadar donanımlı olabilmesini sağlamak.
Şuanda üzerine çalıştığımız diğer bir proje ise Ticari Araç Sürücüleri Eğitimi dir. Herkesinde bildiği üzere ilimiz son zamanlarda ulusal ve yerel medya hoş olmayan konular ile gündeme oturmuştur.

Ticari araç şoförlerinin karıştığı bu olaylar bizleri bu konuda bir şeyler yapmaya sürükledi ve yaptığımız araştırmalar sonucu ticari araç kullanan sürücülere daha bilinçlenmeleri adına bir eğitim programı oluşturmaya karar verdik. Bu projede ki amacımız sürücülerimizi Kent İçi Trafiği ve Sürüş Güvenliği, Seyir Halinde Tutum-Davranışlar ve Zaman Oryantasyonu, Kent İçi Ulaşımda İletişim Becerileri, Engelleri ve Çözüm Yolları, İlk Yardım ve Acil Kurtarma, Kişisel Bakım ve Hijyen ve Halkla İlişkiler gibi konularda bilgilendirmektir.

Onları alınan eğitim sonunda sınava tabi tutmak ve başarılı olmaları halinde Ticari Taşıt Tanıtım Kartı sahibi yapmaktır.

Ticari Araç Sürücüleri Eğitimi Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışma ruhsatı veya güzergâh belgesi düzenlenen, kent içi yolcu ve yük taşımacılığı yapan; Özel Halk Otobüsü, Minibüs, Taksi Dolmuş, Taksi, Kamyon-Kamyonet, Öğrenci ve Personel Servis Aracı kullanan ve kullanacak olan sürücüleri kapsamaktadır.

Büyükşehir Belediyemiz ile üzerinde çalışmalara devam ettiğimiz bu projemizde inanıyoruz ki en kısa zamanda hayata geçecek ve ilimizin adını kötü haberlerle değil böylesine başarılı çalışmalarla duyurulmasına imkan verecek.
Bu eğitimlere devam edebilmek, esnaf ve sanatkarımıza daha fazla yardımcı olabilmek adına çalışıyoruz. Amacımız bir eğitim kampusu haline gelip eğitim projelerimiz ile hem esnaf ve sanatkarımıza hem de Sakarya?mıza faydalı olabilmek " dedi.

Toplantıda meslek oda başkanlarına da söz verilerek sorunları dinlendi. Çözüm yolları için istişare yapıldı.

Toplantı sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu "Birlik Başkanımızın önemle üzerinde durduğu eğitim konusu sadece esnaf ve sanatkar için değil aslında herkes için çok önemlidir. Yaptığımız mesleğin kurallara uygunluğu ve kalitesi iyi yaşamak adına en gereken şeydir.

Herkes eğitime önem vermeli ve bu konuda ne gerekiyorsa yapmalıdır. Ben yaşanan tüm sorunların eğitim ile giderileceğine inanıyorum. Bu konuda çalışmalar yapan Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini ve destek olan sizleri kutluyorum.

Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimiz günden beri şehrimizi daha da güzelleştirmek için çalışıyoruz. Biz bu şehrin emanetçisiyiz, bize verilen koltuklarında sahibi değiliz. Bizler verilen yetkiyi vatandaşımız için en güzel şekilde kullanmak hedefiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz. Niyet vatandaşa hizmet olduktan sonra iş daha da kolaylaşıyor ve sorunlar daha kolay çözüme kavuşuyor. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonrada esnaf ve sanatkarlarımızla iç içe olmaya devam edeceğiz. Yeni büyükşehir yasası ile inşallah şehrimizin her yerinde çalışmalar yapacak, hayırlı hizmetleri vatandaşlarımızla buluşturacağız. Hepinize hayırlı ve bol kazançlar diliyorum" dedi.

15 Şubat 2013 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.974.913 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?