Yeni Türk Ticaret Kanunu kaç kitapta düzenlenmiştir?

Mali Müşavir Mustafa Keskin Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında bir açıklama yaptı.

Mali Müşavir Mustafa Keskin ;6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu altı ana kitapta düzenlenmiştir;
Birinci kitap "Ticari İşletme" ile ilgilidir. Bu kitapta tacir, ticari işletme, ticaret sicili, ticaret ünvanı, haksız rekabet, ticari defterler, cari hesap ve acentelik konuları ele alınmaktadır.
İkinci kitap "Ticaret Şirketleri" ile ilgilidir. Bu kitapta genel hükümler, kollektif şirket, komandit şirket, anonim şirket, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ve limited şirket konuları ele alınmaktadır.
Üçüncü kitap "Kıymetli Evrak" ile ilgilidir. Bu kitapta genel hükümler, nama yazılı senetler, hamile yazılı senetler, kambiyo senetleri, diğer senetler, makbuz senedi ve varant konuları ele alınmaktadır.
Dördüncü kitap "Taşıma İşleri" ile ilgilidir. Bu kitapta genel hükümler, eşya taşıma, taşınma eşyası taşıması, değişik tür araçlar ile taşıma, yolcu taşıma ve taşıma işleri komisyoncusu konuları ele alınmaktadır.
Beşinci kitap "Deniz Ticareti" ile ilgilidir. Bu kitapta gemi, donatan ve donatma iştiraki, kaptan,deniz ticareti sözleşmeleri, deniz kazaları, sorumluluğun sınırlanması ve petrol kirliliğinin zararının tazmini ve cebri icraya ilişkin özel hükümler ele alınmaktadır.
Altıncı kitap "Sigorta Hukuku" ile ilgilidir. Bu kitapta genel hükümler ve sigorta türlerine ilişkin özel hükümler ele alınmaktadır.

Yeni Türk Ticaret Kanunu şirketleri nasıl etkileyecek?

Yeni Türk Ticaret Kanunu ile ortaklar hukukuna getirilen başlıca yenilikleri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür.

Ortaklar Hukuku'ndaki çarpıcı yenilikler hakkında:

Sermaye ortaklıkları şeffaflaşıyor.
Sermayenin korunmasına ilişkin tavizsiz düzenlemeler kabul ediliyor.
İşletme konusu dışında işlem yapma yasağı kaldırılıyor.
Birleşmeler yenilikçi bir bakış açısıyla yeniden düzenleniyor.
Bölünmeler kanunda ilk kez tüm yönleriyle düzenleniyor.
Tek Kişilik Ortaklıklar yeni bir alternatif olarak sisteme giriyor.
Bağımsız Denetim ve İşlem Denetimi, kurumsal yönetimin bekçiliğini üstleniyor.

Anonim Ortaklıklar Hukuku'nun yeni yüzü hakkında :
Şirket kuruluşunda yenilikler getirilmiştir, tek kişiyle şirket kurma ve kuruluşta halka arz imkanı tanınmıştır.
Yönetim örgütünün yapılanması düzenlenmiştir, yönetim kurulu üyesinin pay sahibi olma zorunluluğu kaldırılmış ve bir tüzel kişi olmasına imkan verilmiştir, yönetim organı tek kişiden oluşabilecektir.
Yönetim kurulunun işleyişi yeniden düzenlenmiştir, yönetim kurulunun tamamen telekonferans yoluyla yapılmasına imkan sağlanmıştır.
Yöneticinin konumu ve sorumluluğu düzenlenmiştir,yönetim kurulu üyelerinin dörtte birinin yüksek öğrenim görmüş olma zorunluluğu getirilmiştir, yöneticilerin şirkete borçlanması engellenmiştir, profesyonel yöneticilik ön plana çıkartılmıştır.
Genel Kurula ilişkin yenilikler getirilmiştir, genel kurulun telekonferans yoluyla yapılmasına imkan sağlanmıştır, en az bir yönetim kurulu üyesinin, murahhasın, bağımsız denetçinin ve işlem denetçisinin genel kurula katılması zorunlu tutulmuştur.
Pay sahipliği değeri yükseltilmiştir, inceleme ve bilgi alma hakları pekiştirildi, azınlık hakları güçlendirilmiştir.

28 May 2012 - 09:48 - Güncel --- Okunma

medyabar.com son bir ayda 3.527.461 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medyabar Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medyabar hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Medyabar editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medyabar değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sakaryalılar en güvenilir basın yayın organına güveniyor?