Milyonluk arazi pazarlıkla satılacak

Be­le­di­ye Mec­li­si ka­ra­rıy­la sa­tı­şa çı­ka­rı­lan İhsa­ni­ye’deki ara- ­zi­ye üçün­cü iha­le­de de alıcı çık­ma­dı. Sa­hil­de bu­lu­nan 23,5 dö­nüm­lük ara­zi­nin sa­tı­şı pa­zar­lık usu­lüy­le ger­çek­leş­ti­ri­lecek.

Ka­ra­su'nun Bü­yük­şe­hir kap­sa­mı­na alın­ma­sıy­la bir­lik­te be­le­di­ye­ye dev­re­di­len ve 2016 yılı Nisan ayında Mec­lis ka­ra­rıy­la sa­tı­şa çı­ka­rı­lan İhsa­ni­ye köy tüzel ki­şi­li­ği­ne ait 23,5 dö­nüm­lük ara­zi­ye 2 Mayıs 2017 Salı günü ya­pı­lan üçün­cü iha­le­de de alıcı çık­ma­dı. İlk ihalede metrekare başına 118, ikincisinde 96 TL talep edilen araziye son ihalede80 TL değer bi­çi­lmiş ve top­lam 1 mil­yon 880 bin TL be­del­le ihale edi­lmişti. İhsaniye sa­hil­inde kumsala bitişik ve güneyinden eski Denizköy yolu geçen ara­zi­ye ihale saati olan 15.00'e kadar te­mi­nat ya­tı­rıp tek­lif veren çık­ma­dı. Ko­mis­yon du­ru­mu tu­ta­nak­la tes­pit etti ve iha­le­yi son­lan­dır­dı.

SIRA PAZARLIKTA

Söz ko­nu­su ara­zi­nin sa­tı­şı­na ma­hal­le hal­kı­nın karşı çık­ma­sı üze­ri­ne Muh­tar Ömer Tut­kun ta­ra­fın­dan İdare Mah­ke­me­si'ne açı­lan da­va­da dur­dur­ma ka­ra­rı ve­ril­miş­ti. Be­le­di­ye bu ka­ra­ra iti­raz etmiş ve ip­ta­li­ni sağ­la­mış­tı. Ku­lis­ler­de ar­sa­nın bir ta­li­bi ol­du­ğu ve iha­le­ye ka­tıl­ma­ya­rak satın al-ma işini pa­zar­lı­ğa dö­nüş­me­si­ni bek­le­di­ği ko­nu­şu­lu­yor.

MUHTAR İTİRAZ ETMİŞTİ

İhsaniye'deki köy tüzel kişiliğine ait arsaların satışı için alınan Meclis kararına Sakarya İdare Mahkemesi'nde itiraz ederek durdurma kararı aldıran Mahalle Muhtarı Ömer Tutkun, mahkeme kararını ve mahalleli olarak satış kararına tepkilerini Mayıs 2016'da bir basın bildirisiyle açıklamıştı.

Muhtar Tutkun'un açıklaması şöyleydi.

Büyükşehir yasasından sonra tüm köylerimiz mahalleye dönüşmüş ve yıllarca köy tüzel kişiliklerine ait olan gayrimenkullerde bu yasayla birlikte ilçe belediyemize devredilmiştir.

Dolayısıyla bu yasayla belediyemiz gayrimenkul bakımından zenginlemiştir.

SATIŞ KARARINDAN HABERİMİZ YOK

Fakat Yasadan sonra belediyemiz hukuksuz bir şekilde belediye meclisinden aldığı yetkiyle tüm ilçede özellikle mahallemizde süratli ve yoğun bir arsa satış işlemine girişmiştir. Daha doğrusu bu yetkiyi de kötüye kullanmaktadır. Çünkü satılan arsalardan ne ilçe haklının haberi olmakta nede arsaların bulunduğu mahallenin haberi olmaktadır. En kötüsü ise bunlardan sorduğumuz halde meclis üyelerinin, encümenin dahi haberi olmamakta hatta arsalar daha önceden adeta berdel gibi takas usulü elden çıkartılmaktadır. Kamu oyunda arsaların daha önceden söz verilen kişilere gösterme ihalelerle peşkeş çekildiği yoğun bir şekilde dillendirilmektedir.

Son günlerdeki belediyenin bu yoğun arsa satışında, yıllardır gözümüz gibi koruduğumuz mahallemizdeki değerli arsalara da sirayet etmesi bizi vicdanen rahatsız ettiği gibi bunun karşılığında mahallemizin aynı oranda hizmet görememesi de ayrıca mahalle halkından yoğun tepkiyle karşılanmaktadır.

OKUL ALANIMIZ

Ayrıca satılan arsalarda okul, dini ve sosyal alan ayrılmadan yapılan satışlardır ve ayrı bir hukuksuzluk oluşturmaktadır.

Tüm bu rahatsızlıklara binaen meclisten hukuksuz alınan ve ayrı ayrı ada, parsel gösterilmeden ve hangi kamu menfaati için satışların yapıldığı belirtilmeden hukuksuz yetki ve hukuksuz encümen kararıyla yapılan satışlara öncelikle mahallem ve Karasu adına bir dur demek adına mahkemeye müracaat etim.

MAHKEME DURDURDU

Mahkeme gerekçelerimizi haklı bularak satış ihalesinin yürütmesini durdurdu. Bu satışlar meclis üyelerinin hesapsız ve tartışmasız yetki vermesiyle de aynı zamanda görevlerini ihmal etmek ve kötüye kullanmak açısından suç teşkil etmektedir ama ilgililerde bu konulara sessiz kalmaktadır.

Son 1 yıldır hesapsız ve fütursuzca satılan bu kamu malları hangi kamu menfaati, hangi projeye kaynak amaçlı satılmaktadır alınan bedel nereye, nerelere harcanmaktadır.

HUKUKSUZLUĞA DUR DİYECEĞİZ

Bunların takibini yapmayan ve yapmadan genel yetki veren meclis üyeleri suç işlemektedir. İhsaniye mahalle muhtarı olarak tüzel kişiliğimiz olduğu ve satma yetkimiz olduğu zamanlarda yüz yıldır gözümüz gibi koruduğumuz arsalarımızın satılmasına artık bundan sonra mahallemden 1 karış toprak satılmasına müsaade etmeme adına gereken hukuki mücadeleyi sonuna kadar tüm mahalle halkı olarak vereceğiz ve bu hukuksuzluğa dur diyeceğiz.

04 May 2017 - 23:46 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.781.623 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.

02

benek - Bu nasıl talancı yağmacı zihniyettir

belediyelerin gerçek görev ve faaliyeti, işleyişi bu mudur

YEŞİLİ DOĞAYI dolayısıyla ekolojik dengeyi korumak bu mudur

gelecek nesil sizden ve bizden büyük hesap soracak

ve müteahhitleri bu kadar düşünmeye gerek var mı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 23:46
01

Kemal - Köy tüzel kişiliğine ait arazilerin büyük şehir belediyesine devredilme amacı yerlerin belediye kanalıyla satılmasıdır. Köylerimize ait yerler meralar vs. anlaştıkları bırilerine satılacaktır.köy adına bir yer kalmamıştır.Uyan köylüm

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Mayıs 23:46Anket İlerleyen hayatınızda memleketinize (köyünüze) yerleşmek gibi bir planınız var mı?