Şeker'de kampanya bitti!

Adapazarı Şeker Fabrikası 2011 yılı pancar alım kampanyası sona erdi.

59 gün süren kampanyada 32 bin 200 ton A şekeri olmak üzere toplam 41 bin 950 ton kristal şeker üretildi.

Torba yasa ile ekim alanı önü açılan Adapazarı Şeker Fabrikası, bu yıl kendi bölgesinin yanında Eskişehir ve civarındantoplam 307 bin ton pancar temin ederek, 41 bin 950 ton kristal şeker üretti. Şeker Kurumu tarafından verilen 32 bin 200 ton kotasının yanında 9 bin 750 ton da C şekeri üreten fabrikada bu yıl çıkan melas 10 bin 500 ton olurken, 86 bin ton ise yaşküspe üretimi gerçekleşti.

Adapazarı Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Naci Özavcı, Şeker Kurumu tarafından verilen 32 bin 200 ton kotanın yanında 9 bin 750 ton da C şekeri üretimi gerçekleştirdiklerini belirterek, "Yüzde 99 üretim kapasitesine sahip olan fabrikamız maalesef bu yılda yüzde 68 eksik kapasite ile çalışmak zorunda kalmıştır. Şeker Kurulu tarafından önümüzdeki yıl için verilen kota 31 bin 100 ton olurken, bu bizi büyük sıkıntıya sokmuştur. Bu kota ile fabrikamızın kar etmesi mümkün olmadığından, bankaya olan borçlarını geri ödemesi imkansız hale gelmektedir. Ancak buna rağmen umudumuz halen tükenmiş değil. Milletvekillerimizin desteği ile bu sorunu aşacağımızı umuyoruz. Yoksa yaklaşık 700 kişiyi istihdam eden, 60 binin üzerinde çiftçinin ortağı olduğu bu fabrika kapanmakla karşı karşıya kalır. On binlerce kişinin ekmek kapısı olan bu fabrikanın kapanması, bu şehrin ekonomisine de büyük darbe vurur." dedi.

14 Aralık 2011 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.935.544 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Anket Koronavirüse karşı sizce ne gibi tedbirler alınmalıdır?