MÜSİAD'dan Sakarya'ya otomotiv desteği

MÜSİAD Otomotiv Sektör Toplantısında konuşan Genel Başkan Nail Opak, yerli otomobilin Sakarya'da üretilmesi gerektiğini söyledi

Olpak, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (SATSO) düzenlenen "MÜSİAD Otomotiv Sektör Zirvesi 2013" toplantısında yaptığı konuşmada, otomotiv sektörünün ekonomik gelişim açısından önemli olduğunu anlattı.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişmekte olan ülkeler dahil, gelişmiş ülkelerde de ekonominin lokomotiflerinden birinin otomotiv sektörü olduğunu belirten Olpak, "Dünyanın en büyük yatırımları da bu alanda yapılıyor. Dünyada otomotiv sektörü, yatırımlar açısından 6'ncı sırada yer alıyor. İnsanların otomotiv tutkusu devam ettikçe bu sektörün gelişimi sürecektir" diye konuştu.

Olpak, Türkiye'de yaşanan siyasi ve ekonomik istikrar sayesinde dünya ve Avrupa Birliği'nin yaşadığı ekonomik krizleri atlattıldığını dile getirdi.

"Politik bir duruşumuz yok"
Türkiye'de yerli otomobil üretiminin önemli bir ekonomik hedef olduğunu vurgulayan Olpak, "Politik bir duruşumuz yok ama doğru yapılanları da söylememiz gerekiyor. Zaten eksiklikleri de dile getiriyoruz. Türkiye'ye inanıyoruz. Cari açık, eğer Türkiye bu sorunu aşarsa başka hedeflere yönelecektir. Son dönemde yerli otomobil konusunda çok konuşuyoruz. Türkiye, iddia sahibi bir ülkeyse otomobil veya uçak dahil olmak üzere bazı unsurları yapabildiğine inanmalı ve bunu ortaya koymalıdır. Türkiye'de zaten otomobil üretiliyor. Kendi otomobilimizi yapmak çok önemli bir gelişme olacaktır" şeklinde konuştu.

Ayağa kalk Sakarya
Necip Fazıl Kısakürek'in 'Yüz üstü çok süründün ayağa kalk Sakarya' dizelerini hatırlatan Olpak, son olarak 'Bu işin adresi Sakarya olmalıdır' ifadelerini kullandı.

Toyota, Sakarya'da mutlu
Toyota Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Özer, Toyota olarak kaliteli otomobiller ürettiklerini belirterek, bu sayede geçen yıl dünya genelinde 10 milon adet satış rakamına ulaştıklarını söyledi.

Sakarya'da 4 bin kişilik istihdam ve 1,4 milyar avroluk toplam yatırımla Türkiye otomotiv sektörüne kalite kavramını getirdiklerini vurgulayan Özer, "Burada ürettiğimiz otomobilleri, dünyanın 52 ülkesine ihraç ediyoruz. Japonya seviyesinde bir kaliteyle üretim yapmaktayız. Şu anda sıfır hatayla otomobiller üretiyoruz. Dünyanın belli başlı pazarlarında bu otomobillerimizi satıyoruz" dedi.

Haberin Videosu

21 Eylül 2013 - Ekonomi --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 2.875.715 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.Anket Sakaryaspor sizce şampiyon olur mu?